SAVAŞLA HAKLAR ORTADAN KALKMAZ!

  • 23.04.2022 12:02
  • (1)

Halkın Oya ablası t24'deki yazısının bir bölümü, nedenini kendi bilir, es veriyor:

"Aralarında Mithat Sancar'ın, Garo Paylan'ın da olduğu; terörle, şiddetle, PKK ile en küçük bir ilişkileri saptanamayacak 10 HDP milletvekilinin fezlekeleri Meclis'e geliyor."

Tabi ki ilişki ihtimali olanlar var ve saptanacaklara dair bir şey demiyor.

Bu türden benzer cümleyi devletin çok objektif herologları zaman zaman kuruyor ve TC solcuları dahil CHP içinde mahçup mahçup "sol"culuk yapan zihni yağlı solcu eskileri ve 12 eylül yetişmeleri de etkileniyor bundan, "vay be helal olsun ne objektif analiz" diyor.

O herologlar mesela şöyle bir cümle kuruyor:

"Siz onlarda terörle bağ arıyorsunuz da, bazılarınızın 12 eylülle, işkenceyle, katliamlarla bağınız ne, araştırdınız mı hiç?"

Bu cümleden sonra büyük ihtimal yivsiz devletleşmiş bilinçler alkışlıyor.

Çünkü ülke kişilikli demokrat çoraklığı.

Hakim propaganda ama baskın da, Millet İttifakı da tehditleri oy dua ne denk gelirse onunla alkışlıyor; ses çıkartılamıyor; ses çıkaran etkisine göre yaptırıma uğruyor.

Öyle ıslak ve gri bir atmosfer ve geri bir bilinç ortalaması ki, içinde doğru öğüten bu geri cümle bile radikal solcu demokrat sayılıyor, yanlış meşrulaştırılıyor, kriterleştiriliyor.

Kimse çıkıp elmayla armut kıyaslanmaz, yatır bakalım masaya bilimsel olarak terör, şiddet, anadil, kültür nedir, haklar ve özgürlük nedir demiyor veya diyemiyor.

Barışçı çözüm görünmez kılınıyor.

Ama elinde kan izi olan bile bilimsel yaklaşımından öldürülen Tahir Elçi'li bir cümleyle Kürdlere yağ yakıyor.

Dendi ya, çoraklık.

Şiddet devlet ideolojisi ve hali, halk muhalefeti, yaşamı savunuyor.

O halde halk aydınlarının devletin el koyduğu kavramlara doğru tanımı, bilimselini yapıp tartışmalara bilim dışı  kabulleri redderek başlaması gerekiyor.

Hukuk, uluslararası hukuk, kültür, anadil, bm, ab, aihm vb platform çok, devlet onları da dinlemiyor, suçu birikiyor.

Evet işte bu siyasal iklimde HDP vekilleri kalıcı barış fedaileri, HDP depremde durulacak yer gibi, çünkü evrensel kriterler savunuluyor.

Vekillerin geçmişi kendilerine de barıştan yana olmayan zaten vekil olamıyor, şimdiki ilişkileri kalıcı barış için bataklığın kurumasını istiyor.

Nedense Kürt haklarına saldırı olunca, en iyi demokrat bile, bilimsel anlatmak, eğmeden bükmeden gerçeği koymak yerine yangından kurtarabileceğinin peşine düşüyor.

HDP içinden bir bileşen vekilin bile böyle olabildiği biliniyor.

Evet halkın Oya ablası bu yazısında, "Aralarında Mithat Sancar'ın, Garo Paylan'ın da olduğu; terörle, şiddetle, PKK ile en küçük bir ilişkileri saptanamayacak.." diyor.

Oya abla kuyrukçuluk yapmıyor, sağolsun kalbii yazıyor, ama ana gerçeği pas geçiyor.

Savaşa karşı çıkmak yetmiyor, çünkü o politika ana gerçeğin inkarının uzantısı bir hançer olarak hep halkın barışına  saplanıyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • veysel saka
    veysel saka
    25.04.2022 23:45

    ilker kavalayı kitlesel katılımla ilgili yaz....a.şık ne diyordu öyle

Resmi İlanlar