Kemal ÖZTÜRK
Kemal ÖZTÜRK Gazete: Yeni Şafak

Avrasya mı, Atlantik mi? Bloklardan blok beğen

  • 23.11.2017 00:00

 Eskiden olsa işimiz kolaydı. Doğu bloku ile Batı blokundan birini seçerdiniz, tarafınız belli olurdu. İki kutuplu dünya işte, adı üzerinde. İkisinden birini seçersiniz, ‘kutup yıldızı’ olursunuz.

Türkiye 1952 yılından beri NATO (North Atlantic Treaty Organization) üyesi olduğundan tarafını seçmiş durumda (‘Atlantik bloku’ isim de zaten NATO adının açılımından geliyor).

Şimdi kafalar karışık. Nerede durduğumuza, nereye ait olduğumuza bir türlü karar veremedi insanlar.

Ben size en basitinden anlatayım siz karar verin.

Doğu bloku adını, ‘Avrasyapaktı olarak revize etti (Şangay Beşlisi diye de namı vardır: Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan).

Batı bloku da, ‘Atlantik paktı’ diye anılıyor daha çok. ABD-İngiltere-İsrail-AB ortaklığı diye biliniyor.

Avrasya ve Atlantik blokları böyle anılıyor ama işin içine biraz girince öyle olmadığını anlıyorsunuz. İşte o zaman kafanız çok karışıyor. Bakın aslında bu paktlarda durum nasıldır.

HANGİ BLOKTA NE KAVGA VAR?

Atlantik paktı içinde yer alan İngiltere, AB’den çıktı. Çıkarken öyle bir tekme vurdu ki, birlik hala kendini toparlayamadı. Bu yüzden Almanya ve İngiltere İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en berbat ilişkilere sahipler. ‘Bel altı, perde arkası, yer altı’ nerede fırsat bulurlarsa, birbirlerine vuruyorlar. İngiltere, birlik içinde İspanya, Portekiz, İtalya, Hollanda… kimi yakalarsa Almaya aleyhine dolduruyor. ‘Almanya AB’yi sömürüyor’ sözü bir İngiliz atasözüne dönüşmek üzere.

ABD ile İngiltere aslında tarihi müttefikler değil mi? Artık öyle değil. İngiltere Çin’le flört etmeye başladı, ABD küplere bindi. İngiltere’nin uydusu Katar’ın üzerine (Suud aracılığı ile) çöktü, haraç bile kesti (11 Milyar dolar). İngiltere de Trump karşıtlığını neredeyse her gün körüklüyor. Ayrıca Türkiye ile yakın çalışmaya başladı (sanırım iki ülke ilişkileri, özellikle istihbarat alanında hiç bu kadar güneşli günler görmemişti).

ABD’nin, Alman ve Fransa ile ilişkileri de ‘papaz’ (Cizvit) durumda. Her iki ülkenin kurumlarına ABD mahkemeleri ceza kesip duruyor. ‘ABD derin devleti’ (bu laflar da pek havalı) AB’nin dağılmasını, NATO’nun yerin dibine batmasını istiyor da, Çin ile uğraştığından şimdilik ses çıkarmıyorlar.

Hele şimdi ABD Suud, İsrail ve Mısır ile yeni bir operasyon başlattı ki, hepten işler kızıştı. İngiltere ve Fransa bu duruma isyan ediyor ama boyları da yetmiyor ABD’ye bir yumruk atmaya. Çelme çakmaya çalışıyorlar işte garibanlar. ABD’nin yeni oyuncağı PYD’nin, İŞİD’le iş birliğini BBC’nin dünyaya duyurmasının sebebi budur.

Anlayacağınız Atlantik paktı birbirine girmiş durumda. Cadı kazanı gibi kaynıyor her yer. Biz şimdi bu pakta kalsak ne olur, çıksak ne ne olur?

AVRASYA’DA KOMÜNİST

 

 

KARDEŞLERİN DURUMU NASIL?

Atlantik böyle de, Avrasya günlük güneşlik mi? Aslında bakarsanız, Rusya-Çin tarihin en kötü düşman kardeşleridir. Bir kere ideolojik olarak bir birilerinden nefret ederler. Müzmin sol geçimsizliği işte! Ancak ABD’yi dengelemek için iş birliği yapmak zorundalar.

Rusya Ortadoğu’da İran ve Suriye araçlığı ile Akdeniz’e çöreklendi. Çin bundan rahatsız. Ama Çin de neredeyse tüm dünyaya çöreklendi. Yeraltı zenginliklerini, enerjiyi bir dev anası gibi yiyip bitiriyor. Tüm dünya gibi, Rusya da bundan rahatsız.

Hem Kuzey Kore’yi çok şımarttığını, eline oyuncak gibi verdiği nükleer silahların başına bela olacağını düşünüyor. Ne de olsa Rusya K. Kore’ye sınır ülke durumunda.

Mao’dan sonra en büyük efsane haline gelen Başkan Şi Cinping (isim Mao kadar havalı değil kabul edelim), Putin ve Trump’ın ‘kanka’ olmasından fena halde rahatsız. Zaten gülmüyordu, hepten suratı asıldı. ABD’nin Rusya ile bir olup, ülkesini perişan edeceğine inanıyor. İnanmak ne kelime, ABD düşünce kuruluşları bunu açıkça yazıyor zaten. Çin bu yüzden Rusya’ya bozuk. ‘Yaptığı komünistliğe sığmaz’ diyor!

Bu arada birliğin tüm üyelerinin, insan hakları, demokrasi, halk iradesi, hukuk, inanç özgürlüğü, fikir hürriyeti gibi kavramlardan bihaber rejimler olmasına hiç değinmiyorum bile.

Şimdi Avrasya blokuna kim girmek istiyorsa, önden buyursun.

İKİ BLOK DA PERİŞAN, BİZ NE YAPIYORUZ?

Anlayacağınız dünya perişan halde. Bloklar çatırdıyor, hepsi patlamaya hazır kazanlara döndü, kaynıyorlar.

Birileri bizi Atlantik bloku içinde tutmaya, birileri de bizi Avrasya blokuna çekmeye çalışıyor. Ben ikisine de gülüyorum.

Müttefik dediğimiz ülkelerden yediğimiz kazıklar, Atlantik okyanusuna kadar yol oldu.

Avrasya blokunun yaptıklarını ne çabuk unuttuk. Domatesimizi ezdiler, tavuklarımızı murdar ettiler. O kadar acımasızlar.

Türkiye’nin kendisinin bir alternatif eksen üretmesi lazımdı. Bizim yola çıkarken hayalimiz buydu aslında. Gelin görün ki buna gücümüz yetmedi. Gücümüzün yetmediğini anladığımızda ok yaydan çıkmıştı. Yediğimiz dayağın sebebini anlıyor musunuz şimdi?

Durum ortada artık siz karar verin nereye gireceğinizi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar