“Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) mesleki ve teknik eğitim kurumlarının mevcut durumunun güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi için bir çalışma başlattı.

Çalışma kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında toplantı düzenlendi. Toplantıda OSB'lerde mevcut sektörler ve mesleki eğitim kurumlarının iş birliği verimlilikleri, mevcut Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinin sorunları ve iyileştirme alanları, yeni eğitim kurumları açılma potansiyelleri ele alındı. Bu konuda tüm süreçlerin birlikte yürütülmesi kararlaştırıldı.

OSB'ler içinde, 37 özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve MEB'e bağlı 33 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Mesleki Eğitim Merkezi olmak üzere toplam 70 Mesleki ve Teknik Eğitim kurumu yer alıyor. Halen ülke çapında 309 Organize Sanayi Bölgesi bulunuyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında 28.09.2018 (Cuma) tarihinde gerçekleştirilen ilk toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varım Numanoğlu, Bilim Teknoloji ve Sanayi Eğitimi Daire Başkanı Zübeyde Arslanoğlu, Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin, Eğitim Politikaları Daire Başkanı Recep Altın ve uzmanlar katıldı.”

***

01.03.2018 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmasında "Sağlık Meslek Liselerini bitirenler hemşire yardımcısı olarak göreve başlayacak. Ondan sonra terfi edeceksiniz, terfi ettikçe de hemşire ve daha sonra da hemşirelikte terfiye başlayacaksınız" diyor.

02.03.2018 tarihli basında; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Müjdesi, Meslek Liselilerin Yüzünü Güldürdü” "Sağlık meslek liselerine olan talep artacak" şeklinde haber çıkıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm kurumlarında Eğitim-Öğretim 17.09.2018 tarihinde başladı.

28.09.2018 tarihinde “Sağlık Meslek Liseleri ve Mesleki Teknik Okullarına talep artacak!” başlıklı bir köşe yazısı yazmıştım. Köşe yazımı da;

“Gerek devlete bağlı olsun, gerekse özel okul olsun fark etmez. Eğitim-öğretime yeni başlayan okullarımızda bu yıl özellikle Meslek Liseleri ile ilgili bir problem olduğu görülmektedir. Buna İHL’eri de dahildir. Yani Meslek Liselerinin doluluk oranında bir azalma olduğu, dolayısıyla öğrencilerin meslek okullarına yönlendirilmelerinde bir problem olduğu açıkça görülmektedir. Bu problemi iyi analiz etmek ve gereğini yapmak lazımdır diye düşünüyorum! Ne dersiniz? ‘Bir ülke üretmeden büyüyemez’” şeklinde sonlandırmıştım.

Köşe yazısının yayınlandığı gün; “Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, OSB'lerdeki ‘Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarının mevcut durumunun güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi’ için çalışma başlattı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında yapılan üst düzey katılımlı ilk toplantıda, OSB'lerdeki Mesleki Eğitim alanındaki tüm süreçlerin birlikte yürütülmesi kararlaştırıldı” şeklinde basında haber çıktı.                                               

Kayıtlar bitmiş, öğrenciler okul seçimini yapmış, okullar eğitim öğretime başlamış. 9. Sınıf öğrencilerinden isteyen öğrenci, istediği bir başka okula nakil yaptırabilir. Onun zamanı geçmiş değil!

Herşeye rağmen Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) “Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarının mevcut durumunun güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi” için harekete geçilmesi sevindirici bir durum. “Zararın neresinden dönülürse kardır” diyerek çalışmaların devam etmesi İnşaallah memleketimizin hayrına olur diye düşünüyorum. Geç de olsa bu çalışmayı başlatanları tebrik ediyorum. Hoşçakalın

  • Abone ol