Mahfi Egilmez
Mahfi Egilmez

Gazete: mahfiegilmez.com/

Bir Sepet Kitap

  • 20.11.2019 00:00

 Stefan Zweig, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar (çeviri: Kasım Eğit), Can Yayınları, 2019 (24. Baskı)

Zweig’in bir kitabını okuduğunuzda diğerlerini de okuma isteği doğuyor içinizde. Hele ilk okuduğunuz kitabı Dünün Dünyası ya da Mary Stuart ise bu istek çok güçlü oluyor. İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar’da Zweig 14 önemli olayı anlatıyor. Bu 14 olayın kahramanları arasında Kristof Kolomb, Fatih Sultan Mehmet, Napolyon, Tolstoy, Lenin gibi isimler var. Bazı bölümler çok önemli bazıları o kadar da önemli değil gibi (ya da bana öyle geldi.) Zweig, bu kitaptaki olayları öykü tadında anlatmış. Ama eğer Zweig’in sadece bir eserini okuyacaksanız bence ya Dünün Dünyasını ya da Mary Stuart’ı okuyun.
 
Emre Alkin, İktisattan Çıkış, Destek Yayınları, Kasım 2019
Emre hoca, çok hoş bir kitaba daha imza atmış. Kitabı elinize aldığınızda hemen okumak istiyorsunuz. Adı bile başlı başına bir davet mektubu gibi: İktisattan Çıkış. Son zamanlarda, okullarımızda öğrettiğimiz iktisat derslerinin artık bugünün gerçek dünyasına tam olarak uymadığı, mesela ekonomi biliminin temelinde yer aldığı iddia edilen insanın rasyonel davrandığı kabulünün gerçek yaşamla ilgisinin olmadığı öne sürülüyor. Emre Alkin bu ve bunun gibi konuları akıcı, hafif dalga geçer üslubuyla ve basitleştirerek ele alıp irdeliyor. Bu çerçevede birçok önemli soru soruyor ve yanıtlıyor. Hızla okunabilen ve çok şey öğrenilen bir kitap. İktisatla ilgisi olanların ve hatta ilgisi olmayanların okumalarında yarar var.
 
Ertuğrul Kumcuoğlu, Müsteşar, Kronik Yayınları, 2019
Ertuğrul Kumcuoğlu, Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığı meslek yaşamında üst düzey görevlerde bulundu. Maliye Müsteşarlığı, Büyükelçilik yaptı ve milletvekili oldu. Birçok dönemi iyisiyle kötüsüyle yaşadı. Bu anı – belgesel kitabında çocukluğundan hatta daha öncesinde babasının ve annesinin yaşadıklarından ve aktardıklarından başlayarak bugüne kadar edindiği deneyimleri bir roman tadında paylaşıyor kitabında. Kitabın en önemli özelliği zorluklar ve başarısızlıklar karşısında yılmadan uğraşıp çalışarak eninde sonunda başarıya ulaşılabileceğini gerçek yaşam öyküleriyle anlatması. Yaşama atılır atılmaz CEO olacağını sanan genç kuşak için bu kitap çalışmanın yanı sıra sabırlı olmanın da şart olduğunu vurgulayan çok önemli bir rehber.
 
Sigmund Freud, Psikanalize Giriş: Rüya (Türkçesi: A. Can İdemen), Cem Yayınevi, 2019 (5. Basım)
Freud’un rüyalar üzerine denemelerini Mülkiye’de birinci sınıftayken okumuş ve çok etkilenmiştim. Marx’ı, Darwin’i, Freud’u o yıllarda başladım okumaya. Hepsi birbirini farklı alanlarda tamamlayan düşünürlerdi. Freud’un rüyalar üzerine yazdıkları müthiş etkileyicidir. İnsan ilk okuduğunda tokat yemiş gibi olur. Beyninde çoğu kez sansürlediği şeylerin yüzüne vuruluşunu yaşar bu denemeleri okurken. Aradan neredeyse 50 yıl geçtikten sonra bir kez daha okudum Rüyaları. Yine çok etkileyici geldi bana. Aklınızla sansürlediğiniz gerçeklerle yüzleşmek istemiyorsanız bu kitabı okumayın.
 
Hıfzı Topuz, Meyyale, Remzi Kitabevi, 2019 (39. Basım)
Hıfzı beyle iki yıldır TÜYAP kitap fuarında aynı saatlerde Remzi Kitabevi standında imza gününde buluşuyor ve yan yana kitaplarımızı imzalıyor, sohbet ediyoruz. Meyyale’yi okumamıştım ama hep iyi şeyler duymuştum hakkında. Bu sefer hazır oradayken aldım ve Hıfzı beye imzalattım. İyi ki de öyle yapmışım. Aldıktan hemen sonra hızlıca bir göz attım ve çok ilgimi çektiği için hemen okumaya başladım, bitirene kadar da elimden bırakamadım. Hıfzı Topuz’un, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş yıllarında Padişah II. Mahmut’un eşi ve Padişah Abdülaziz’nin annesi olan Pertevniyal Valide Sultanın yazdırdığı Sergüzeştnâme’den ve diğer belgelerden yola çıkarak yazdığı bu belgesel roman gerçekten baskı sayısını fazlasıyla hak eden bir eser. Bir yandan sarayda büyüyen Ubıh kökenli Meyyale’nin öyküsünü okurken bir yandan da döneme ilişkin pek çok bilinmeyeni öğrenme fırsatı doğuyor. II. Mahmut, Abdülaziz ve Abdülhamit dönemlerini herkesin kolayca anlayabileceği bir romana dönüştürmek gereken büyük beceri. Mutlaka okuyun derim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.