Bu Yazım Kürtler ve Kürdistan Üzerine Değil

  • 26.12.2014 00:00

 Sevgili kardeşlerim;

     Bazı İslamcı kardeşlerim beni şiddetli bir şekilde eleştiriyorlar. Diyorlar ki; “Seni anlamakta güçlük çekiyoruz. Kürt diyorsun başka birşey demiyorsun. Yanlış anlama, söylediklerine karşı olduğumuzdan değil. Tamam, Kürtler’in hakkını savunmana birşey demiyoruz; Kürt sorunu hakkında söylediklerine de karşı değiliz. Seninle aynı düşünüyoruz. Fakat dünyada başka hiçbir konu yokmuş gibi her yazıda ‘Kürt, Kürtçe, Kürdistan’ olur mu? Senin gibi ümmetçi bir insana yakışır mı? Sen içinde ‘Kürt, Kürtçe, Kürdistan’ kelimeleri geçmeyen bir yazı yazmayı beceremiyor musun? Yahu sen ne biçim bir adamsın? Fatiha Sûresi’ni tefsir ederken bile ‘Kürdistan” kelimesini kullanıyorsun; yaptığın Fatiha tefsirinde bile ‘Kürdistan’ geçiyor?”

     Demek öyle? Farketmemişim doğrusu. Kardeşane uyarıları için İslamcı kardeşlerime teşekkür ediyorum...

     Pekâlâ; ben de bu sefer “Ağaç sevgisi” konusunu anlatayım o zaman.

     * * *

     AĞAÇ SEVGİSİ

     Muhterem Müslümanlar;

     Ağaç sevgisi, dînimizde çok önemli bir yer tutan bir konudur. Peygamber Efendimiz (saw)’in pekçok hâdis-i şerîfinde ve yine birçok İslam âliminin tavsiyelerinde “Ağaç sevgisi”nin imândan olduğu belirtilmektedir.

     Dolayısıyla biz Müslümanlar ağaçları sevmeli, onları korumalıyız. Çünkü ağaçlar, tabiâtın süsüdürler, doğayı güzelleştirirler.

     Örneğin Kürdistan’da çok güzel ağaçlar vardır. Biz Müslümanlar, Kürdistan’ın her karış toprağında “fidan dikme kampanyası” başlatırsak, bence çok hayırlı bir iş yapmış oluruz. Kürt halkı ağaçları çok seven bir halktır. Biz Kürtler ağaçların gölgesi altında oturup Kürtçe şarkı söylemekten büyük keyif alırız.

     Dolayısıyla Müslümanlar şunu iyi bilmeli ki, ağaç sevgisi kesinlikle basit bir konu değildir ve teşvik edilmelidir. Müslümanlar ağaçları sevmeli, onları korumalıdır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar