İkram BAĞCI
İkram BAĞCI

Gazete: Star GAZETESİ

Çocuklarımızdan Ne İstiyorsunuz?

  • 16.05.2014 00:00

 Amerika'da ikiz kuleler saldırıya uğradığında, New Orleans felaketi yaşandığında ABD vatandaşları birbirine düştüler mi? Bu saldırı sonrasında halk kitlelerini galeyana getirmek için polisle çatışan insanları sokaklarda gördük mü? ABD'nin dünya genelinde politikalarını eleştiren Bush karşıtları, Başkanı ve kabinesini istifaya davet etmişler midir? Diye sadece bir Google taraması bile yapsak bir kaç eleştirel söylevden ziyade ABD'nin her üzücü olaydan sonra insanlarının kenetlendiğine ve birlik beraberlik mesajları adı altında kendi yaralarını sarmaya çalıştıklarını görebiliriz.


Ülkemiz tarihte olduğu gibi kimi zaman depremlerle, sellerle ve maden kazaları ile zamam zaman çok sayıda insanını kaybetmiş ve çok üzücü olaylara şahit olmuştur. Maalesef o yaşanan acıların depremden sonra en büyüğünü ülke olarak13 Mayıs'da, Soma'da şuan ki rakamlarla 300 madencimizi şehit vererek bir kez daha milletçe üzücü bir olayı yaşıyoruz.

Sosyal medyada maden kazası ile ilgili birçok görsel ve yazılı olarak, o acı anı yaşatan gönderilere şahit oluyoruz. Millet olarak üzüntümüzü ve acımızı dile getiriyor, ölen insanlarımızın bir nevi ailelerinin yanında olamasak da acılarını paylaşmaya çalışıyoruz.

Bu hüzün döneminde hep beraber kenetlenip yaralarımızı sarmak yerine, özellikle son zamanlarda ülkemizde olan her acı ve elimli olayı, bir şekilde hükümeti yıkmak amacıyla politika geliştirmeye yeltenen insanların maalesef söylemlerine şahit oluyor ve yine toplum olarak kutuplaşmanın en üst seviyesini çıktığımızı üzülerek dile getirmek istiyorum. Hükümeti eleştirmenin doğallığını ve bu olaydan hükümeti sorumlu tutmanın muhalefetliğini anlayabilir saygı duyabilir ve makul karşılayabiliriz belki. Fakat daha önce Gezi olaylarında yaşadığımız "Çocuklarınızdan bile intikam alacağız" adında gelen elektronik postaların bir benzerine Soma'daki kazadan sonra " Bir tek dileğim bu partiye oy verenlerin en acı şekilde evlat acısı çekmelerini istiyorum" bedduası ile taçlandığını görüyoruz.

Bu tip kişilik ve ruh bozukluklarına müptela olanların varlığı maalesef ülkemizde azımsanmayacak derecede çoğalmaktadır. Korkum bu tip varlıkların beddualarını tutacağından veya doğmamış çocuklarımıza zarar vereceklerinde değil de, muhalefetlik yapmanın veya karşıt görüş olmanın anlamının böyle olduğunu gelecek nesillere aşılamaya çalışacaklarından kaynaklanmaktadır.

Yaşanan acılara üzüldüğünü söyleyerek hükümet istifa diye ortaya çıkan insanların, hükümeti destekleyen insanların evlat acısı çektiklerini görmeyi en büyük dileği olarak lanse etmeleri, aslında madencilerin ölümüne değil, bu acıyı yaşaması gereken hükümet taraftarı insanların, bu acıyı yaşamamalarına üzüldüklerini gösteren bir ruh hastalığıdır. Yoksa doğmuş veya doğmamış bir çocuğun ölümünü isteyen ve bu acıyı özleyen zihniyetin ruh hali başka hiç bir teşhis ile açıklanamaz.

Muhalefet partisinin Soma önergesini verdiğinde sadece 9 milletvekilinin genel kurulda olduğunu dahi bilmeden, o şirketin sahibinin kime veya kimlere yakın biri olduğunu görmezden gelerek hükümet istifa etsin söylemlerinde şirketin sahibini ağzınıza almamanızın yanında, hükümeti destekleyenler evlat acısı yaşasın demeniz, ölü sevici negrofil olduğunuzun ve ölüler üzerinden siyaset yapmaya yatkın bir kişiliğinizin bulunduğunu göstermektedir.


İsterseniz gelin, bırakın acılarımızı yaşayalım, bir bütün olarak zor olan bu yaranın iyileşmesini sağlayalım. Hükümeti ve tüm sorumluları, bu kazanın olmasına yol açan suçluları, bulması için takip edelim. Çocuklarımızı ağzımıza almayalım. Ama yok, yine sokağa çıkacaksanız, yine polisle çatışacaksanız, ülke mallarına zarar vermeyi ölen madencilerimizin hesabını sormayı zanneden bir zihniyeti ortaya koyacaksanız. Buyrun.! Çünkü biz artık sizin zihniyetinizi, siyasetinizi, acı yaşıyoruz diye nara atarken başkaları adına acı talep ettiğinizden acılarınızdaki sahteliği artık iyi tanıyoruz. Kimlerin duası kabul olur olmaz bunu iyi biliyoruz.

Not: Böyle bir zamanda böyle bir yazıyı kaleme almak istemezdim. Ama çok açık ki muhalefetlik yaptığını zanneden ve acıları fırsat bilenlere ve başkaları için acı talep edenlere değinilmeliydi.

Soma'daki kazada ölen şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Rabbimden millet olarak bize bidaha böyle acılar yaşatmaması adına âcizane af ve mağfiret diliyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar