• 26.12.2013 00:00

 Türkiye'de gündem nitelik olarak geri durumunu koruyor ve o geriliğe uygun nicelik, heyecan artırsın diye söylenen azz sonra gibi..

1 saat sonra ne olacağı muamma, kimse bilmiyor.

Daha dün Ak parti ile cemaat(Hizmet Hareketi) uzlaştı diye beklerken bugün tüm medya büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile ilgili tutuklananlar ve onlarca gözaltıyla uğraşıyor.

Tabi medya bu, cafcaflamasa, cilalamasa olmaz, her biri kendi meşrebine göre içerik seçiyor, manşete koyuyor.

Gazetelerin 1. sayfaları magazin ya da paparazi hafifliğinde, manşet ve sürmanşetlerden kim Hizmet, kim hükümet, kim Egenekon seçiliyor.

Manşetler, mübarek, haber başlığı değil en bi süzülmüş politik yorum.

Yorumlar zaten belli. Birkaç belgesiz yazmaz yazar hariç hepsi operasyonu önceden biliyor.

Kim kimin tarafını tuttu ise karşıtının karşısında tüm en muhalif argümanları sıralıyor. Kime hitap ediyorsa onun karşı çıktığı şeylerin altını çiziyor. Hükümet yanlısı ise Fettullah Gülen'in geçmişini geleceğini didikliyor, solculara hitap ediyorsa, oluyor bir Marxist. Gülen'in ABD'de yaşadığını yazıyor, solcular orada yaşama neden karşı çıkacaksa! Kapitalizmi savunduğunu yazıyor yeni bir şey gibi. Cunta çağırdığını, 12 eylül cuntasını desteklediğini, vaazlarında Kenan Evren'i savunduğunu yazıyor, hiç bilinmiyor sanki. İslam Türk sentezini savunduğunu, son zamanlarda hayatın dayatması sonucu kabül ettiği Kürt dilinde eğitimi bile İslamiyeti anlatmak için olduğunu yazıyor, politikleşmiş bir Müslüman/dindar başka türlü olabilirmiş gibi.

Gülen yanlısı daha örgütlü. Öz itibariyle aynı şeyleri söylüyorlar ama politik eğitimli, daha olgun, sakin. Bunda iktidara doğrudan ortak olmamasının morali var ama dolaylı ortaklığın töhmeti tedbirinden belli oluyor. Hareket, Erdoğan'ın somut icratından öte, Milli Görüş gömleğini bir türlü çıkaramayışını, ümmetçilikten kurtulamayışını ve dış politikadaki(Suriye, Mısır) iflasın onun bir yansıması olduğunu biliyor. Uluslarası ilişkileri güçlü, Nato yanlısı, dolayısıyla Erdoğan hükümetinin Çin füzesi almasına dikkat çekebiliyor.

İki kanat dışında nice nice "derin" yorumlar da var tabi. Bu operasyonda Türkiye'nin İran ile ticaretini istemeyen İsrail ve ABD parmağı, popüler şarkıcı Ebru Gündeş'in kocası Rıza Zarrap'ın bir süre önce hava alanında el koyulan altınlarıyla bunu gerekçelendirenler çıkıyor.

Derin analizleri kavramak kolay değil, ticaretin para trafiğinin toplanma noktası Halk Bankası, evinde milyon dolarlar çıkan gözaltındaki 'çalışkan' genel müdür sorgulanıyor.

Bu operasyonun arkasında henüz tartışmanın üstündeki dumanlar çekilmemiş Gülen ve hükümet arasındaki dersane kapışmasının bir rövanşı olsa ne, olmasa ne! Konu vahim. Neden bu kadar geç düğmeye basılıyor? Neden dellillerin toplandığı 6 ay öncesinden beri bekleniyor? Hükümet kendi bakan ve bürokratlarına bir darbe mi hazırlıyor, başkası mı hazırlıyor ki, yandaş sırdaş 'sivil'ler biliyor, içişleri bakanı bilmiyor? Neden ilgili hemen açığa alınıp yürütülmüyor? Hükümet içinde hükümetler, dükalıklar, aynı konuda farklı karar mercileri mi var? Hükümetteki pişkinliğe bakılırsa, hükümetin konudan haberi var, bakan ve bürokratlarından gizlediği operasyonu seçime beş kala açığa çıkararak, kendini halk dostu, babası olsa acımaz bir hırsız düşmanı mı ilan etmek istiyordu da, erken düğme ile planı bozuldu diye öfkeleniyor, komplolardan, dış güçlerden dem vuruyor?

Acaba aynı konumda başka neler var?

Kenan Evren ve ekibi de darbe için ölümlerin çoğalmasını beklemişti.

Bu ne pusu ve darbe kültürü böyle!

Hükümetin komünist ya da anti kapitalist Müslüman olması gerekmez düzgün olması için.

Bunlar burjuva demokrat bir hükümette bile olmaması gereken ilişkiler.

Bunlar burjuva ahlakına bile sığmayan şeyler.

Esasında kapitalizmin doğal işleyişi her an halkın doğrudan cebine ve güvenine tecavüz ediyor ama egemenler arasında tecavüzden payı çok alma kavgası çıktığında gözönüne çıkıyor.

Bunların sorgulanması gerekiyor.