Sinema salonları açıldığı gibi kapatıldı!

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, olağanüstü toplanarak dün yüzde 50 kapasiteyle açılacağı söylenen sinema salonlarının 1 Temmuz'a kadar faaliyetlerine ara verildiğini duyurdu.

Sinema salonları açıldığı gibi kapatıldı!
3.06.2021 - 08:36
477

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Cevdet Atay Başkanlığında olağanüstü toplandı.

   Toplantı sonrası yapılan açıklamada dün açılacağı söylenen sinema salonlarının faaliyetlerine ara verildiği belirtildi.

   Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

   "Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında uygulanacak tedbirleri belirleyen İçişleri Bakanlığının 01.06.2021 tarih ve 8878 sayılı Genelgesi doğrultusunda 01.06.2021 tarih ve 2021/28 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararınca 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren sinema salonlarının da tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan pazar günleri hariç haftanın diğer günlerinde 07.00-21.00 saatleri arasında %50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk boş) sınırına uyulması kaydıyla faaliyet gösterebilecekleri hükme bağlanmıştır.

   Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda sinema salonlarının faaliyetlerine dair kısıtlamanın bir müddet daha devam etmesine yönelik alınan talepler ile salgınla mücadele tedbirlerinde devamlılığının sağlanması hususu göz önünde bulundurularak;

   1. Sinema salonlarının faaliyetlerine 01 Temmuz 2021 tarihine kadar ara verilmesine,

   2. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere;

   a) Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına,

   b) Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına,

   c) Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine,

   d) İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına,

   Alınan kararların Valilik, Belediye, Kaymakamlıklar, İlçe Belediyeleri, Belde Belediyeleri ile İl Sağlık Müdürlüğünün internet sayfalarında ilan edilmesine ve sosyal medya hesaplarından paylaşılmasına, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yerel basında duyurulmasına; İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca, 5442 sayılı İl İdaresiKanununun 11/C maddesi ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca 01.06.2021 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir".


Editör: N. Cingirt