İlnur ÇEVİK
İlnur ÇEVİK Gazete: Yeni Birlik

SUUDİLER ARTIK AĞIZLARI İLE KUŞ TUTSALAR…

  • 25.10.2018 00:00

Kimse Suudilerin dünyaya satmaya çalıştıkları masallara inanmadı.

Cemal Kaşıkçı 2 Ekim günü Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğuna girdi ve bir daha çıkmadı… Günlerce kaçırıldı mı veya öldürüldü mü diye spekülasyonların odağı oldu… Suudiler Kaşıkçı’nın başkonsoloslukta kalmadığını ve çıkıp gittiğini iddia ettiler ve dünyayı kandırdıklarını sandılar…

Ama Kaşıkçı öyle üzeri çizilecek basit bir kişi değildi. Washington Post gazetesine köşe yazan, Suudi rejimini tenkit eden uluslararası üne sahip saygın bir gazeteciydi.

Kimse Suudilerin dünyaya satmaya çalıştıkları masallara inanmadı. Türkiye olayın üzerine gitti ve bulgularını dünya kamuoyu ile paylaştı ve Suudilerin masalları bir bir iflas etti. Yerle bir oldu.

Sonunda Suudiler, Kaşıkçı’nın başkonsoloslukta bir arbedede Suudi Arabistan’dan özel gelen “müzakereciler” tarafından öldürüldüğünü itiraf etmek zorunda kaldı. Yani işin esası Suudi Arabistan’dan gönderilen bir infaz timi Kaşıkçı’yı hunharca öldürmüş sonra da parçalara ayırıp İstanbul’da bir “yerel işbirlikçiye” teslim etmişti…

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan dünkü AK Parti meclis grup konuşmasında Suudilere bir dizi soru yöneltti. İnfaz timine kim emir verdi? Neden bu “müzakereciler” basit bir boşanma kağıdı almak için başkonsolosluğa giren adamı alıkoydular? Yerel işbirlikçi kim? Ve daha nice sorular.

Bu soruları ve başkalarına, Suudiler cevap veremiyor. Çok zavallı durumdalar tüm dünyaya anlatmaları gereken çok şey var… Çok çaresiz durumdalar.

Bu işin tam olarak ortaya çıkartılması ancak faillerin Türkiye’de yargı önüne çıkarılması ile olur. Ancak böyle Suudiler en azından yönetimi aklarlar. Ama buna yanaşmayacaklar gibi görünüyor…

Suudilerin bir dedikleri bir dediklerini tutmuyor. Bir sürü tutarsızlık ve küçücük çocukların bile inanmayacağı yalanlar… Yani ortada Veliaht Prens Salman’a kadar uzanan bir rezillik var. Kaşıkçı’yı öldüren infaz mangasının en az beş üyesi Salman’ın sağ kolları ve ondan habersiz hareket etmeyecek kişiler… Salman’ın Suudi Arabistan’da kendi totaliter düzenini kurmasında başrolü oynayan kişiler ve uluslararası camia bunun farkında…

Yani ABD Başkanı Trump bile Salman’ı kurtarsa o artık dünyanın gözünde elinde Kaşıkçı’nın kanı olan şaibeli bir kişi. Böyle bir “lider” rahatça ortalıkta gezebilir mi? ABD bu damgayı yemiş bir adamla daha ne kadar iş tutabilir?

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar