Kürdistan’da Türkmen Sorunu

  • 13.06.2014 00:00

 Mizahın gücüyle empatiye vesile olmak)

Kürdistan Başbakanı İbrahim Sêdiyanî’nin “Ulusa Sesleniş” Konuşmasından Satırbaşları

 

     Kürdistan’daki Arap ve Türkmen kökenli Kürt vatandaşlarının endişelenmesine gerek yok. Kürdistan Hükûmeti “Demokratikleşme Paketi” açacak.

     Hem bu cümledeki “Kürt” kelimesi etnisite ifade etmiyor! Bakın dikkat edin; “Ne mutlu Kürt olana” dememiş, “Ne mutlu Kürdüm diyene” demiş. Yani burda ırkçılık yok. Herkesi kapsıyor.

     İş arayan Arap ve Türkmen kardeşlerimize “Sen hangi ırktansın?” diye soruyor muyuz? Ayrıca isteyen herkes özel kurslarda dilini öğrenebilir.

     İnkâr ve asimilasyon dönemi geride kaldı. 30 yıl önce “Ben Türkmenim” diyemiyordun. Şimdi TV’de Türkmence şarkı bile dinliyon.

     Benim Arap kökenli kardeşlerim, benim Türkmen kökenli kardeşlerim, Yükselen Kürdistan’ın önünü kesmek isteyen dış güçlerin oynuna gelmeyecek.

     Hükûmet olarak hiçbir etnik ayrım yapmadık, Kürdistan’ın her yerine aynı hizmeti götürdük. Yolsa yol, hastaneyse hastane, pastaneyse pastane.

     Arap ve Türkmen kökenli Kürt vatandaşlarımızı hiçbir ayrım yapmadan kucakladık. Çünkü biz, Yaradılanı severiz Yaradan’dan ötürü.

     Arab’ıyla, Türkmen’iyle, Süryanî’siyle hepimiz KÜRT milletiyiz, bir bütünüz. Etle tırnak gibiyiz. Binlerce yıldır kız alıp vermişiz, kaynanaları kıskançlıktan çatlatmışız.

     Bizden önceki dönemde benim Türkmen kökenli kardeşlerimin bir iğnesi bile yoktu. Şimdi ise her genç kızın rüyası, Zetina dikiş makinâsı.

     Ayrımcılık yapmadık, her yere aynı hizmeti götürdük. Yolsa yol, hastaneyse hastane, pastaneyse pastane, nargile salonuysa nargile salonu.

     Gidin bakın Süleymaniye’deki şehitliğe! Orda yatan Arap ve Türkmen şehitlerimize bakın. İşte KÜRT milletini oluşturan rûh bu!

     Özel Arapça ve Türkmence kurslarını bedava sunuyoruz, isteyen anadilini gidip öğrenebilir. KRT Altı, 24 saat Türkmence yayın yapıyor.

     Şimdi Erbil’deki bir parkta iki tane ağacı bahane edip kargaşa ve anarşi çıkartıyorlar. Biz arkasında hangi dış güçler olduğunu biliyoruz.

     Kürdistan’da Türkmen sorunu yoktur. Fakat benim Türkmen kökenli kardeşlerimin sorunları vardır.

     KRT 6, bugün 24 saat Türkmence yayın yapıyor. Yakında haber ajansımız Mezopotamya Ajansı da Türkmence haberlere başlayacak. İnkâr dönemi bitti.

     Hatta yakında Zaxo’ya 3. Köprü yapıyoruz, Kerkük’teki Türkmen kökenli kardeşimiz de faydalansın diye. Ama dış güçler engellemeye çalışıyor.

     Ha Arap ha Türkmen ha Asurî, ne fark eder? Hepimiz KÜRT milletiyiz ve Kürdistan’lıyız. Etle tırnak gibiyiz. Kız alıp kaynanaları çatlattık.

     Bundan 20 sene önce Kerkük’te gece sokağa çıkamıyordun. Şimdi bizim dönemimizde, çocuklar evin önünde top oynuyor, komşunun camını kırıyor. Kadınlar beştaş oynuyor, komşu kadınlarla kapı önünde oturup dedikodu yapıyor.

     Şimdi bunların hocası çıkmış, Oklahoma’daki villasında oturuyor, Kürdistan’da “paralel devlet” kuruyor. Bunların inlerine gireceğiz, inlerine!

     Kürdistan nüfûsu artsın diye “En az 3 çocuk” dedik, bunlar kürtajı savundular! Oysa her kürtaj bir IŞİD’dir, her kürtaj bir el-Nusra’dır.

     Ama bakın, yaptığımız hizmetlere karşılık bu terörden beslenenler ne yapıyor? Kerkük’te Kürt bayrağını indiriyor. Yoo, buna müsaade etmeyiz.

     Sorunu çözmek için “akil adamlar” heyeti seçtik. “Mezopotamya’da Vakit” gazetesinin küfürbaz yazarlarını “akil adam” yaptık.

     Kürt Drawı’ndan altı sıfırı attığımızda da bunlar karşı çıkmışlardı. Ama şimdi bakın, Kürdistan dünyanın yükselen ekonomisi arasında.

     Bizde ayrılık gayrılık yok. Halay da bizim horon da bizim zeybek de bizim Mastika da bizim Kolbasti de bizim Şemmamê de bizim.

[email protected]

Twitter: @IbrahimSediyani

kerkuk-kurdistan-topragidir.jpg

Kerkük, bugün (12.06.2014)...

Kürtler, Kerkük’ün tamamını aldı. Fotoğraftaki yazıda “Kürdistan toprağıdır” yazıyor.

*


Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar