İkram BAĞCI
İkram BAĞCI

Gazete: Star GAZETESİ

Şube Müdürleri tepkili

  • 20.06.2014 00:00

 Yeni yönetmelik gereği milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürleri geçen hafta içinde yaptıkları tercihler sonucunda yeni görev yerleri belli olacak. 1. Bölgede yer alan şube müdürleri 2. ve 3. Bölgeleri, 3. ve 4. Bölgede yer alan şube müdürleri ise 1. ve 2. Bölgedeki boş kadroları yazacak. Görev yaptıkları süre zarfında elde ettikleri hizmet puanlarının sıralamasına göre yeni görev yerleri belli olacak.


 Buraya kadar her şey olağan gibi görünse de Devlet Personel Başkanlığının  hazırladığı genel yönetmenlikte yer alan maddeler gereği aynı bölgede görevlendirme olarak yer alan şube müdürleri, şube müdürü olarak çalışmış olsalar bile hizmet puanları sayılmamaktadır.Örneğin Sivas'ın ilçesinde kadrolu olarak şube müdürlüğü görevini yerine getirirken görevlendirme İl milli eğitim şube müdürü olarak yıllarca görev yapmış bir idareci puan alamamakta ve o görevlendirme çalıştığı yılların karşılığı devlet tarafından hiç sayılmaktadır. Çelişki olarak ortada duran husus Sivas merkezde hizmet açısından 2.bölge iken, ilçesi de 2. Bölge olarak görülmektedir ve görevlendirme yine 2. Bölgede yapılmasına rağmen sanki üst bir bölgede görev yapmış gibi algılanıp hizmet puanlarına görevlendirme olarak çalıştığı yıllar eklenmemektedir.

İl milli eğitim şube müdürü olarak 8 yıl aynı bölgede görevlendirme olarak çalışmış şube müdürlerinin o yıllarının devlet ve bakanlık nezdinde karşılılığının olmaması ve o yılların çalışılmamış gibi sayılması, şuan atama için tercih yapacak tüm şube müdürlerini haksızlığa uğradıklarına dair bir düşünceye sevk etmektedir. Çalışılmış bir çok yılın karşılığının alınmaması adına yapılan bir yönetmenlik sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmadığı gibi milli eğitim kademelerinde görevde bulunmuş birçok idarecilerin motivasyonlarını olumsuz etkilememektedir.

Her ne kadar bu durumun sebebi olarak Milli Eğitim Bakanlığını görmek yanlış olacağı gibi Devlet Personel Başkanlığının devlet memurları yer değiştirme genel yönetmenliğinin bakanlık yetkililerinin talebi üzerine bu yönetmenliğin gözden geçirilip yeniden ele alınması elzemdir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ad Soyad Giriniz...
    Ad Soyad Giriniz...
    21.06.2014 09:09

    Bu konularda yazı yazmadan önce "yönetmenlik" değil "YÖNETMELİK" demeyi öğrenelim.. Bir dost..:)

Resmi İlanlar