HER TARAF DEVLET RENGİ!

  • 1.04.2021 15:20

Sol bir derginin yazı işleri müdürü olduğu için arandığı yıllarda  dışarı kaçan ve kaçtığı yerlerde tarih profesörü olan Taner Akçam HDP ile ilgili son yazısında, " terörle 'bağlantı iddiasının' ciddi bir tez olduğunu düşünüyorum. Tez, hem diğer muhalefet çevrelerinin kapatmaya açıktan tavır almalarını engelliyor, hem de belli bir 'söylem üstünlüğü' ile Türkler arasında destek buluyor. Tezin kuvvetli olmasının nedeni, karşı çıkacakları kolayca altından kalkamayacakları bir “açmaza” sokuyor olmasıdır. " diyor.

Yazıdaki öneriler görüş farkı diye yorumlanabilir, çözümü tartışıyor, ama bu cümle kavramsal yaklaşım adına Akçam'a dur, terör nedir, atama tanımlardan olmasa bile bilimsel tanıma uymuyor, bir tartışma eleğinden geçirmek gerekiyor dedirtiyor.

Şu anda acil olan önce tanımlarla bir analiz değil, zira bilimsel analizden öte HDP'nin içinde olduğu duruma çözüm önemseniyor.

Akçam da aynı minval üstünde, bu cümlede HDP'ye reel, sonuçcu,  devlet içi zaviyeden, homojen ve baskın bir yapıyı esas alarak bakıyor ama bunun bir subjektivite ki, o subjektivitenin kendi içinde de heterojen olduğunu görmüyor, asıl tartışılması gerekenin kapalı kutu kılmanın kılavuzu demokratik merkeziyetçilik olduğunu ve siyasetin ana desteğinin ve yapısının aynı sosyoloji ve aynı sosyolojinin heterojen olduğunu atlıyor.

Sayın hocam Kürdler de sınıfsız kaynaşmış bir toplum değil, sınıflar tabakalar var, ulusal paydanın örttüğünü görmeden geçmemek gerekiyor..

Ve sevgili Akçam konuya "terör tezi" diyerek yumuşatıyor ama bu verdiği hükmü ortadan kaldırmıyor, "ilam" çok net görünüyor.

Kör düğüme doğru vurgu yapılmayışın da doğru çözümü örselediği ve güvenlikçi duruşa bir moral olduğu göz önüne alınsa, reeli/kabul ettirim için var sayılsa bile, Akçam öneriyor, görüşleri yanlış veya doğru, tartışılır, ama asla sansür uygulanmaması gerekiyor.

Duvar ve Birikim'in yayınlamamasını, ne mülkiyet ve makam hukukuna ne de ifade ve muhalif duruşları bakımından doğru buluyor bu bağlamda da kınıyorum.

Ne yapalım burası Türkiye, muhalifi de devletine uygun.

Dört bir yan devlet rengi!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.