EMEKLİ OLUNCA, HAYAT BİTİYOR MU ? yeni yazı

  • 2.12.2010 00:00

Akçakoca’ da kültür- sanat faaliyetlerinin düzenlendiği, kültürel çeşitliliğimizle var olabileceğimiz sosyal mekanlara olan ihtiyacımızı dile getirmeye çalışırken,

bir emekliden e-posta aldım. Mektubun bazı kısımlarını okuyucuyla paylaşmak istiyorum;

“…….

Ben bir emekliyim… Emekli olana kadar, ülkemizde emekli maaşı ile geçinmeye çalışanlara kaygı ile bakardım. Emekliliğin tadını çıkaran  yabancı turistlere gıpta eder, içten içe o ülkelerden birinde doğmuş olmayı dilerdim.

 

Çalışırken, ( halen çalışanlar çok iyi bilirler) çok sık doktora gidemez, izinlerinizi gönlünüzce kullanamazsınız. Doktora gitseniz de, gitmesiniz de her ay bordronuzdan sosyal güvenlik kuruluşuna sağlık primini ödemeye devam edersiniz. İş hayatımın son yıllarında, yoğun tempo ve zamansızlıktan dolayı SSK hastanelerinde harcayacak zamanım olmadığı için özel sağlık sigortası yaptırdığım halde, ücretimden sağlık primi kesintisi devam etti. Çünkü, ödememe seçeneğim yoktu. Devlet bunu benden her koşulda tahsil edecekti.

Eğer emekliliğimde, tüm sağlık giderlerimin güvencesini sağlayacaksa,

çalışırken yapılan bu kesinti herkes gibi benim için de kabul edilebilir bir kesintiydi. AMA; İhtiyacım olduğunda bu böyle olmadı.

Hastaneye her gidişimde, hastane katılım payı emekli maaşımdan kesiliyor, ayrıca nakit olarak ilaç katılım payı ödemek zorunda kalıyorum. Bu eskiden böyle değildi… Hatırlıyor musunuz? Eskiden SSK emeklisi, sadece SSK hastanelerinden faydalanabiliyordu ama herhangi bir ücret ödemiyordu. Diğer hastanelerin

SSK’ lılara açılması olumlu bir şey. Nankörlük etmek istemem… Ama neden “bir taraftan kaşıkla verirken, diğer taraftan kepçeyle alıyorsunuz?” diye sormak istiyorum.

Yeni çıkarılan yasalarla, çok maaş alıyormuşuz gibi milli gelirden aldığımız pay da kesiliyor.Aldığım emekli maaşı ile ölmeyecek kadar yaşayabileceğim ( beslenme, barınma) ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Bunları zaten biliyor olmalısınız. Sizinle paylaşmamın nedeni, kültürel ve sosyal aktivitelere nasıl katılabileceğim konusunda beni aydınlatmanız. Bandrollü kitap almaya yetecek param kalmadığı için utanarak da olsa ucuz olduğu için bandrolsüz kitap satın alabiliyorum. ( 5 TL.) İkinci bir kitap için param yok… Halk Eğitimin açtığı kurslara gitmek istedim ama oraya bile, az da olsa para ödüyormuşsun… “Az da olsa” benim için çok para… Bayramda “Newyork’ta Beş Minare” filmine bile gidemedim. Çünkü sinemada emeklilere ve öğrencilere indirim diye bir şey yok. İndirimli matinesi de yok. Yani benim Akçakoca’da televizyon izlemekten başka seçeneğim yok.

Siz, köşenizde şunlar olsun, bunları yapın diye yazarken ben iç geçiriyorum.”

 

Akçakoca’da insanca bir sosyal yaşam hayali kurarken, yukarıdaki mektupta yazılanlara katılmamak elde değil. Maalesef bunlar da ülkemizin bir gerçeği… İnsanın gelişimi, karnını doyurma kaygısından kurtulup, yaşamdan keyif alacak sosyal, kültürel paylaşımlara katılabilmesiyle mümkün. İnsanca standartları sağlamaktan yoksun sosyal devlet anlayışıyla “yaşam boyu öğrenme” çabası kişisel ve lüks kalıyor. Üstelik, Akçakoca halkının ortalama gelir seviyesine baktığımızda, emekli okuyucumuz kızmasın ama, emekliler şanslı bile sayılabilir. Gençlerin çoğu işsiz, asgari ücretli bir kişi en az dört kişiye bakıyor. Ekmek almak için para bulamayan insana sinemaya git, kitap al demek abeste iştigal oluyor.

Hayatınızı kolaylaştırmak için bir şey yapamam ama köşemden yetkililere sesinizi duyurabilir, önerilerinizi sunabilirim. Belki duyan, gören, okuyan birileri olur umuduyla… ( ?!)

Mesela; Belediye kütüphanesinin daha işlevsel hale getirilmesini isteyebiliriz. Bunun için öncelikle, içindeki kitap arşivi zenginleştirilmeli, yeni çıkan roman, dergi ve belgesellerin de kütüphane arşivine alınması için çalışmalar yapılmalıdır. Mekan okuma yapmak için güzel olmasına rağmen, saatleri sınırlı olduğu için, yıllar önce halk kütüphanesinin yaptığı gibi okuyucu süreli olarak kitabı evine götürebilmelidir.

Bir sözümüz de Diapolis Sineması işletmecisine “ salonu boş  tutmak yerine, hafta ortası indirimli seanslar neden düzenlemiyorsunuz? İzmit Outlet’ de

5 TL.’ye film izlenebiliyordu. Akçakoca halkı sizce daha mı zengin?

Ayrıca, Halk Eğitim Merkezi, emeklilerden ve dar gelirlilerden para almadan kurs açamaz mı?

 

Hayatı boyunca çabalamış, çalışmış, artı değer üretmiş, dinlenmek, nefes almak için emekliliği beklemiş… Çalışırken yapamadığı bir çok şeyi yapmanın hayalini kurmuş emekli… Seyahat edip, yeni yerler görmenin. Gün ortasında sinemaya gitmenin mesela… Bir çay bahçesinde oturup, bir bardak çayı telaşsızca içmenin, denize uzun, uzun bakıp deniz yolcuğu yapmanın hayalini kurmuş… Ama, o artık artı değer üretmediği için ölmeyecek kadar verilenle yaşamak zorunda… Aslında, bu emekliler var ya, bu emekliler ölse de sosyal güvenlik kurumu rahatlasa… Yaşamı, ölmeyecek kadar beslenmeye indirgemek,

Yaşam makinesine bağlanmaya benziyor. Bari dürüst olun da söyleyin: “ Emekli olan bir an önce ölsün” diye itiraf edin… Yaşam boyu öğrenmek senin neyine, sen nerede yaşadığını unutuyorsun galiba deyin… En iyisi öl be emekli kardeşim diye niyetinizi açıkça gösterin… Benden söylemesi, onları daha fazla kandırmayın.  

 

 

Kaktüs

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.