DERSİM’DEKİ YANGIN VE SÖZÜN BİTTİĞİ YER…

  • 28.08.2021 21:32
  • (1)

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin güney ve batı bölgelerinde, Manavgat, Milas, Kazdağları  ve diğer yerlerde cereyan eden yangınlar yürek dağladı. Ülke insanı bir bütün olarak bunların bir an önce söndürülmesi dileğinde bulundu. Orman Bakanlığı bu konuda yeterince hazırlıklı olmadığı için eleştirildi. Yine de eldeki uçaklar ve yangın söndürme araçlarıyla ve kiralanan yenileriyle bu yangınları söndürmek için her türlü çaba gösterildi. Bölge halkı ve gönüllüler de yer yer bu iş için seferber oldular.

Bazı ırkçı-şoven çevreler bu yangınlarla ilgili olarak Kürtleri hedef göstermeye çalıştılar, Kürt kundakçılar aradılar. Ne var ki bu mevsimde yalnız Türkiye değil tüm dünya yanıyordu. Bizzat insanların yol açtığı iklim değişikliği insanlara felaket olarak geri dönüyordu. Bu nedenle söz konusu provokatörlerce suçlamalar tutmadı.

Çok geçmeden bu kez Doğu’da, Kürdistan bölgesindeki Hakkari, Bingöl, Dersim gibi illerde yangınlar baş gösterdi. Örneğin günlerdir Dersim yöresinde, Hozat ve Ovacık bölgesindeki ormanlar yanıyor. Ama ilginçtir, Türk medyası bu kez bu bölgedeki yangınlarla pek ilgilenmiyor. Resmi makamlar ise, bu yangınları söndürmek için hiçbir çaba göstermiyor, hatta yerel halkın, gönüllülerin söndürme çabalarını bile engelliyorlar. Bölgenin askeri güvenlik bölgesi olduğunu ileri sürüyorlar.

Şu işe bakın! Sen koca bir coğrafyayı, kenti, köyü, dağı, vadisi, ormanıyla güvenlik bölgesi ilan et, çıkan yangını seyretmekle yetin ve söndürmek isteyen yerli halka da engel ol…

Bu aklın ve vicdanın kabul edeceği şey mi?.. Bu yangınların nasıl ve kimler tarafından çıkarıldığı da ayrıca tartışılır. Çünkü buralarda sıcak nedeniyle kendiliğinden tutuşacak türden çam ormanları yok. Bölge ormanları çoğunlukla meşe ağacından oluşuyor.

Ne demeli! Bu ülkede vicdanlar bu derece kararmış mı? Buna ancak sözün bittiği yer denir.

İlgili ve yetkili baylar, işte Dersim, işte yangın, işte siz!.. Kendinizi aklamak istiyorsanız onu söndürmek için de bir şeyler yapın. Hiç değilse söndürmek isteyenlere engel olmayın.

29 Ağustos 2021

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Kenan
    Kenan
    6.09.2021 11:57

    Hüseyin Taysun neden size saldırmış

Resmi İlanlar