İkram BAĞCI
İkram BAĞCI

Gazete: Star GAZETESİ

Ülkemizde Öğretmen İstihdamı

  • 21.02.2014 00:00

 Ülkemizde hangi dönemde olursa olsun hangi hükümet iktidarda bulunursa bulunsun birçok alanda eleştiriler yapıldığı gibi eğitim alanında da eleştiriler yapılmakta ve olumlu gelişmelerden ziyade olumsuz eleştiriler ön plana çıkmaktadır.

Özellikle son 10 yıllık sürece baktığımızda üniversite sayılarının ve bölüm kontenjanlarının artırılmasının beraberinde getirdiği olumlu ve olumsuz sonuçları görmekteyiz. Şüphesiz ki bu durumda en çok incelenmesi gereken nokta, eğitim fakültelerinin bir zamanlar artırılan kontenjanlar sonrasında, oluşan mezun sayısının nasıl istihdam edileceği sorusu büyük bir önem kazanmıştır. Üniversitede olan genç nüfusun artmasının mutluluğunun yanında, öğrenim sonrasında istihdam edilmesindeki yaşanan zorluk, başlıca eğitim sorunu olarak adlandırılabilir.

Olaya mezun olan bireylerin gözünden baktığımızda, eğitim fakültelerinde kontenjanların artırılarak kendilerinin öğretmenlik bölümlerinde okumalarına sebep olanlara gösterdiği tepkileri haklı olarak ifade ettiklerini düşünmektedirler. Daha sonrasında istihdam fazlası olacaklarını, bu durumun kontenjanları artıranlar tarafından hesap edemedikleri bir durum olarak görüp, eğitim sisteminin kendilerini ihtiyaç fazlası birer çıktı haline getirdiklerini söylemektedirler. Bu bakış açısının belli oranda haklılık payı olduğu büyük bir gerçektir.

Üniversitelerde kontenjanlar sadece eğitim fakültelerinde artmamış hemen hemen her fakültenin öğrenci alım sayılarının yanında fakülte sayıları da artırılmıştır. Yani burada istihdam fazlası olarak üniversitelere kayıt yaptıran sadece eğitim fakültesi öğrencileri değildir. Fakat eğitsel manada hata olarak gözden kaçan kısım diğer fakültelerin mezuniyet sonrası iş sahası genişliğinin eğitim fakülteleri için geçerli olmaması noktasıdır. Yani İktisadi idari bilimler, Mühendislik vb. fakültelerin iş sahası olarak çalışabildikleri alanın eğitim fakültelerinden geniş olması, atanamayan öğretmenler gerçeğinin günümüzde büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmasına sebep olmuştur.

Bu durumun sonradan fark edilerek eğitim fakültesi mezunlarının da diğer bakanlıklarda ve bazı kurumlarda görev yapabileceklerine dair düzenlemelerin yapılması olumlu bir adım olarak görülebilir. Bugün eğitim fakültesini bitirmesine karşılık birçok kamu kurumunda kendi mesleğini yapmadan çalışan öğretmenlerin varlığı bilinmektedir. Aldığı eğitime rağmen mesleğini yerine getirememenin verdiği olumsuzluğu ifade etmezsek bu durumun sorunu çözmede önemli bir adım olduğu gerçektir. Yani öğretmen olmak isteyip de mesleğini yapamayan bireylerin sorunları, atama bekleyen arkadaşların sorunlarının gerisinde kalmıştır.

Kontenjanları daha da azaltmanın gelecek nesiller içinde öğretmen olmayı isteyen bireylere yapılacak haksızlık gibi algılanmasının gerçekliğinin yanında, sosyal devlet ilkesine aykırılığı da ortadadır. Bir yandan mezun sayısınca istihdam sağlamanın zorluğunu da düşünürsek, karmaşıklığın nasıl giderileceği ve çözüm olarak nelerin yapılması gerektiği daha da önem kazanmaktadır.

Ülkemizde öğretmen istihdamını engelleyen önemli faktörlerden biri de ülke genelinde görev yapan öğretmen sayısının çarpıklığı ve bunun yanında, eş ve özür durumu atamaları ile yıl içinde eğitim sisteminin aksaması olarak görülebilir. Görev yapan öğretmenlerimizin yaklaşık %68’lik kısmının Sivas ilinin batısında yer alması ve özür atamaları ile doğu illerinin daima boş kalması istihdam sorununu çözmeyi engellemektedir. Doğu illerine yapılan ilk atamaların yoğunluğuna rağmen özür atamaları ile yine bu illerden batıya eğitim göçünün yaşanması, batı illerinde norm kadro fazlasının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sistem böyle işledikçe batı illerinde doluluk oranı her geçen gün artarken doğu illerinde açığın kapanması mümkün görünmemektedir.

Çözüm olarak ne yapılabilir, sonraki yazımızda da buna değinelim.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar