İkram BAĞCI
İkram BAĞCI

Gazete: Star GAZETESİ

Allah Islah Etsin

  • 2.01.2015 00:00

 Tarih: 30 Ağustos 1999.Harp Okulundan mezun olan oğlu Y.S'nin törenine başörtülü olduğu için tel örgülerin dışından izleyerek, ellerini semaya açarak 'Rabbim sen bu milletin ordusuna zeval verme’ diye dua eden anne A. S'nin görüntüleri objektiflere yansıyor. Tören bittiğinde kapının önünde duran okul kantin görevlisinden su isteyen annenin karşılaştığı suyumuz kalmadı cevabı ise gözlerden kaçıyor.

Tarih: 21 Ekim 2004 .Yer Ankara-Tunalı Hilmi caddesinde bir restaurant. Başı kapalı iki üniversite öğrencisi D. A ve H. Ş menüyü incelerken yan masada oturan kadınlar'Artık bunlar buralardan da çıkmazlar! Ay şunlara bak,!’ Diye sataşmalarını aldırmadan sipariş veriyorlar. Garson bir müddet sonra ' İstediğiniz yemeğin malzemesi mutfakta kalmamış’ cevabını veriyor. Başka bir sipariş vermeden daimi müşterilerinin onlardan rahatsız olduğunu açıkça dile getirerek içtikleri çayın hesabını da istemeyi ihmal etmeden çıkış kapısını elleri ile işaret ediyor.

Tarih: 18 Nisan 2009. Türkan Saylan; ‘Başörtülüler bir ajandır ve onların hiçbiri üniversiteye girmemelidir. Giremeyenlere acımıyorum, girenlere de asla burs vermeyeceğim’ diye röportaj veriyor. 18 Mayıs 2009 tarihinde tam bir ay sonra fani dünya'dan ebediyete intikal ediyor.

Tarih: 28 Aralık 2014.Toplu Taşıma aracının içindeyiz. Dışarı soğuk ve ayaz. Bir koltukta annesinin kucağında oturan küçük bir kız çocuğu. Aracın arka kısmından ön tarafları sevimli mi sevimli gözleri ile süzüyor. Kimi zaman gülüyor kimi zaman baygın baygın etrafı izliyor. Bende o sevimli simayı seyrediyorum, yanına varsam yanağından bir öpücük alsam diye içinden geçerken o sevimli yüz birden annesine dönerek :
- Anne bu kadınlar kim?diye sesleniyor. Aracın orta kapısından giriş yapan çarşaflı ve yüzleri peçeli kadınlar küçük kız ve annesinin oturduğu koltuğun karşısında pozisyon alıyorlar.
Anne, ‘Kızım onlar öcü.! Bakma o tarafa yavrum, hadi sen dışarı izle..! Küçük kız dışarıyı izlerken bile kaçamak gözlerle dönüp çağdaşlık adına, kendisini cumhuriyetin bekçisi olarak nitelediği(!) davranışlarından ve sözlerinden belli olan annesinin öcü diye nitelendirdiği kadınlara bakmayı ihmal etmiyor.

Tarih: 30 Aralık 2014.Haber sitelerine Özdilek adlı bir tekstil firmasının yaptığı takvim yarışmasında ortaokul öğrencisinin yaptığı bir resim sosyal medyaya düşüyor. Resimde çağdaş giyimli olduğu düşünülen ve sarı saçları ile ahenkli bir şekilde giydiği Türk Bayrağı elbisesi ile poz veren bir kızın arkasında peçeli kadınların demir parmakları arkasında yer almış resmi görülüyor. Özdilek yazısının altında ‘Yaşamın İçinden’ kelimesi, büyük harflerle yapılan resmin ve markanın arasında yer alıyor. Firma bu resmi ilgili Milli Eğitim Müdürlükleri gönderdi tadında bir açıklama ile işin içinden sıyrılmanın ince hesabıyla ‘Üzdüklerimiz olduysa özür dileriz’ diye açıklama yapıyor. 24 saat içinde ilgili Milli Eğitim Müdürlükleri firmayı yalanlıyor.

Bu haberin geçtiği anda sosyal medyada bir kişi haberin altına kısa ve net bir yorum yazıyor, Zihniyet hep aynı. Artık üzülmüyoruz, dua ediyoruz. Allah ıslah etsin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar