Her Roj Yek Dolar

  • 17.07.2014 00:00

 Bu yazımızda, isteyen ve inanan insanın neleri başarabileceğini göreceğiz. “Mübarek Ramazan ayının rûhuna da uygun olarak”, sıradan bir gencin bireysel olarak başlattığı “hayır amaçlı” eyleminin nasıl dalga dalga yayılarak ülkeleri ve kıtaları aştığını hayretler içinde ve gıpta ederek okuyacaksınız.

Adı, Mansur Pilatin.

Avustralya’nın Sydney şehrinde yaşıyor. İşçi. Aslen Diyarbekirli.

Bundan yedi sene önce, evine bir kumbara alıyor. Akşam evde, yıllardır içtiği sigarasından bir nefes çekip masada duran kumbaraya bakıyor ve “Bunun içine her gün 1 Dolar atarsam ne olur?” diye düşünüyor.

Sonra hesap yapıyor; “ayda ne kadar para eder, yılda ne kadar para eder?”; sonra bir hesap daha yapıyor; “yirmi kişi yapsa ne kadar para eder, yüz kişi yapsa ne kadar para eder?

Hemen o akşam ilk 1 Dolar’ı atıyor kumbaraya. Ferdası gün, bir dolar daha. Bir sonraki gün, bir dolar daha.

İçtiği sigaraya bakıyor. Avustralya’da en ucuz sigaranın paketi 15 dolar. Her gün bu zehre 15 dolar verdiğini hatırlıyor. O anda elindeki sigarayı söndürüyor ve o, içtiği son sigara oluyor.(O günden sonra, yedi yıldır ağzına tek sigara almadı.)

Bunu birkaç ay devam ettiriyor ve müteakip ilk Ramazan ayında, kumbarada biriken tüm parayı çıkarıp memleketindeki fakirlere infak ediyor.

Sonra çevresindeki arkadaşlarına da birer kumbara hediye edip, onları da alıştırıyor bu eyleme. Artık kolektif bir çalışmaya dönüşüyor bu iş. Başlattığı bu “hayır amaçlı” eyleme de Kürtçe bir isim takıyor: “Her Roj Yek Dolar” (Her Gün Bir Dolar)...

FACEBOOK’TA HESAP VE SONRASI...

Sonra aklına geliyor; Facebook’ta bir hesap açmak ve bu eylemi daha yaygın hâle getirip Avustralya dışına taşırmak. Facebook’ta aynı adla, “Her Roj Yek Dolar” adıyla bir hesap açıyor ve eylemini “arkadaşlık listesi”ndeki herkese duyuruyor.

Artık bütün enerjisini bu işe veriyor. Facebook üzerinden bu işe gönül verenler çoğalmaya başlıyor. Beş kişiyken oluyorlar 50 kişi, 100 kişiyken çıkıyorlar 300 kişiye, çoğaldıkça çoğalıyorlar, 500 kişi oluyorlar, 2000 kişi oluyorlar. Sayıları önce yüzleri, sonra da binleri aşan bu gençlerin ortak özelliği, hepsinin deKürt olması ve bu işi sadece ve sadece Kürt halkından muhtaç duruma düşenlere yardım etmekamacıyla yapmaları.

Sydney’de başlayan ve gerçek anlamda Peygamber Efendimiz (saw)’in “Hayırda yarışın” hadisine uygun bir eylem olan “Her Roj Yek Dolar” hareketi, Frankfurt’a, Paris’e, Brüksel’e, Amsterdam’a,Stockholm’e, New York’a, Toronto’ya, ve tabii ki, Diyarbekir’e, Hakkâri’ye, İstanbul’a,İzmir’e,Beyrut’a, Kahire’ye yayılıyor.

Düşünün: Dünyanın beş kıtasından, Facebook’ta örgütlenen binlerce Kürt genci... Yaptıkları iş çok basit:Eve bir kumbara almak ve o kumbaraya her gün sadece bir dolar atmak. Hiç aksatmadan, her gün...

Kampanyaya katılan her genç, eve aldığı kumbaranın üzerine “Her Roj Yek Dolar”yazısını yazıyor ve resmini çekip Facebook’ta yayınlıyor.

Dünyanın üç kıtasından ve onlarca farklı ülkesinden binlerce Kürt gencinin kumbaraya “Her Gün Bir Dolar” atarak biriktirdiği paraların meblağı büyüyor. Allâh-û Teâlâ’nın bereketi yağıyor bu hayır kampanyasına...

Derken, Facebook üzerinden İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Van Şube Başkanı Yakup Aslan ile irtibata geçiyorlar. Sayın Aslan’ın gündeminde de Van’da konteynır kentte elektrikleri kesilen ve soğukta perişan olan depremzedeler var. Mansur Pilatin, Yakup Bey’e “Her Roj Yek Dolar” projesini anlatıyor ve binlerce Kürt gencinin “hayır amaçlı” biriktirdiği paralarla Vanlı depremzedelere yardım etmek istediklerini iletiyor. Yakup Bey, Kürt gençlerinin başlattığı bu eylemden haberdar olunca çok duygulanıyor; öyle ki, yaşadığı hissiyattan dolayı ağlıyor.

YARDIMLAR VANLI DEPREMZEDELERE

19 Ocak 2014 günü, Sydney’den İstanbul’a uçuyor, Diyarbekirli Mansur Pilatin. İstanbul’da kaldığı beş gün zarfında, daha önce Facebook’tan tanıştığı insanlarla Fatih semtinde küçük bir yemekli toplantı yapıyor. Toplanan paraların nasıl değerlendirileceğine, Vanlı depremzedelere ne tür yardımlar yapılacağına dair istişare ediyorlar. Sonra Diyarbekir, birkaç gün de orda kalıp aynı toplantıları Diyarbekir’de de yaptıktan sonra, ver elini Van...

Van’da Sayın Yakup Aslan tarafından karşılanıyor. Sonra mı?

Devamını, “Her Roj Yek Dolar” hareketini Taraf gazetesinde yazmak istediğimi iletip çalışmaları hakkında bilgi rica ettiğim Mansur Pilatin’in kendi ağzından dinleyelim:

Sonra konteynır kente gittik ve aileleri ziyaret ettik. Acınacak durumdaydılar. Çok küçük bir yerde dokuz, bazıları 10 kişi kalıyordu. Derken Yakup Bey’le hangi aileye ev alacağımız konusunda istişare ettik. Nihayet, kocası kalp ameliyatından dolayı hastanede yatan Saime Hanım’a ev almayı kararlaştırdık. Yedi çocukları vardı; altı kız ve bir erkek. Ev aldık onlara, kumbarayla biriktirdiğimiz paralarla. Geniş bir evdi; 3+1. Bu olay Van TV’nin ilgisini çekti ve bizi haber yaptı. Konteynır kentte 50 aile kalıyordu. ‘Her Roj Yek Dolar’ aracılığıyla bir aile eve kavuştu. İlk icraatımız bu.

Allâh izin verirse, üyelerimiz çoğalırsa, şöyle merkezî bir yerde, altı mescîd, yemek salonu, kütüphane, jimnastik salonu, üst katı fakir öğrencilere ait birkaç odalı bir öğrenci yurdu açmak istiyoruz. Sonraki hedefimiz ise bir okul açmak. ‘Her Roj Yek Dolar’ bir hayat felsefesidir ve buna alışan, mümkün değil bırakamaz. Her gün kumbarama 1 Dolar atıyorum ve bundan müthiş bir huzur alıyorum. Çünkü kumbaraya attığım her demir para, birikip birikip benim mazlum Kürt halkıma gidecek.

Sediyani Hocam; düşünün: Almanya’da bir milyon Kürt var ve bir okulumuz bile yok! Bu ayıp değil mi? Halbuki bir milyon insan Almanya’da günde bir euro verse haftada yedi milyon euro birikir. Her hafta bir kolej, bir üniversite açabiliriz. Her hafta!..

NOT:Her Roj Yek Dolar” hareketine katılmak ve bilgi sahibi olmak için Facebook sayfası: (https://www.facebook.com/herroj.yekdolar?fref=ufi)

*Yazar/ Frankfurt

[email protected]

Twitter: @IbrahimSediyani

TARAF

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar