İkram BAĞCI
İkram BAĞCI

Gazete: Star GAZETESİ

Tutar mı bilinmez bir planları var

  • 5.03.2015 00:00

 Üniversitede PKK Terörü’ 22 Şubat 2015‘Silahlı Kışkırtma Fakülte Kapattı’ 27 Şubat 2015 

Açılım sürecinde rahat hareket alanı bulan örgüt, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde gençler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Örgüt özellikle yaz aylarında gençleri Kandil’e iş propagandası bahanesi ile götürerek, 6 veya 9 ay arasında askeri ve siyasi eğitime tabi tutuyor. Eğitim alan gençler tekrar üniversitelere dönerek KCK ve YDGH kadrolarına dâhil oluyorlar. Bu durumdan gençlerin aileleri de rahatsız ve yetkililerden yardım istiyorlar. ” (2Mart 20015)

Yukarıdaki alıntılar, Aydınlık Gazetesi’ne ait. Son paragraftaki haber kaynağını güvenlik birimlerine dayandırdığı ve ön sayfadan okuyucularına duyurduğu 2 Mart 2015 tarihli haber. Bilgilerin dayandırıldığı kaynağın tam olarak doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Ama haberin içinde geçen önemli bir cümle; ‘Açılım süreci ile rahat hareket alanı bulan örgüt...’ ifadesi dikkat çekmekte. 

Doğu Perinçek’e yakınlığı ile bilinen bir gazete Aydınlık. 1999 Hürriyet’in haberi ve Abdullah Öcalan’ın ifadelerinde kendisini ziyaret eden Perinçek’in (basına karanfilli resim olarak yansıyan o ziyarette) bize, ‘ABD ve AB’nin peşinden gitmeyin, PKK’yı dağıtın, Türkiye’nin bütünlüğü içinde yer alın’ telkininde bulundu der.’ O zamanlar verilen telkin, bugün AK Parti hükümeti tarafından sağlanmaya çalışıldığı için günümüz yayınlara bakıldığında geçerliliğini kaybetmiştir desek yanlış olmaz.

2 Mart günü bu sefer haber Taraf Gazetesinden gelir; Akdeniz Üniversitesinde ırkçı gruplar silahlarla kol gezerken, emniyet ve rektörlüğün hiçbir müdahalede bulunmaması dikkat çekiyor. Polis ve özel güvenlik birimleri ırkçı öğrencilere destek verirken bazı silahlı öğrenci grupların üniversite içinde Yurtsever Birliği öğrencilerine saldırdığı ifade ediliyor. Haberin kaynağı iseDicle Haber Ajansı.

Aynı gazetenin yazarı H. Bağdat’ın 28 Şubat tarihli yazısında ‘Bu kadar gergin bir fay hattı üzerinden memleketi nasıl yöneteceksiniz? Provokasyonlara bu kadar açık hale gelmiş bir ülkede asayişi nasıl sağlayacaksınız?’ sorularını sorduktan sonra, “Göze aldığınız kaos ortamını boyalı su sıkarak durduramazsınız, yol yakınken vazgeçin” diyerek, iç güvenlik yasasının çıkmasını istemediğini belirtiyor. Çıkarılmaya çalışılan bir kaosun nasıl durdurulabileceğini ise sorgulamıyor.

Fırat Çakıroğlu’nun öldürülmesinden sonra dün de üniversite öğrencisi Ramazan Fırat adlı Adıyamanlı bir genç evinde ölü bulundu. Bazı yazarlar bunu yine hükümete hesap sorma aracı olarak kullanmak isteseler de adım adım gelen tehlikenin ciddiyetinden uzak tavır sergiledikleri aşikâr.

Kürt ve Türk öğrencilerinin sinir uçlarını ayakta tutma adına aynı tarihlerde farklı gazetelerin yaptıkları haberlere bakıldığında hepsi görünürde tehlikeye dikkat çekme amacıyla yapılan haberler olarak ele alınabilir. Barışın gelmesini istedikleri bir zamanlar yaptıkları yayından anlaşılıyor olsa da bu dönemde gelmesini istemediklerini anlamak için fazla bir çabaya gerek yok.

Gezi benzeri olayların yaşanması için harekete geçen ve başta üniversitelerde örgütlenmeye önem veren bir yapı Birleşik Haziran Hareketi. İstihbarat birimlerine göre sol marjinal gruplar bu harekete destek vermeye hazır. Asıl tehlikeli olan bu yapının PKK ve DHKPC’yi içine çekmeye çalışmaları. Hedef çok açık; Hükümet. 

Gençlerinin ideolojik duygularını ayakta tutma adına arka arkaya haber yapan gazeteler nedense gençler üzerinden başka bir toplumsal çatışmanın yaşanması adına faaliyet gösteren bu hareketin çalışmalarını görmezden gelirler. İki farklı görüşe ait öğrenci gruplarını çatıştırma ve beklenen sosyal patlamayı gerçekleştirme adına, tutar mı bilinmez bir planları var.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar