• 6.02.2018 00:00
  • (1001)

 Kandil’e yönelik askeri operasyon hız kazanınca CHP’den de tepkiler gelmeye başladı. Zeytin Dalı Harekatı’na da karşı çıkan CHP, “seçime 16 gün kala Kandil’e yönelik operasyonu doğru bulmadığını” açıkladı.

CHP’nin PKK’ya yönelik herhangi bir operasyonu “doğru” ve “haklı” bulmasını şüphesiz beklemiyoruz. Zira Afrin Harekatı’na da en fazla direnen, Türk ordusunun Afrin şehir merkezine girmesine de karşı çıkan CHP’den başkası değildi.

Bu gerçekleri bir tarafa bırakarak yine de CHP’nin “iddiasını” gündeme alalım. Gerçekten Kandil’e yönelik operasyon yeni mi başladı? Seçim ayarlı bir operasyon mu gündemde?

CHP yöneticileri, Türk ordusunun mart ayında Kuzey Irak’a girdiğini, sınıra yakın Hakurk, Avaşin ve Basyan bölgeleri başta olmak üzere Kandil’e giden bütün stratejik kampları imha ettiğini, buralarda 20’den fazla askeri üs noktası oluşturduğunu, Kandil’e doğru hızla ilerlediğini bilmiyor olmasa gerek. Mart ayında Hakkari Yüksekova’daki dağ komando taburlarının Kuzey Irak’a girerek başlattığı ve Kandil’e ilerlediği operasyonu sağır sultan bile duydu, CHP duymadı mı?

Yoksa Türk ordusunun Kandil’e gireceğini tahmin bile edemedikleri için mi acaba şu ana kadar sessizce beklemeyi tercih ettiler? Ya da Türk ordusu Kandil’in kıyılarına yaklaşınca ABD ve PKK alarm verdi diye mi CHP de harekete geçti?

Görüldüğü gibi CHP, Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı operasyonunda olduğu gibi Kandil harekatında da ABD ve PKK ile paralel hareket ediyor. ABD, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarına karşıydı; CHP de aynı şekilde bu operasyonlara ABD’nin yanında yer alarak itiraz etti. Aynı duruşu CHP bu kez Türk ordusu Kandil’e ilerlerken sergilemeye başladı. Dikkat edilecek olursa CHP, her kritik dönemeçte ABD-FETÖ-PKK’nın yanında hizalanıyor.

Kandil’e yönelik operasyona gelirsek; hükümet, operasyonun an meselesi olduğunu açıkladı. Kandil’e yönelik bir harekat, operasyon bugüne kadar Türkiye’nin terörle mücadelesinde attığı/atacağı en stratejik adımlardan biri olacak. Bu hamle, “Terörü kaynağında yok etme” stratejisinin ürünüdür ve esas olarak 15 Temmuz’dan sonra gündeme gelmiştir. Bu strateji, Batı’nın FETÖ ve PKK’yı Türkiye’nin bekasını tehdit eder düzeyde harekete geçirmesiyle birlikte gündeme gelmiş ve o günden bu yana da hayata geçirilmektedir.

CHP’nin “seçime 16 gün kala Kandil’e yönelik operasyona karşıyız” demesi de büyük bir yalan ve çarpıtmadır. Eğer bu düşüncelerinde samimi olsalardı seçim mitinglerinde “Daha ne duruyorsunuz, ülkemizin birliğini, bütünlüğünü, bekasını tehdit eden terör örgütü PKK’nın üzerine yürüyün” diye kıyameti koparmaları gerekmez miydi?

Bugüne kadar hangi seçim mitinginde CHP “terör örgütü PKK’yı bitireceğiz” dedi? Aksine seçim beyannamelerinde PKK’ya özerklik vaat ettiler! Karşımızda ABD ve PKK adına konuşan FETÖ’nün klonlanmış militanları duruyor, muhalefet partilerinin sözcüleri değil. Bu gerçeği bir kez daha net olarak gördük!