İkram BAĞCI
İkram BAĞCI

Gazete: Star GAZETESİ

Orantısız Zekâ!

  • 4.07.2014 00:00

 Hafta içinde güzide olduğunu düşündüğümüz bir üniversitede, mezuniyet töreni adı altında siyasi pankartların açılışını ve bu pankartlarda yazılanlarda zekâ seviyelerinin muhteşemliğini ağzımız açık bir şekilde izledik! Ortada muhteşem bir zekâ vardı ve biz bu zekâya sahip olan gençlerin ülkemizde yetiştikleri için, Rabbimize Ramazan ayı dolayısıyla daha katmerli olarak şükrettik! Mezuniyet törenlerinde benimsemedikleri siyasi görüş hakkında kendilerince zeki mesajlar verirlerken, hiç bir eleştiriye açık olmamalarını da zekâlarının fazla olmasından kaynaklandığını gözlemleyerek test ettik!

Gençlerin varlığını düşündüğümüzde hakikaten ülkemizin geleceği açısından endişeye kapılacak bir durumun olduğunu düşünmüyorum! Çok zeki olduklarından olsa gerek başörtülü öğrencilerin varlıklarına kampüs içerisinde tahammül edemedikleri gibi kendileri gibi düşünmeyen öğrencilerin faaliyetlerini de üst düzey saldırgan ve aşağılayıcı davranışlarla bastırmaya çalışmışlardı. Hatta yaralama olayları yaşanmış, şiddet kendini tam olarak göstermişti ki bu durum üst düzey zekânın psikomotor olarak bedene yansımış halini göstermekteydi!

Yaşamış oldukları ülkenin Cumhurbaşkanı'nı  veya Başbakanı’nı  kendi okullarını ziyaret etmelerini şiddetle karşı çıkıp, eylem üstüne eylem yeteneklerini ortaya koyarken, Alman Cumhurbaşkanı'nı canı gönülden karşılayıp misafir etmeyi de orantısız zekâ sonucu ortaya çıkan davranışlar olarak görebiliriz!

28 Şubat zamanında başörtülü gençlerin okuma hakları ellerinden alındığında bu
gençlerimizin mezuniyet törenlerinde devleti ve hükümeti iğneleyici pankartlarını ne gibi söylemlerle eleştirmişler diye merak ettim. Ama bulamadım.

Kendi okullarını birinci bitiren arkadaşlarının mezuniyet törenlerinde ailelerinin olmamalarına karşı zekâlarını devreye koyup protesto ettiklerini düşündüm ama onu da yapmadıklarını öğrendim.

Sadece dini vecibelerini yerine getirdikleri için ordudan ve özel sektörde işinden olan bireyler adına ne gibi mesaj verdiler acaba diye meraklandım ama ona dair de bir şey göremedim.

Zannedersem zekâ dönemsel olarak ortaya konulan veya kendi tarafına işleyen bir yapıya sahip diye de düşünsem de, mezun olmakla gurur duydukları okullarından beklenilen zekânın sadece bir kesim için değil, tüm kesimler için kullanılması gerektiğini anlatmaya çalıştım.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar