• 11.05.2018 00:00
  • (1115)

 Dörtlü ittifakın “millet” adını tercih etmesi önemli. Milletin gücünün farkındalar. Bu aynı zamanda zaaflı oldukları yanı da gösteriyor. Tayyip Erdoğan liderliğiyle baş edememelerinin asıl sebebi millet engelini aşamamaları. Erdoğan gücünü milletten alıyor, tek dayanağı millet. Muhalefet ise küresel ve yerel güç odaklarına dayanıyor. Güçlerinin asıl kaynağı millet karşıtı Batılı güçler.

Eskiden Yargı, asker-polis ve gücüyle millet faktörünü dengeleyebiliyorlardı. Milleti etkileme ve manipüle etmekte zorlandıklarında Yargı operasyonları devreye girerdi. Hepsi denendi. Hatta askeri darbeye bile kalkıştılar fakat tankların önüne millet dikilince hüsrana uğradılar.

Bu sorunu aşmak için artık mümkün oldukça millete yakın görünmek, kendilerini milletin bir parçası olarak yansıtmak istiyorlar. “Millet ittifakı” ismini almaları bu yüzden. Bu ittifakın arka planında ABD güdümündeki FETÖ var. FETÖ’nün ekonomik, sosyal ve siyasi uzantıları “millet ittifakı”na öncülük ediyor. Yine bu ittifakı destekleyen ABD destekli PKK/HDP de var.

Bu kez sureti haktan görünerek milletin iktidarını çalmayı deneyecekler. Etkileyebildikleri, kafaladıkları, satın aldıkları, aldattıkları, yaralarını deşerek kandırdıkları; yaşam tarzı üzerinden kutuplaştırdıkları, etnik ve mezhep asabiyetiyle AK Parti’ye düşman hale getirdikleri kesimleri peşlerine takarak kendilerince Erdoğan’ı devirmeye ve devleti ele geçirmeye çalışacaklar.

Ne var ki millet 24 Haziran’da tercihini milli ve yerli olana göre yapacak. Millet için bu seçimlerde “Cumhur ittifakı”ndan başka da milli ve yerli bir adres yok. 15 Temmuz Türk milleti için bir milattır; tankların üzerine ölümüne yürüyenleri kelime oyunlarıyla aldatmak, seçim mitinglerinde kandırmak artık mümkün değil.