İkram BAĞCI
İkram BAĞCI

Gazete: Star GAZETESİ

Milli Egemenlik ve Millete Yabancılaşma

  • 27.04.2014 00:00

 ' Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' söyleminin kıymetini ve millete egemenliği veren bir rejimin içinde olmanın önemini kavramaktan uzak bir kesimin varlığını hissettiğimiz bir zaman diliminde, 23 Nisan TBMM'nin açılış yıl dönümünü kutlamış bulunmaktayız.


Milletin sahip çıktığı değerlere sözde gelişmişlik ve entelektüellik adına yabancılaşmanın getirdiği algıyı anlamaktan uzak bu çevrenin, yine millete karşı milletin kültürel öğelerinin modasının geçtiğini ifade ederek, dayatmalarda bulunduğunu yaşayıp gözlemliyoruz.

Kendilerinin eğitim seviyesinin yüksekte olduklarını ve olayları daha iyi algıladıklarını iddia eden bu çevrenin, eğitim seviyesi düşük olan kesimleri gelişmemişlik etiketi altında ötekileştirmiş olmaları yeni bir durum sayılmaz. 'Halk plajlara akın etti, vatandaş plajlarda yer bulamadı' tadında manşetlerden, yine, ' Anaokulu öğrencileri namaz şenliği’nde fotoğrafı altında, bugün 23 Nisan hüzün doluyor insan’ manşetine bakacak olursak, çok önceden beri millete yabancılaşan ve milletin değerlerini anlamaktansa kendi bildiklerini dayatmaya çalışan bu kesimin varlığının, geçmişten günümüze devam ettiğini söyleyebiliriz.

Ramazan ayında kameralar önünde %95'i Müslüman olan bir ülkede suyu yudumlamanın yanında, iftar menülerinde viskili ve şaraplı yemek tariflerinin verilmesi, laik bir ülke olduğumuzu pekiştirici bir adım olarak algılansın bahanesiyle yapılıyorsa, bunu yapanların kendi milletini nasıl anlayabileceğini bekleyebiliriz? Tarihten bu zamana kadar İslami değerleri savunan bu millete karşılık, namaz kılmayı öğretmenin rejimi tehlikeye atıyorlar algısı ile yansıtmak, bu milletin değerlerine karşı yapılan büyük bir saldırıdır.

Milletin değerlerini aşağılayıp daha sonra millet neden bizi anlamıyor tarzında serzenişe düşmek, yaptığı hatayı görmediği gibi ayıbını marifet sanan tipik bir kişilik bozukluğu durumunun göstergesi olsa gerek.

Ben Laik'im diye, İslamiyet'i ayıplayıcı sözler sarf eder ve insanları geriye götüren bir din anlayışı olarak yorumlarken, arkadaş edindiğin bir Hıristiyan ve Yahudi’yle iyi geçinmeyi övünç ve gurur kaynağı olarak görürseniz, laikliği nasıl yorumladığınızı ve bu milletin gözünde akıl derecenizi belli etmiş olursunuz. Sonrasında istediğiniz kadar eğitim seviyenizi yükseltin, istediğiniz ülkede yaşayın, istediğiniz kadar kendinizi geliştirin, bu milletin gözünde inandırıcılığınızı sağlayamazsınız.

Milletin seçim hakkını sizin istediğiniz gibi kullanmadığı takdirde ülkenin karışacağını ima eder, halkı ayaklanmaya davet edip ortalığı yakıp yıkmanın 'Şımarıklık sana yakışıyor Türkiye’m' afişiyle süsleyerek şirinleştirirseniz, bu milletin içinde yaşasanız da, millete hep yabancı kalacağınızı anlamalısınız. Ve o zaman Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' ifadesine bağlı kaldığınızı gösteren 23 Nisan Bayramı'na sahip çıkmanın yüzsüzlüğünü bize anlatmalısınız.

Twetter: @bagcikram
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar