• 7.02.2018 00:00
  • (1847)

 Teşhir bir ceza verme biçimidir.

O yüzden teşhir amaçlı eylemlerde hem yaparken hem izlerken çok sıkı eleyip dokumak lazım.

Esasında teşhirden uzak durmak lazım.

Özellikle sosyal medyada çok sık görülen teşhir bir anlık öfkeyi rahatlatmak için yapılmakta ama etkisi sosyal psikolojik bir ceza vermenin yanı sıra "ben de sana!", kan davası, kısas, şiddet kültürünün yaşamasını, katmerlenerek ilkel geleneğin ömrünün uzamasını sağlamaktadır.

Teşhir düzelten değil aksine sorunu kangrenleştiren, düşmanlaştıran bir eylemdir.

Ama teşhiri uyguladığında bundan da öte bir uzman kurulu kararı olmadan hem savcı hem hakim ve hem de infaz kurumu olma halidir.

Teşhiri yaparken kuvvetler ayrılığı diye atılan slogan varsa rezil olma halidir.

Öç alma girdabına girdikten sonra teşhir ettiğiyle birlikte yakınlarını ya da destekçilerini de gücü kapsamında toplu cezaya tabi tutma, suçun şahsiliği ilkesini de yok etmektedir.

Teşhir uzman kurulu işidir, bir kişinin teşhiri aklından bile geçirmemesi gerekir.

İki kişilik tartışmaları tartışmanın özneleriyle halletmek en kestirme yol ancak bu olmadığında öznelerin kendi yakın sosyal çevresinde tartışarak çözüm tercih edilmelidir.

Aksi halde yukarıda belirtilen yaşanan "ben de sana" kültürü gereği tatsız sonuçlar doğurur.

Hazır bayat gerekçeler değil mi halk içinde gerilimi sürekli diri tutan: "Canımı acıtanın canını acıtırım."

Canın acıdıysa, can acıtmak kötü, yapmasaydın iyiydi, neden barışçı yolla çözmedin; can acıtıcı benzer bir dil veya bir doz üstüne baş vurmadan, anlatarak, ille de misillemeyle ilkel intikam duygusunu tatmin ederek uygulanmasa olmaz mı?

Olur.

Herhalde bu da sınıflı toplumda cezacı yetişmiş olmanın bir sonucu.

Öyle ya, "erkek adam ya da erkek gibi kadın altta mı kalır!"

"Kodu mu oturtan!" kültür.

"Ceza"dan uzak durmak lazım.

Ki bazen bu kültür alicenap pozlarla "o bana şu kadar büyük laf etti ama ben o ona daha azını yaptım, kıyamadım" "şefkati"yle bile böbürlenebilmektedir.

Doğru tutum yanlışı misilleme yapmadan, kişiyi değil, yanlışı eleştirmek, yanlışın nedenlerini teşhir etmek, sınıflı toplum aygıtları gibi ceza vermemektir.