31 Mart’ta Türkiye neyi başardı?

  • 3.02.2019 00:00

 Öncellikle sandığa giderek oylarını kullanan tüm vatandaşlarımızı kime, hangi partiye oy vermiş olurlarsa olsun en içten duygularımla tebrik etmek istiyorum. İki ilimizde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için ise çok üzgünüm. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Beşeri planda insan hayatından daha değerli hiçbir şey yoktur. Bu ölümleri kabullenmek, anlamak mümkün değil. Yargımız gereğini yapacak ve suçluları hak ettikleri cezayla buluşturacaktır.

***

Cumartesi günkü yazımda 31 Mart ile 42. seçimimizi yapacağımızı ve milletin her seçimde her zaman demokrasimizi güçlendirdiğini ifade etmiştim. Bir AK Partili olarak bunu, her durumda benim partimin veya benim meşrebimin yarışı önce kazanması şeklinde yorumlamıyordum tabii ki. Nitekim Cumhur İttifakı ülke genelinde yüzde 52 ile muazzam bir başarı elde etmiş olsa da, kaybettiği iller ve ilçeler noktasında da seçmenimiz mutlaka en doğru kararı vermiştir.

***

Demokrasi toplam kazanımlı harika bir oyundur. Seçimleri nerede kimin önce göğüslediği tabii ki önemlidir, ancak bunların üstünde daha büyük bir iş gerçekleşmektedir. Adil ve şeffaf şekilde yapılan her seçimde Türkiye mutlaka kazanmaktadır. Gerçek bir demokrat için orayı veya şurayı kazanmaktan/kaybetmekten daha önemlisi, milli iradenin sandıklarda tecelli ediyor, edebiliyor oluşudur. Ve bu oluyorsa, o ülke ileri bir ülkedir ve bunda kazanan/kaybeden herkesin katkısı vardır.

***

Partizan siyasi analizler kasmadan önce, bu genel analizin hakkını vermemiz gereklidir. Neyi başardığımızı öncellikle fark etmeliyiz. Türkiye’de sandık esas kuraldır. Türkiye’de yetki sandıkta verilmekte, makamlar demokratik biçimde değişmektedir. Türkiye bir diktatörlük değildir. Türkiye’de meseleler sokakta değil, sandıklarda medeni bir şekilde halledilmektedir.

***

Türkiye yerel seçimlerini tamamlamış, geride bırakmıştır. Hükümet ve parlamentonun önünde 4.5 yıllık kesintisiz bir süreç vardır. Bu süreç de yine milletimizin korumasındadır. Milletimiz hem beka meselesini gözetmiş, hem de ince ayarlamalarını yapmıştır. 

Hayırlısı olsun.  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Rant değil belediye yararı

Rant değil belediye yararı

  • 16.11.2022

Resmi İlanlar