• 20.03.2020 00:00
  • (1035)

 Stand up'cı Pınar Fidan'ın tepkiye neden olan konuşması şu:

“Siyasilerle ilgili şeyler paylaşıyor. Finlandiya Başbakanı işe metro ile gidiyormuş galiba ‘asıl cennete gidecekler bunlar, bizim ülkemizdeki siyasiler cehennemlik’ bunu söyleyen de bir yadan Alevi.

Yani hiçbir şey yapmadan cennete gideceğini sanan insan. Bir de başkalarına böyle yargı dağıtıyor.

Hani arada böyle haberler okuyorum cemevine saldırıda bulunulmuş. Bakın böyle haberler oluyor sık sık gazetelerin üçüncü sayfalarında ‘bilmem neredeki cemevine saldırıldı’ ama

hiç Alevi kaybetmiyoruz. Çünkü boş, Alevi yok. Bir şey yapmamız gerekmiyor, saldırganlar cemevine Alevilerden daha çok gidiyor. Bunun anlaşılması lazım, çok istiyorsan meyhaneye falan git ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin”

Pınar Fidan diyor ki, 'kimi Alevi tanılı, cennetlik bir şey yapmadan cennete gideceğini sanan kişiler, "işe metroyla giden Avrupalı yöneticiler cennetlik, (koruma ordusu ve araç kafilesiyle) giden TC yöneticileri cehennemliktir diye yargı dağıtıyor.

Bu cümleler espri mi, mizah mı, ironi mi?

Yoksa ofansif mizah mı?

Pınır Fidan, Alevilere gönderme yapıyor ama Alevliğin cennet cehennem konusunda ne dediğini bilmiyor.

Mesela Alevi filozofu Hacı Bektaşi Veli şöyle diyor:

hararet nârda’dır, sac’da değildir,

kerâmet sendedir, tâc’da değildir.

her ne arar isen, kendinde ara,

kudüs’te, mekke’de, hâc’da değildir.

Ve asıl adı Alaeddin Gaybi olan Alevi Bektaşi bilge halk ozanı Kaygusuz ABDAL, hemhal olmuş tanrıyla konuşuyor :

“Duydum köprü yaptırmışsın

Has kulların geçsin diye

Onlar şöylecene dursun

Yiğit isen sen geç tanrı”

diyor.

Alevilikte enerjinin korunumu veya dönüşümü yasası fiilen yaşanıyor, ölene "don değiştirdi" deniyor ya da "hak'ka yürüdü" diyerek başka bir biçime ve aleme göçmeyi anlatıyor.

Yazık, Pınar can bu bilgiyi çoğu asimile olmaya demir atmış Alevi gibi bilmiyor.

Pınar bilmiyor ama Aleviler lehinde egemen asimilasyon politikasına "ironi"yle "giydir"diğini sanıyor.

Devam eden cümlede Cemevlerinde Alevi yok, oradakilere saldırgan diyor, cümlesini şöyle anlamsız, tam "dam üstünde saksağan" denecek bir kifayetsiz cümleyle bitiriyor:

"(görmek)çok istiyorsan meyhaneye falan git ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin."

İnsan bilgisiz bilgisiz, sırf diksiyonu ve görüntüsü iyi diye sahneye çıkarılırsa sonuç bu oluyor.

Popüylizm, rayting, tiraj ve daha neler..

Yorum, bilgisiz diksiyon, cahil, anlatmak istediğini anlatamıyor, kaşının altında gözü var demiyor.

"Heeyt, kim bu şıllık!"

Bunu yapanlar, dünyada Türkiyelilerin en demokratik kesimi sayılıyor.

"Vurun kahpeye!" demeleri şart mı, yıllardır her devlet bayramı tatillerinde, döne döne o filmi seyrede seyrede her kadın bir Nene Hatun her erkek bir Hasan Tahsin saymadı mı kendini!

Ayrıca hele kadınsa her biri iflah olmaz intikamcı Aliye Rona!

"Öldürmezse sütünü helal etmiyor asla!"

Yüzyıllardır devlet asimilasyonu altında doğal demokrasi kültürü mü kaldı Alevilerde, vuruyorlar da vuruyorlar mizah cahili Pınar Fidan'a!

Bir zamanlar sahilde rakı içerken fotoğrafını yayınlayan yaşam tarzı "dost"u Aleviyi mi, düşkünleri bile dar'a davet eden hak mücadelesi için elini taşın altından çıkaramayan üst düzey Alevi örgüt yöneticilerinin dava dilekçelerini mi, kimi ararsan, içinde kendine, kendi hukukuna güvenmemenin envai çeşiti var.

Ama bu tutumlarda heralde bir tek Alevilik yok.

Asimilasyon bu işte.

Çağırdınız da gelmedi mi?

Savunma hakkı nerede?

Önce toplumsal ceza, linç, sonra yargı.

Sivil, hukuki tutum nerede?

örnek devletçiliğiniz batsın!

Üstelik Fidan açıklama dahi yapmışken:

“Merhaba. Uğraşmak istemedim başta. yanlış anlaşıldığı için açıklayayım. İzlediğiniz videoda tam tersini düşündüğüm bir şeyi ironi yaparak anlatıyorum. Mizah, aslında anladığınızın aksine öyle düşünenlerle dalga geçiyorum.

Önemi yok ben aleviyim ve Alevi düşmanı olduğumu düşünüp beddua, küfür ve hakaret eden bu kadar çok insan olabilmesine şaşırdım ve üzüldüm. Bunun benimle ilgili olmadığını biliyorum ama hepimiz için üzücü. Videonun başı sonu olmadığı için de yanlış anlaşılmış olabilir, orada Alevi diye bahsettiğim kişi de dayım. Can sağlığı diyelim ne diyelim.”

Açıklaması bile cahlliğini ama en çok da kastının ne olduğunu teyit ediyor.

Bir insan cahil olabilir, suç mu bu?

Yanlış şeyleri metine doğru yerleştiremezsen meşrulaştırmaya hizmet etme ihtimali olduğunun ayırdında değil; bilgi yanlışı, anlaşılır olmaması ayrı, dedikleri yıllarca eleştirilen

Recep İvedik düzeyinde bile olmaması tam da "gel hele şöyle ne demek istedin söyle" denmeye yeter.

Ama burası Türkiye!

Burada, dünyanın en fazla mizah dergisi satan, Nasrettin Hoca ve Bektaşi fıkralarının yaygın olduğu bu ülkede mizah bilinir, her futbol sever de ofansifi şıp diye bilir, "atak futbol".

Pınar bilmez, bilmezse suç mu?

Pınar bilmiyor, belli ki bilene de sormuyor, ofansif mizah yapmak için ironi girişiminde bulunuyor, eline yüzüne bulaştırıyor, aynı düzeydekiler de ona bulaşıyor.

Ama işte Türkiye'de pratik her konuda olduğu gibi teori/bilgi/birikim üzerine değil, ucuz iş gücü ve çok kazanç sonucu üzerine kuruluyor.

Olmuyor.

Kendini Alev büyüğü sayanların Pınar cana bu yanlışlarını anlatması gerekirken ifade hakkına evet diyoruz tabi ama bu kadarı da hak olmaz diye tam bir devlet kültürüyle davranıyor.

Bir şiirde emek geçti diye devleti yıkmaya teşebbüsten yargılayan mahkemelerin olduğu, bundan en çok bedel ödeyen bir kesimin de Alevilerin olduğu bu ülkede bu haldeki bir cahile suç duyurusunda bulunmak suça teşebbüs etmektir!

Bu teşebbüsten dönülmeli ama bir daha düşmemek için de önlem alınmalıdır.

Dostlukla.

*ironi: biriyle ya da bir olayla alay; etkiyi artırmak için, bir şeyin tersini söyleyerek alay etme.