İlnur ÇEVİK
İlnur ÇEVİK

Gazete: Yeni Birlik

27 MAYISI BİR UNUTABİLSEK…

  • 29.05.2018 00:00

Bugün 29 Mayıs 2018… 27 Mayıs günü darbe ile ilgili bir yazı yazmak hiç içimizden gelmedi. O iğrenç olayı halkımıza hatırlatmak, küllenen derin üzüntüleri yeniden alevlendirmek istemedik. 27 Mayıs darbesi unutulsa gitse daha iyi olur dedik…

Ama kendisine Atatürkçü diyen, ama o büyük devlet adamının ve modern Türkiye’nin kurucusunun adını almaya hakkı olmayan bir dernek yine saçmalayınca bize de tepki göstermek düşüyor…

O dernek 27 Mayıs darbesini övüyor ve bu hain darbeyi haklı göstermeye çalışıyordu… Dernek 27 Mayıs 2018 tarihinde attığı Tweette şöyle diyor: "Türk Silahlı Kuvvetleri, bundan yarım yüz yıl önce, anayasa ve hukuk dışına çıkmış bir siyasal iktidara karşı direnme hakkını kullanmış ve ülke yönetimine el koymuştu. Ordunun arkasında milletin desteği vardı."

O darbe resmen Amerika tarafından tezgâhlanmış ve Türkiye’yi onlarca yıl geri götürmeyi amaçlayan hain bir girişimdi… O tarihten itibaren Türkiye askeri vesayet altına girmiş ve bu vesayetten ancak bir nebze 2007’de kurtulabilmiş ama 15 Temmuz 2016’da tamamen zincirlerini kırmıştı.

Bu dernek askeri vesayeti övüyor ve ona ne kadar özlem duyduğunu dile getiriyor. O kafa hiç değişmiyor.

27 Mayıs 1960 siyasal tarihimizin en kara günlerinden biriydi. Neticesinde Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanı rezil Yassıada duruşmalarından sonra idam edildi. Darbe günü ise bayram ilan edildi ve zorla yıllarca bu millet o günü kutlamak zorunda bırakıldı… Ama zamanla bayram filan kalmadı ve unutuldu gitti. Böyle bir darbeye milletin desteği olsaydı, silinip gider miydi?

Ama görülüyor ki birileri 15 Temmuz 2016’dan bile ders alamamış. Yoksa onlar da mı bu işin içindeydi?

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.