Mahfi Egilmez
Mahfi Egilmez

Gazete: mahfiegilmez.com/

Kitap Değerlendirmeleri

  • 14.03.2021 09:38

Ozan Bingöl, Kontrolsüz Güç, Sia Yayınları, 2021

Ozan Bingöl, her zamanki esprili ama düşündüren üslubuyla kaleme aldığı bu kitabında vergiyle illi olması gerekenleri (aslında daha çok olmaması gerekenleri) anlatıyor, tartışıyor ve yol gösteriyor. Kitap; maliye derslerinde okutulacak bir yardımcı kitap olmasının yanı sıra vatandaşın ödediği vergilerin nereden gelip nereye gittiğini anlama açısından da çok iyi bir rehber niteliği taşıyor.

Benoit Mandelbrot, Richard L. Hudson, Finans Piyasalarında (Saklı) Düzen, Sia Yayınları, 2020

Finans piyasalarını ve özellikle farklı etki ve dalgalanmaları anlamak için oldukça iyi bir kitap. Buna karşılık 2004 yılında yazıldığı için küresel krizin ve salgının etkileri analizlerde yer almıyor.

Mehmet Ali Koçakoğlu, Kuşak Yol Girişimi Bağlamında Çin’i Anlamak, Truva Yayınları, 2020

Bu kitap Çin’in Kuşak Yol Girişimi adını verdiği büyük altyapı oluşturma programı çerçevesinde küreselleşmeyi farklı bir boyuta taşıma çabasını ele alıyor. Bu büyük ve bir o kadar da ilginç ve dikkat çekici projeyi, amaçlarını ve araçlarını öğrenmek isteyenler bu kitabı okumalı.

Dina Çakmur Yıldırtan, Selin Sarılı, Uygulamalı Davranışsal Finans, Türkmen Kitabevi Yayınları, 2020

Bu kitap son yıllarda gerek ekonomi gerek finans alanında psikolojinin giderek daha fazla işin içine katılmasıyla gelişen davranışsal finans alanında yazılmış son derecede iyi bir örnek. Yazarlar, kitapta, insanların finans piyasalarında hangi etkiler altında davrandıklarını ele alıyor, bu davranışlarında bilim kadar içgüdülerin etkilerini de analiz ediyorlar. Davranışsal finansı merak edenlere, öğrencilere iyi bir yol gösterici.

Murat Ustaoğlu ve Ahmet İncekara (editörler), A History of Interest and Debt, Routledge, 2020

Bu yazarların daha önce yine aynı zamanda editörlüğünü yaptıkları Faiz Meselesi adlı çok yazarlı kapsamlı bir kitabını sizlere tanıtmış ve kitabın faiz konusunda yazılmış en iyi kitaplardan birisi olduğunu belirtmiştim. Bu kez Routledge yayınevi tarafından basılmış olan bu İngilizce kitapları da son derecede iyi bir kitap. Faiz ve borç meselesini tarihsel çerçevede öğrenmek isteyenler için tam bir rehber.

Hakan Özerol, Global Piyasaları Okumak, Elma Yayınevi, 2020

Hakan Özerol’un bu tekno kitabı dünyanın çeşitli ekonomik göstergelerinden önemli olanları ele alıp ayrıntısıyla inceliyor. Bir referans kitabı olarak bu konularla uğraşan herkesin elinin altında bulunmasında yarar var. Telefonunuza yükleyeceğiniz kare kod okuma programıyla kitabın bazı bölümlerinde yer alan kare kodları okuttuğunuzda konuyla ilgili ek yorumlara ulaşabiliyorsunuz.   

Ata Özdemirci, Şirket ve Popüler Kültür, Beta Yayınları, 2020

Özdemirci bu kitabında asıl olarak bazı temel kavramları farklı bakış açılarından ele alıp açıkladıktan sonra Türkiye ekonomisi açısından bu kavramları irdeliyor. Popüler kültürün en önemli parçası olan tüketimin nasıl üretimi ve şirket kültürünü yönlendirdiğini anlatıyor.

Murat Batı, Muhasebe Hileleri ve Vergiden Kaçınma, Seçkin Yayınları, 2021

Bu ilginç kitap muhasebe hilelerini ele alıp analiz ediyor. Konuyla ilgili Danıştay kararlarını da konuların altına ekleyen yazar aynı zamanda vergiden kaçınmanın da analizini yapıyor. Vergi konusuyla ilgilenen herkesin elinin altında bulunması gereken bir kitap niteliği taşıyor.

İbrahim Attila Acar, Bernur Açıkgöz (editörler), Pandemi Ekonomisi, Dora Yayınları, 2021

Çok yazarlı bu kitapta yazarlar Covid-19 salgınının genel etkilerini, ekonomik etkilerini ele aldıktan sonra salgının Türkiye ekonomisine ve ekonomilerin çeşitli parçalarına olan etkilerini irdeliyor. Salgın sonrasında çeşitli ekonomilerin aldıkları önlemleri, varılan sonuçlarla birlikte analize tabi tutuyorlar. Salgın konusunda yazılmış oldukça kapsamlı bir kitap.

Runik Kitap / Runik Bilgi Dizisi

Runik Kitap, çoğumuzun merak ettiği ve yüzeysel bilgiye sahip olduğumuz konularda yazılmış kitapları bir seri halinde toplayıp yayınlamış. Runik Dizi; aralarında Haşhaşiler, Şiiler, Kadın Hareketleri ve Feminizm, Dünya Dinleri, Korsanlar, Karl Marx, Budizm gibi kitaplar bulunan bir dizi. Ortalama 100’er sayfalık kolay okunan kitaplar.  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.