Düzce Öğretmenevi binası yıllardan beri prefabrik binada hizmet veriyor. Bina son yıllarda çok güzel bir şekilde onarıldı, ihtiyaç nedeniyle eklentiler yapıldı bulunduğu mahalleye ve çevreye canlılık kazandırıldı ama o binanın artık yenilenme zamanı gelmedi mi?

Yapılması planlanan yeni Öğretmenevi binası için Kiremitocağı Mahallesinde, Gençlik Merkezi Müdürlüğü binasının yanı başında yaklaşık 6.5 dönüm yer tahsisi yapılmıştı. Bildiğim kadarı ile üç yıl önce bu yerin zemin etüdü yapılmış, taban alanı da yaklaşık 1500 metrekare olarak projesi çizilmişti!

O proje ne oldu? O proje uygulanmayacak ise mesela; En az 1500 kişilik düğün-balo salonu, restaurantı olan, 250-300 kişilik toplantı-yemek salonu, bay ve bayan kuaförü, dinlenme ve tv odaları olan, çocuk parkı, engelli, suit odaları bulunan 200 kişilik oteli olan bir proje yapılamaz mı?

Bildiğim kadarı ile öğretmenevi birçok taşımalı okulun da yemeğini veriyor.  Aynı anda 10 bin kişilik kapasiteli mutfağı olan, Spor organizesi yapılabilecek özelliğe sahip bir öğretmenevi projesi neden düşünülmez?  Düzce’ye özel, uygulanabilir bir proje çizilemez mi? Zararı yok çizilen bu proje bundan sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığının da kullanabileceği, tavsiye edebileceği bir tip proje olsun!

Ödeneği devletten mi olur, hayırsever işadamından mı olur, bir başka formül mü bulunur bilemem. Ama öğretmenevi binasına ilimizde artık şiddetle ihtiyaç vardır.

Öğretmenevi binasının yapımına üç yıl önce karar verilmiş olsaydı bu bina bugün bitmiş ve şu an hizmet veriyor olacaktı. Kim neyi bekliyor? Hoşçakalın.

  • Abone ol