• 15.05.2021 11:26
  • (388)
  • (1)

ANADOLU, İngilizce Anatolia, Yunanca ?νατολ? (anatol?), tarihçi profesör HALİL BERKTAY!

Şu sosyal medyada white+sea gibi magazinleşti de esasında Anadolu konusu ciddi.

Ne de olsa, sağcı da solcu da olsa herkes değil mi ya, haşmetli bir gururla Anadolu çocuğu.

E mecburen Türkiye'nin gözde tarihçilerinden Profesör Dr Halil Bertay'ın  Anadolu konulu dizi makalelerinin ilkini okudum ve hemen kendisine şunları yazdım:

'Yazılanlar yanı sıra TC’nin sınıfsız kaynaşmış bir toplumun coğrafi kaynaşma sağlaması istenen bir işlev de yüklü (ANADOLU). “Bilinenlerden farklar ne” merakıyla okudum, iyi ki okudum. Tarih olunca ille de yazılarınızın okunması gerektiğini bir kez daha anladım.'

Gerçekten öyle değil mi, Anadolu deyince Kürdistan, Pontus gibi Üniter'i diken diken eden öz adlandırmalar örtülmüyor mu?

Ama ülkenin zihni yağlılarına hayat kolay olacak, "armut piş ağzıma düş" biçiminde.

Rahmetli Yalçın(Yusufoğlu) abi bu hazır lopa örnek olsun diye kahkaha ile gülerek arada anlatırdı şu masalı:

'Türkler Konya'ya gitmiş, kervan yorgun, konaklayalım mı diye sormuşlar beye, "kon ya!" demiş ve kondukları yerin adı Konya olmuş.

Anadolu da öyle diyen oldu.

Yunancaya Latinceye ne gerek var, bu kadar basit, hap gibi yutmaya hazır insan çok.

Tamam bilimin dediği emirdir ama Latinceden gelirmiş, Türkçeye doğrudan çevrilirse sonuna "ya" eki alırmış, Yunancadan olduğu için Anadolu olmuş gibi ayrıntılarla kafa karışıklığının alemi var mı şimdi?

E mafya da artık her gün ekranda, devlet, muhalefet karışık kenarda!

Kan banyosu andı içenler en muhalefet oldu, klik savaşı veriyor, gündemi bırak nabzı bile elde tutuyorken, iş mi Anadolu'nun kökeni ne?

Gündemi bulandırıp işçi sınıfını yormayın be mi?

Ama bilinmiyor ki bunları bilmemekle başladı, öğrenmeye öğrenmeye, o saflardan medet uma uma yağlandı zihinler, sonra da teslim olundu kirli bilgiye ve devlete.