İkram BAĞCI
İkram BAĞCI

Gazete: Star GAZETESİ

Eğitimde Çelişkiler

  • 26.07.2013 00:00

 Uygulamaya çalışılan eğitim politikalarının içinde faydalı olan uygulamalar olsa da bu uygulamaların sebep olduğu çelişkiler de yok değil. Bunların olmasını bir kaç yönden makul karşılayabiliriz. Bu makullük Milli Eğitim Bakanlığının personel sayısından kaynaklanacağı gibi, ülkemizde sosyo-ekonomik ve fiziki farklılıkların belirgin olmasından da kaynaklanabilir diyebiliriz. Lakin bu farklılıkların içinde yer alan sosyal ve fiziki faktörler, eğitimde yerini korurken ekonomik faktörlerin geçmişe oranla belirginliğinin azalması olumlu anlamda bir öneme sahiptir.Özel dershane, kolej ve üniversitelerin başarılı öğrencilere sağladığı burslu eğitimler ve yine başarılı olan öğrencilere maddi anlamda sağlanan imkânlar, geçmişe oranla daha iyiye gitmektedir.

Lakin iyi uygulamaların yanında bazı çelişkilerin yaşanması ve bu çelişkilerin aslında yukarı da ele aldığımız 3 farklı sebepten kaynaklanmaması, eğitimde yaşanan bu durumun değişik açılardan ele alınmasını mecburi kılmaktadır. Bu çelişkilere bakacak olursak;

1-Eğitimde Özel ders veren Matematik öğretmenlerimizin ülke genelinde yaygınlığı fazla olmalarının yanında ve bu öğretmenlerimizin maddi gelirleri ile bir hayli rahata kavuştuklarını görmemize rağmen, matematikte elli soruda doğru cevap ortalamasının on iki, geometride otuz soruda doğru cevap ortalamasının dört olması.

2-Fizik, kimya ve biyoloji atamalarının azlığı ile beraber öğretmen fazlalığının olduğunu söylesek de otuz fizik sorusunda doğru cevap ortalamasının altı olması.

3-  Tarihimize, sıkı sıkıya bağlı olup hemen hemen herkesin tarihe dair bir şeyler bildiğini günlük yaşamda konuşmalarında gösterip, tarihi dizilerin ülke genelinde izlenme rekorları kırmasına rağmen, tarihte doğru soru ortalamasının 44’de 14 olması.

4-Yabancı dili bilmenin önemini ifade ederek her yerde yabancı dil kurslarının yaygınlığı ile yayın evlerinin yabancı dil öğretimi ile matbaalarda günlük binlerce gramer-sözlük- ve kelime dokümanlarına karşılık, İngilizcede 80 soruda doğru cevap ortalamasının 24 olması.

5-  Milliyetçiliğimizle övünüp, anadili tam olarak konuşmadan milliyetçiliğin ruhunu yaşadığımızı yansıtmaya çalışırken, hemen hemen herkesin kendisini şiir ve köşe yazısı yazma da marifetli olduğunu söylemesine rağmen, Türk dili ve edebiyatında 56 sorudan doğru cevap ortalamasının 23 olması.

6-Son yıllarda en fazla din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni atamalarının fazla olmasına rağmen, her geçen gün liselerden ortaokul ve ilkokullara kadar düşen taciz, uyuşturucu ve hırsızlık olaylarının giderek artması.

7-Öğretmen atamalarında branşlarında yeterli öğretmenlerin göreve gelmesi için alan sınavının getirilmesine rağmen, 20 yıllık sınıf öğretmenlerinin bir günde branş öğretmeni yapılması ve yaz kursları ile PDR branşında öğretmen yetiştirilmeye çalışılması.

....... ....

 Bu çelişkileri göz önünde bulundurarak, hazırlanması gereken eğitim programları,  yazılması gereken ders kitaplarının içerikleri, sistemli ve nitelikli öğretmen atamalarının yapılması, eğitim sistemimizdeki aksaklıkları giderme de faydalı olacağı gibi yeni nesillerin aldığı eğitimin kalitesini artıracaktır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar