Kübra Par
Kübra Par

Gazete: Haber Türk

Muhalefetin yeni oyun planı

  • 8.02.2021 00:00

 Farkında mısınız muhalefet liderleri son dönemde çeşitli ziyaret bahaneleri ile sık sık ikili görüşmeler yapıyor ve ardından ortak basın toplantısı düzenliyor.

Belli ki birlikten güç doğar prensibiyle hareket ediyorlar. İki lider bir araya gelince medyanın ilgisi daha fazla oluyor. Ayrıca seçmen tabanlarını yakınlaştırma işlevi de var.

Geçen hafta Babacan ve Kılıçdaroğlu birlikte kamera karşısına geçmişti. Bu hafta da hem Akşener ve Babacan hem de Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu ortak basın toplantısı düzenledi.

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Oğuzhan Asiltürk ziyareti sonrası gözler Saadet Partisi’nin tutumuna dikilmişken Kılıçdaroğlu-Karamollaoğlu buluşması ittifak içi bir güven tazeleme adımı gibi görünüyor.

Zaten Karamollaoğlu önce “Sistem değişikliği şart" dedi, dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yeni Anayasa' açıklamasına dair "Bunlar doğrudan doğruya gündemi değiştirmeye yönelik. Anayasa'dan önce zihniyetlerin değişmesine ihtiyaç var” diyerek açık eleştiri yaptı. Yani muhalefete “Buradayız, bir yere gittiğimiz yok” mesajı verdi.

İYİ Parti yakında parlamenter sisteme dönüş önerisini anlatmak için liderlerle buluşacak. CHP ve DEVA ortak çalışma yürüteceğini açıklamıştı. Kısacası muhalefet geçen haftalardaki küçük sarsıntılardan sonra, Cumhurbaşkanı’nın sürpriz ‘yeni Anayasa’ çıkışına karşı da ortak bir dil geliştirerek kendi arasındaki konsolidasyonu yeniden güçlendirmiş gibi görünüyor.

Hatta bu konsolidasyon çabasına HDP’nin siyaset turlarını da eklemek lazım. Geçen hafta Saadet Partisi’ni ziyaret etmiş, muhalefet içinde birlik sağlamak için diğer partilerle de görüşeceklerini açıklamışlardı. İYİ Parti’den de randevu almaya çalışarak, Millet İttifakı’nın içindeki büyük sorun olmaktan çıkmaya ve meşruiyet kazanmaya uğraşacaklar belli ki…

Muhalefetin yeni oyun planı, HDP meselesi ya da Cumhurbaşkanı adayı gibi fikir ayrılığı yaratan başlıkları şimdilik geri plana iterek, iktidarı ekonomi üzerinden vurma prensibine dayanıyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.