İkram BAĞCI
İkram BAĞCI

Gazete: Star GAZETESİ

OECD Toplantıları ve Son akşamı

  • 4.10.2013 00:00

 OECD ülkelerinin Milli Eğitim Bakanlarının gayri resmi toplantısı istanbulda yapıldı. Burada dikkat çekilmesi gereken bir durum ülkemizde ilk defa bu kadar fazla sayıda Eğitim Bakanının katıldığı bir organizasyonun olmasıydı.  Eski Bakan Ömer Dinçer'in zamanında organizasyon olarak temeli atılsa da şimdiki Bakan Nabi Avcı'nın sayesinde toplantının ve organizasyonun renklendiği su götürmez bir gerçek. Bakan beyin İngilizce olarak yaptığı ince espiriler ve davetlilerle yakından ilgilenmesi bizler kadar diğer ülkelerden gelen eğitim heyetlerini fazlasıyla memnun etmişti.


Toplantının en önemli noktası; Başbakanın konuşmasında geçen bir detaydı ki gayet mesaj olarak da anlamlıydı. ‘Anadilde Eğitimi’ özel okullarda biz gerçekleştirirken AB kendi oluşum kriterlerinden biri olmasına rağmen bu adımı bile atmadı. Açıkcası AB yapmayı beceremediği  bir adımı buğun Türkiye gerçekleştirdi. AB ülkelerinde hala Türk vatandaşları  hafta sonu veya ders sonrası kurslarla dillerini öğreniyorlarken, kendi ülkemizde ise artık Türkçe dışında eğitim yapmak isteyen vatandaşlarımız özel okullarda bu durumu gerçekleştirebilecekler.

Bu değişikliği duyduğumda aklıma 'toplumsal açıdan dağa çıkışın sebepleri' adlı yazımdan bir kısım geldi: Hasan Cemal’in Kürt sorununa Yeni Bakış-Barışa Emanet olun adlı kitabında ise Azad adlı bir kişiden zamanında öğrenci iken öğretmeninin yaptığı bir uygulama anlatılır.‘Bir öğretmenimiz vardı, okulda her gün gizli polis dediğimiz bir arkadaşımızı görevlendirir evlerinde anneleri ile Kürtçe konuşan talebeleri tespit ettirirdi. Bunun yarattığı travmayı düşünün, sadece dilinize değil annenize de yabancılaştığınız bir çocukluk…işte dağa çıkan çocuklar böyle büyüyenlerdi.

Azad'ın başına gelenlerden sonra yapılan bu düzenlemeler ile ülkemizin ne kadar önemli mesafeler kat ettiğini görmek mutluluk verici bir durum. Bakan beyin basına sorduğu ilk soru 'Andımız hakkında düşünceleriniz neler?' sorusu olsa da asıl cevap sayın bakanımızdan geldi.' Toplumumuzun bir çok kesimi tarafından tepki olarak kaldırılması talebine karşılık Militarist bir uygulamaya son verdik. ' Artık öğrenciler okullarına geldiğinde dışarıda askeri düzen içinde toplanmadan sınıflarına geçecekler.

Değerli Abi'm yazar Ufuk çoşkun'un önderliğinde diğer gazete yazarlarımızla öncülüğünü ettiğimizandımızkaldırılsın.com da dile getirdiğimiz birçok noktanın dikkate alınmasından duyduğumuz mutluluğun yanında burada yıllarca bu durumun mücadelesini veren Ufuk Çoşkun abime teşekkür ediyorum. Bir Türk olarak her sabah varlığını Türk varlığına armağan eden Kürt vatandaşlarımızın bu zoraki durumdan kurtulmasını destekliyorum.

Benim için bakanımızla görüşmenin aslında en önemli noktası atama bekleyen arkadaşlar için Şubat atamasının olup olmayacağıydı.Bakan bey Şubat atamasının olmayacağını aslında bu durumun Grup Başkan vekili bir arkadaşımızın tavsiye niteliğinde konuşmasından kaynaklandığını belirtti.  

Atama bekleyen arkadaşlarımızın sorunlarını kitaplaştırarak sayın Bakanımızla ilk karşılaşmam da takdim eden ben KPSS ye hazırlanan ve atanma umuduyla yaşayan öğretmenlerimizin yanında olduğumu belirtmek isterim. Demokratik yollardan yapılan her türlü hak arama mücadelelerinde gazetem ve şahsım yanlarında iken hakaret ve kendilerine yakışmayan söylemlerde ise hak arama mücadelesinden uzaklaşmakta olduklarını hatırlatmak isterim.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar