Kemal ÖZTÜRK
Kemal ÖZTÜRK Gazete: Yeni Şafak

IŞİD zihniyetine karşı, sanat çağrısı

  • 12.09.2017 00:00

 Çağımızda İslam medeniyetinin algısını ve imajını tahrip eden en büyük felaket, IŞİD’dir. İslam’ı hasım olarak gören diğer dinler ve ideolojiler bile bu kadar büyük zarar vermemiştir.

Bugün İslam dendiğinde, insanların aklına sefalet, cehalet, şiddet, terör, ölüm geliyor. Ne hazindir ki, bu algı ve imaj sadece Batı toplumlarında değil, Müslümanlar arasında da gittikçe yayılıyor.

IŞİD’in Irak ve Suriye’de uyguladığı şiddet, katliam ve canilik, Türkiye başta, birçok ülkede gerçekleştirdiği terör saldırıları, insanları dinden soğuttu.

Bir zamanlar Batının yaşadığı derin krize alternatif olarak gösterilen İslam medeniyeti, bugün kimsenin aklına bile gelmiyor artık.

İSLAM’A BÜYÜK ZARARI IŞİD VE FETÖ VERDİ

Türkiye’de, IŞİD felaketine ek olarak, FETÖ felaketini de eklemeliyiz. Cani ve acımasız robotlara dönmüş FETÖ üyelerinin yaptıkları, darbe girişiminde insanlarımızı gözünü kırpmadan öldürmesi, İslam anlayışına, Müslüman algısına, dini hayata çok büyük darbe vurdu.

Bunların sonucu olarak, dinden uzaklaşan, mesafe koyan, hatta deist ve ateist olma yönünde hızla ilerleyen bir kuşak geliyor arkadan.

İslam’ı temsil etmediği, geleneksel İslam öğretilerine yüzde yüz ters olan IŞİD ve FETÖ zihniyetinin neden olduğu tahribatı gidermek için, uzun süreye ve yoğun çabaya ihtiyaç olacak. Tahribatın derinliği ve genişliği zaman ilerledikçe daha çok ortaya çıkacaktır.

IŞİD’E KARŞI SANAT FİKRİ NASIL DOĞDU?

Bu konuda kafa yoran ve çaba içinde olan bir ekipten bahsetmek istiyorum. Hattat ve fikir adamı Hüseyin Kutlu’nun çok uzun yıllardan beri emek vererek oluşturduğu bir fikir halesidir bu.

Hüseyin Kutlu’nun felsefesini şöyle özetleyebilirim:

‘İslam medeniyetini temsil eden şey, ilim ve sanattır.

İlmi, yani kitabı Kuran’ı Kerim, sanatı da hüsnü hat sembolize eder. Medeniyetimizin insanlık için ürettiği tüm değerler, bu iki sembolde kendini göstermiştir.’

Bu anlayışını, 30 yıldan fazladır yetiştirdiği öğrencilerine anlatıyor. Yeni hattalar, müzehhipler, musikişinas değerler yetiştiriyor.

İslam’ı IŞİD, FETÖ ve benzeri terör örgütlerinin değil, ilimin, sanatın temsil ettiğini, kurduğumuz büyük medeniyetle de bunu ispat ettiğimizi söylüyor hoca. ‘Kayıp bir medeniyetin çocukları olarak, o değerlerimizi yeniden keşfetmek, yeniden ortaya çıkarmak ve çocuklarımıza öğretmek zorundayız. Başka türlü Müslümanlar ilerleyemez.’ Böyle düşünüyor.

SANAT ALANINDA İKİ ÖNEMLİ PROJE

Ben de 5 yıldan beri bu fikir halesinin bir parçasıyım. Sanatçı olamadım. Hoca beni teselli etmek için, ‘sen de iletişim sanatçısısın’ diyor! Ben ise kendimi, kayıp bir medeniyetin hazinelerini ortaya çıkartmak için uğraşan bir ekibin parçası olmakla motive ediyorum.

Çok önemli iki proje yürütüyoruz. Biri, İstanbul Beykoz’da İslam Medeniyeti Sanat Bahçesi kuruyoruz. Sanırım Türkiye’nin en büyük ve en önemli İslam sanatları merkezi olacak. Bu merkezin baharda açılışını yapacağız. İçinde klasik tekke ve camiden Osmanlı çadırına, Endülüs bahçe örneklerinden şifalı bitki türlerine kadar birçok alan olacak.

Diğeri ise Hüseyin Kutlu hocanın ömrünün hülasası olarak gördüğü Kuran’ı Kerim yazım projesidir. İslam tarihinin yazılmış en önemli Kuran’ı Kerim örneklerinden oluşan, yeni bir mushaf yazılıyor. Bu önemli konuyu daha sonra yazacağım.

İki yerde öğrenci yetiştiriyoruz. Beykoz’daki sanat bahçesinde ve Koca Mustafa Paşa’da bulunan Hekimoğlu Ali Paşa Camii külliyesindeki kütüphanede. Gelenekli sanatların her alanında, klasik usulde ve disiplinde ders alan sayıları 600 ile 700 arasında değişen öğrencilerimiz var.

SİZE BİR TEKLİFİMİZ VAR

23 değişik alanda derslerimiz bulunuyor. Hüsnü Hat, tezhip, ebru, musiki nazariyatı, ahlak, Osmanlı Türkçesi, Musiki, Bilgisayar destekli sanat tasarımı gibi, çok geniş bir yelpazeye yaylıyor. Her dersin hocasının ayrı bir kıymet olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Bunu şunun için anlatıyorum. Kuru hamaset, slogan ve sığlıktan usandıysanız, bir şeyler yapmak istiyorsanız, siz de böyle bir uğraş içine girin. İslam’ın cehalet, şiddet ve terörle anılmasına itirazınız varsa, herkese İslam’ın aslında ne kadar güçlü bir medeniyet olduğunu gösterebileceğiniz bir alan var önünüzde.

Biz, gelenekli sanatlarla, sahip olduğumuz derin, kadim, saygın medeniyetimizi anlatmayı tercih ettik. Sizi de bunun bir parçası olmaya davet ediyoruz. İnternet sitemizi (biksad.com) ziyaret ederek yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi alabilir, kurslara katılabilir, bu fikir halesinin bir parçası olabilirsiniz. Hiçbiri olmasa da, izleyici olabilir, hayatınıza farklı bir bakış açısı, farklı bir anlam katabilirsiniz.

İŞİD, FETÖ ve benzeri zihniyetlere karşı vereceğimiz en iyi cevap, İslam medeniyetinin sahip olduğu ilim ve sanattır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar