Şiddet Kültürü Öfkeden Ağlatır!

  • 22.10.2022 18:35

Kontrolsüz öfke bir tür şiddettir.

Bu tür hallerde çözümün görünür öznesi de nesnesi de ağlayandır.

Ağlayan insanın fiziki ve ruh halini en iyi kendisi bilir.

İlk akla gelecek olan, öfkeli, durmaması gereken bir yerde duruyor.

Çözüm için profesyonel yardım alsa bile yerini değiştirecek, çözecek olan kendisidir.

Ama o haldeki birine, öfkelendi, hakaret etti diye tavır alınmamalıdır, aksine dayanışılmalıdır.

Bu, öfkelinin soyut, ajitatif, süslü iddialara dayalı haklılık çabalarını onaylamadan, onaya dair küçücük bir imada bulunmadan yapılmalıdır.

Zira o halinde tutunmayı sağlayacak doğru sandığı yanlış malzemeler, gözü kapalı aidiyet pof pofu dayanakları bırakılmamalı, bahane olmaktan çıkarılmalıdır.

Yani doğru normlar korunarak tutamak sunulmalıdır.

Aksi halde kişiliksiz bir ilişkiye zemin ve geleceğe kötü örnek hazırlanmış olur.

Hani sahip ile köle ilişkisinde, köle maldır, öfkelenince azar, hakaret, küfür, şiddet vakayı adiyedendir, kimse karışmaz, karışamaz durumu yaşanmamalıdır.

Eşit ilişkilerde öfkelenmenin uzantısı küfür ve hakaret olamaz, suçtur.

Ani bir tepkiyle yüksek sesle konuşabilir insan, ama daha ötesi hem yasaktır, hem de normallik ehliyetini yitirme belirtisidir.

İnsan neden ağlayacak kadar öfkelenir?

Büyük ihtimal kendini ondan yetkili, daha sahip bir yerde  görüyordur ve bu tespitlerin gizli zırhının "yetkisi/gücü"yle öfkelenmeyi normal bir durum, bir hak olarak görüyordur.

Zaten toplumda devlet ve baba ilişkisinde azar yaygındır ve o anlık öfkeyi, öfkeyle söylenmiş bir küfürü de onlardan bir normal olarak kabul görüp galiz bir  küfür de edebilir.

Ama şiddet artık reddedilmektedir, onun etkisi ve belki de şiddeti uygulama  gücünü kendinde görememesinden küfürle yetinmektedir de ucu oraya doğru açıktır.

Dolayısıyla ağlama nedeni büyük ihtimal verdiği cezayı yeterli bulmamaktan, dövememekten, "hırs"ını alamamaktan olabilir.

Sanki ceza bir çözüm ve ona bahşedilmiş bir yetkiymiş gibi.

Sonuç ne olursa olsun böyle bir hal normal bir ruh hali değildir.

Mesela gözde çıkan "it dirseği" hafif bir hastalıktır ama tedavi görmezse gözü kör etmeye başlangıç olabilir  ya, kontrol edilemeyen öfke de kötü sonuçlara varmadan, küçümsenmeden, sabırla ve dostça çözüm yolları aranmalıdır.

Tabi baş müracaat yeri bilim.

Ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof. Dr İrem Yaluğ Ulubil diyor ki: "Uygun şekilde ifade edilmeyen öfke, baş ağrısı, hipertansiyon, sindirim sistemi yakınmaları, yaygın ağrılar, deri döküntüleri gibi bedensel semptomlara neden olabilir (dönüşebilir). Bu bedensel yakınmalar ile beraber, kaygı bozuklukları, depresyon, eleştirici tavırlar, pasif agresif davranışlar gibi pek çok farklı ruhsal belirtiler bulunabilir."

"Hastalıktan korkma, geç kalmaktan kork."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar