İkram BAĞCI
İkram BAĞCI

Gazete: Star GAZETESİ

Molla Kasım: Nabi Avcı

  • 6.09.2014 00:00

 Menkıbeye göre "Yunus, üç bin şiir söylemiş. Bunları bir divan hâline getirmiş. Molla Kasım isimli şeriat bilgini bir su kenarına oturup bu şiirleri okumaya başlamış. Bunlardan binini okumuş ve şeriata aykırı bularak yakmış. Kalan bin tanesini de aynı sebeple suya atmış. Üçüncü bine başlayınca şu beyitle karşılaşmış:

Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme

Seni sîgaya çeken bir Molla Kasım gelir.

Bu beyti okur okumaz, Molla Kasım, Yunus'un kerametine inanmış. Divanı öpüp alnına koymuş. Fakat ne çare ki elde bin şiir kalmış. Şimdi Yunus'un o yakılan bin şiirini gökte kuşlar ve melekler, denize atılan bin tanesini balıklar, kalan bin şiirini de insanlar okumaktalarmış."

Edebiyat Tarihinde Molla Kasım'a şiirleri yaktığı için kızanların varlığının yanında Yunus Emre'den geriye kalan şiirlere dokunmadığı içinde minnet duyan yazarların varlığından söz edebiliriz.

Molla Kasım: Bakan Sayın Nabi Avcı'nın bir zamanlar dergilerde yayımladığı karikatürlerde kullandığı takma ismi olduğunu çok basit bir şekilde Google'a Molla Kasım yazdığımızda bile görebiliyoruz.

CHP Milletvekili Ramis Topal'ın Nabi Avcı'yı gelmiş geçmiş en kötü Milli Eğitim Bakanı olarak ilan etmesinin hemen ardından, edebiyat dünyasında Molla Kasım'a kin dolu söylemleri dile getiren yazarların bir menkıbeye dayanarak içine düştükleri durumu andırdığını söylemek yanlış olmasa gerek. Sayın Bakan'ı uygulamalarından dolayı ‘ah aldınız’ diye istifaya çağırması, zamanında kendi partisinin katı ideolojik tutumlarından dolayı, binlerce öğrencinin mağduriyet yaşayıp meslek ve imam hatip liselerinin başına gelen kat sayı adaletsizliğinden, haberdar olmayıp yaşadığı çelişkiyi görememesinden kaynaklanan bir hezeyan olsa gerek.

Doğu'da eş özrü veya başka sebeplerden dolayı hiçbir şekilde öğretmenin yer almayı istemediği, batı da var olan öğretmen kadrolarının şiştiği ve 85 bin öğretmenin derse girmeden maaş aldığı, 845 bin öğretmenin kimisinin hakim-savcı, kimisinin polis-asker, kimisinin doktor-avukat, kimisinin mühendis-tekniker, kimisinin kaymakam-Vali veya General ile evli olduğu bir dönemde, önceki dönemde getirilen uygulamalara aldırmadan aile saadeti adına her ne olursa olsun evli çiftlerin ayrı kalmasını istemeyen bir Molla Kasım..

Resmi gezilerde devlet bütçesinden tasarrufu sağlama adına yakın ekibinden eleme yaparak hepsini yanında istemediği gibi bakanlık bütçesini ilerleyen yaşına rağmen rahatlığından ödün verecek şekilde kısıtlama talimatını her gün diline pelesenk eden Bir Mola Kasım..

Bir çok ilde yaptığı seyahatlerde öğretmenlerin dertlerini idareciler olmadan itina ile not alarak dinleyen ve iletişimci olmasından gelen, gönülleri okşayan mizah dilini kullanmayı çok görmeyen, personeline ve bürokratlarına verdiği özgüvenle açıklama yapma cesaretini destekleyen bir Molla Kasım..

Eğitim yazarları ve muhabirlerini ağırladığı sofrada acımasızca yapılan haklı veya haksız eleştirilere tüm bürokratları ile görücüye çıkan bir kız evi edasıyla, kahveyi tuzlamadan sunan bir Molla Kasım...

Öğretmen atamaları için Bakanlıktan çok meclisin yolunu yolak eden, muhalefet veya iktidar milletvekillerinin gösterdiği sorumsuzluğu sineye çekerek göğüsleyen, bakanlığın mahkeme kararları ile bir çok icraatlarının iptal edildiği bir evrede, yine kendi açıklamaları ile çelişmeyi göze alarak atama sürecinde hukuki bir engel oluşmaması adına şartlı kılavuzu yayınlamaktan vazgeçen bir molla Kasım…

Kendi ülkesinin yöneticilerini hayvan karikatürleri ile resmetmeyi mizah zanneden bir derginin kapağındaki eleştiriye açık olup akşamında katıldığı programda veli ve öğrencilere derdiniz derdimizdir diye mesaj veren bir Molla Kasım…

Molla Kasım iki bin şiiri yaktı. Binini denize binini havaya savurdu. Binini bize bıraktı. Bırakılana sahip çıkıp yardımcı olmayı es geçmenin, yakılan ve geri dönmesi söz konusu olmayan şiirlerin davasını gütmektense, geride kalan bin şiir üzerinden yapılması gerekenleri yapmak… Ortada bulunmayandan değil, olan üzerinden Yunus'u gerçek anlamda anlayan Molla Kasım'a yardımcı olmaya çalışmak… Eğitimde var olan sorunları büyütme adına değil çözme adına yapıcı eleştirileri gerçekleştirmenin önemini anlamak.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar