İlnur ÇEVİK
İlnur ÇEVİK

Gazete: Yeni Birlik

İDLİBDE KAZANILAN PRESTİJ KORUNMALI

  • 20.09.2018 00:00

Bugün dünya basınında en çok konuşulan konulardan biri Türkiye ve Rusya'nın İdlib'de vardığı silahsızlanma bölgesi anlaşması ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın nasıl üç buçuk milyon Suriyeliyi ipten kurtardığı…

Türkiye bu olayla uluslararası platformda büyük prestij kazandı. Mutlak bir faciayı durdurduğu gibi Rusya’yı ikna etmesi, Esat’ın oyunlarını bozması büyük övgü aldı.

Hatta Ankara Suriye rejimine bile iyilik yaparak Halep yolunu da güvenceye aldı.

Ama şimdi işin daha zor yanı başlıyor. Bu elde edilen prestijin sürdürülmesi ve Türkiye’nin elde ettiği avantajlı üstün konumun muhafazası.

Suriye gibi karışık bir ülkede, her an her şeyin olabildiği (Suriye’nin İsrail oyunu ile Rus nakliye uçağını düşürdüğü bir zamanda) bir yerde, kimin dost kimin düşman, kimin terörist kimin ılımlı muhalefet olduğunun kolay kolay ayrımı yapılamadığı bölgede bu prestiji korumak çok zor bir iş. Bizi çekemeyenler, başarısız olmamızı dört gözle bekleyenler var…

Cumhurbaşkanımız, ekibi, bakanlarımız bu işe çok mesai harcadılar ve çok ter döküldü. Ama bu işi sürdürmek ve başarını devamını sağlamak da epey bir gayret gerektirecek.

Bunu da ancak Recep Tayyip Erdoğan ve etrafına saçtığı enerji ve dinamizmle elde edebiliriz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar