SÜREÇ İYİ YÖNETİLEMEDİ

Oxijen Kulis programına konuk olan İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er ve İYİ Parti Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Ender Çakar, Düzce'nin gündemindeki konuları değerlendirdiler

SÜREÇ İYİ YÖNETİLEMEDİ
10.12.2021 - 07:47
Özel Haber
5157

Oxijen Tv'de yayınlanan Oxijen Kulis'te bu hafta Nevzat Cingirt ve Erol Tayhan'ın konukları İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er ve İYİ Parti Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Ender Çakar'dı.

VATANDAŞI SAHİPLENMEDE EKSİK KALIRSINIZ

Programın ilk gündem konusu Olimpiyat Kavşağı'ndaki isim değişikliğiydi. Ender Çakar, bir yere bir yapı yapılacaksa sadece belediye başkanı, yada iktidar partisinin inisiyatifi  ile değil kentin bakış açısıyla yapılması gerektiğini söyleyerek, " bir yerin ismini değiştiriyorsunuz, bu değişiklik şehre mal olacak, bunların tüm şehrin insanlarının katılımıyla yapılması gerekir, bu şehrin insanları bana güvendi deyip, doğru Düzce'nin  yüzde 47'si Faruk Özlü'ye güvendi, ama bu  kalan yüzde 53'ün  bu şehirde yaşamadığı anlamına gelmiyor, siz bir isim değişikliği yaparken insanların fikirlerini almanız lazım, oturup masa başında öyle düşünüp yapacağım derseniz vatandaşı sahiplenmede eksik kalırsınız. Emrivaki olarak ortaya koyduğunuzda insanlar zaten baştan cephe alır." dedi.

SÜREÇ İYİ YÖNETİLEMEDİ

İYİ Parti İl Başkanı  Yunus Özay Erise, sürecin kötü yönetildiğini savunarak, "  Bir konuda süreci yönetirken toplumun dinamikleri ile hareket edelim, çünkü siyaset kibri kaldırmaz. İstişareyi bir kenara bırakırsanız, insanların düşüncelerini önemsemezseniz, ekibinizi iyi seçmezseniz, ne olursa olsun süreç iyi yönetilmez. 2,5 yıl sonra biz belediye başkanlığını devraldığımızda böyle süreçler olmaz. Bu konunun 2 aylık geçmişi var. Süreç doğru yönetilseydi bu noktaya gelmezdi. Bize 3 gün versinler bu konuyu çözeriz, bu kadar uzamasına gerek yoktu. Bir siyasetçi olarak yaşanan bu süreç için kriz yönetiminde belediye başarısız , bugüne kadar da bir çok konuda şahit olduk, aynı şekilde yönetilirse bundan sonra da nahoş şeyler yaşanacaktır. Bu konuda bu kadar uzadığı için kendi adıma Düzce halkından özür diliyorum." şeklinde konuştu.

TİCARİ İŞLETME KONULMAYACAKTI

Geçtiğimiz günlerde hizmete giren Millet Bahçesi ile ilgili de  konuşan Çakar, "şehrin tam ortasında zaten var olan iki bahçe birleştirilerek millet bahçesi olarak bize sunulmuştur. Orada zaten Düzce halkının kullandığı bir bahçe vardı, bu arada İnönü parkının ismi de kalktı,buradan ricacı olalım, İnönü parkı ismini yaşatmak için Ak Parti grubu  meclise önerge getirirlerse biz de evet deriz, Parklar yapılmadan önce içinde müstecirler vardı,  parklar yıkıldı, müstecirler çıkarıldı. Bize buraya ticari işletme konulmayacağını Belediye Başkanı Faruk Özlü söyledi, bunu söyleyen belediye başkanı yarın başka bir şey yapamaz. Millet bahçesi açıldı içine büfeler konuldu." dedi.

BELTUR HANGİ YÖNETMELİKLE İŞLETİYOR

Şehrin merkezine konulan büfelerle ilgili olarak konuşurken, AVM'nin önüne büfe ve şarj ünitesinin ardından hemen 40 metre öteye İstanbul caddesine de büfe ve şarj ünitesi koyduğunu belirten Çakar, " bu scooterların 40 metre de şarjı mı bitiyor" dedi ve ekledi, " Mesele şarj ünitesi değil büfe, parkın içinde hediyelik eşya dükkanı, iki büfe var,  ihaleye çıkartacağız dediler, ihaleye çıkmadan BELTUR işletiyor dediler,  BELTUR nasıl işletiyor, hangi yönetmelikle, hangi sözleşmeyle işletiyor."

BÜFELERİ DÜZCELİLER YAPABİLİRDİ

İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, büfelerin işletmecilerinin il dışından olmasını eleştirerek " Düzce’de bu büfeleri yapacak işletecek müteahhit ya da alt taşeron olarak bu işi yapacak insanlar bulunmalıydı. Bu kentin değeri, bu kentin sanayicisine, esnafına, işletmecisine kazandırılmalıydı. Israrla söylüyoruz tercih Düzcelilerden yana kullanılmalıydı, Düzcelilere pozitif ayrımcılık yapılmalıydı." şeklinde konuştu.

ŞİRKETLER HAKKINDA BİLGİ VERİLMİYOR

Ender Çakar, belediye şirketlerinin tam  bir muamma olduğunu söyleyerek, " belediye şirketleriyle ilgili meclisi bilgilendirmediğiniz sürece bu şirketlerle ilgili sermaye artırımı gibi konulara evet diyemeyiz. Ticari sırdır veremeyiz diyorlar, bize hiç olmazsa her mali yılın sonunda bilanço getirin.Biz de bilgi sahibi olup onaylayalım" dedi.  

22 YILLIK SORUN NASIL ÇÖZÜLDÜ?

Belediye Meclisine gündem konuları dışında hiç bir konuda bilgi verilmediğinin altını çizen Çakar, "Basmacılar çarşısında 22 yıllık sorunu çözdük deniyor, neyi çözdük, Faruk Bey çözdüyse ve nasıl çözdüğünü anlatırsa takdir ederim. Ama bize bilgi ermiyorlar, sorduğumuz soruları cevaplamıyorlar, bu konuların muhalefetin soru sormasına gerek olmadan anlatılması lazım" ifadelerini kullandı.

DÜZCELİLER DE İZMİR'İN MİLLET BAHÇESİNE YATIRIM YAPACAKTIR

Çakar son olarak, geçtiğimiz hafta Düzce Belediyesi'nin de yer aldığı ve İzmir'de düzenlenen Travel  Türkiye fuarından söz ederek, " Geçtiğimiz günlerde İzmir'e çıkartma yaptık, umuyorum ki,  İzmir'deki millet bahçelerine de muhtemelen Düzceliler yatırım yapacaktır." dedi.

 


Editör: N. Cingirt