• 3.09.2014 00:00

 Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk yurtdışı gezisini KKTC'ye yaptı. Özel olarak boyanıp geziye hazır hale getirilen Cumhurbaşkanlığı uçağında önemli mesajlar verdi: Emniyet'e yönelik operasyonu 3'üncü dalga olarak görmüyorum. Diğer bakanlıklarda da benzer şeyler olacak.

- Birleşmiş Milletler temsilcileri, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile yaptıkları görüşmelerde kaçamak oynuyorlar ve samimi değiller. Hep ikili oynadılar. Genel Sekreter bölgeye yeni temsilci atadı bakalım bu ne kadar başarılı olacak. 

- Biz bu süreci yakından izleyeceğiz. İnşallah BM Genel Kurulu’nda yapacağımız görüşmelerde gündemimizin önemli bir maddesi olarak bu konuyu işleyeceğiz.  

AB'DE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK

- Tavizin söz konusu olmadığını herkes biliyor ve bilmesi lazım. Bundan sonra aynı istikamette süreci devam ettireceğiz.

- Almanya Başbakanı Merkel’in Güney Kıbrıs’ın AB’ye alınmasının doğru olmadığını ve bu kararın siyasi bir karar olduğunu söylemesine karşın siyasi bir kararla Güney kesimini aldılar. Şimdi Merkel de bunu inkar ediyor.

- Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinde de bizi hayal kırıklığına uğrattılar. Müktesebatın içinde ne varsa hazır hale getiriyoruz. Mesela şimdi 23 ve 24'üncü fasıllar var ve biz hazır durumda olmamıza karşın onlar çalım atıyorlar.

- Emniyet'e yönelik operasyonu 3'üncü dalga olarak görmüyorum. Gerisi gelecektir, bunlar sadece Emniyet boyutu. Bunlar birbirini sürekli olarak tetikleyecek arkası da farklı bir şekilde gelecektir. Diğer bakanlıklarda da buna benzer şeyler olacak. 

- 17-25 Aralık'la ilgili belge gerekir diyorlar. Bu olmadan sulh ceza hakimlikleri bu adımı nasıl atacak? Bunu Paralel Yapı yaptığında oluyordu şimdi 'Belge olması gerekiyor' diyorlar. O zaman sormuyordunuz şimdi neden soruyorsunuz?

HSYK'DA YENİ SÜREÇ BAŞLAYACAK

- HSYK seçimlerini de önemsiyorum. Seçimden sonraki durum yeni bir sürecin başlamasına vesile olacaktır.

Bazıları bundan rahatsız oluyor.

 

'Dünya fiber optik hatlarla örülü gücü olan dinleme yapıyor'

- Dünyada birçok ülke dinleme faaliyetlerini yürütüyor. Her ülke gücü nispetinde istihbarat ağını kurup bunu yapıyor. ABD’nin Almanya’yı dinlediği ortaya çıkınca Almanya 'Nasıl bizi dinlersiniz' diye feryat etmişti. Rusya da dinliyor.

- Dünya haritasına baktığınızda fiber optik ağlarla örülmüş olduğunu görürsünüz. Yani uydu hariç fiber optik ağlarla bu işi yapanlar var. Tüm bunlara karşı tedbirinizi aldığınız nispette güçlüsünüz. Bu tedbiri alamadığınız müddetçe dinlemeye devam eder ve vakti zamanı geldiğinde de bunları değerlendirmeye tabi tutarlar. 

- Siber saldırılar karşısında da sizin siber güvenlik ve siber savunma mekanizmalarınız önemli yer tutuyor. Devlet kurumlarımızda bunları sürekli dile getiriyoruz. Biz de tedbirlerimizi alıyoruz, geliştiriyoruz ve bundan sonra geliştireceğiz.

Elbette bu dinlemeler olurken biz de elimiz kolumuz bağlı halde duramayız.

"Paralel'le mücadelede DDK'yı devreye sokarız"

- Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) 'Paralel Yapı'yla mücadelede icrai bir görevi yok. Ancak yeni bir yapılanmaya gitmek suretiyle görev üstlenecek olursa elbette DDK’yı bu konuda devreye sokarız. 

- Milli Güvenlik Kurulu kararımızda ulusal güvenliğimizi tehdit eden tüm unsurlarla

mücadele edeceğimizi söyledik. 6 aydır bu süreç başlamış durumda.

Milli Güvenlik Kurulu’ndaki tavsiye kararından sonra süreci başlattık. 

- Yeni hükümet programa bunu almış oldu ben de Cumhurbaşkanı olarak bunu takip edeceğim. Bana düşen ne görev varsa takip ederek neticelendirmek sorumluluğu içerisindeyim.