Yeryüzünde Barış ve Kardeşliğin Olmaması Neden mi ?

  • 15.12.2014 00:00

 Yeryüzünde savaşların hiçbir güzel yanları ve cazibeli yönleri yoktur. Savaş denilen lanetli şeyin insanoğlunun üzerinde taşıdıkları büyük bir kir tabakasının olduğunu görmemiz ve bilmemiz gerekmektedir. İnsanoğlunun üzerindeki bu kir tabakalarını yıkayıp yok edilmesi de yine insanoğlunun elinde olan olanaklardan ibarettir.

Yeryüzünde meydana gelen savaşlardan sadece 20.yüzyıldaki savaşlarda ölen insanların sayısı 250 milyondan fazla olduğunu biliyoruz.

Bizler insanoğlu olarak bu savaşların, bu ölümlerin, bu zulümlerin ne kadar çok olduğunu gördüğümüz ve bildiğimiz halde yine de bizler bu savaşların önüne geçemiyor engelleyemiyor ve de önleyemiyoruz.

Bizler dünyanın yeryüzünün en güzel varlıkları olan insanoğlu olarak yaptığımız meydana getirdiğimiz bu savaşların önlerine neden geçemiyoruz.

İnsanoğlu olarak barışın egemen olduğu bir dünyayı neden meydana getiremiyoruz, neden barışın hakim olduğu bir dünyaya ulaşamıyoruz?

Neden?

İçerisinde bulunduğumuz 21.Yüzyıl dahil olmak üzere, yüzyıllardan beridir kan gözyaşı ve savaşların içerisinde yaşamlarımızı sürdürmekteyiz. Bugüne kadar barışın hakim olduğu bir dünyaya ulaşmak neden hiçbir başarıya ulaşılmadı?

Başaramadık mı, başarılmadı mı, başaramadılar mı, yoksa başarmak mı istemediler?

Başarılmadı neden mi? Çünkü barışı meydana getirmek isteyenlerin; savaşı meydana getirenlerin, savaş isteyen yanlı olanlardan ve askerlerinden sayıca üstün değillerdi. Barışı meydana getirmek isteyenlere yeteri kadar fırsatlar verilmedi.

Başarılı olunmadı neden mi? Çünkü dünyaya hakim olan hümanist gruplar, genellikle savaşların başlanmasından sonra kendi varlıklarını gösterip her zaman geç kaldılar.

Başarılı olunmadı neden mi? Çünkü bütün ülkelerin askeri harcamalarına ayrılan paraların, barış hareketlerinin bütçeleri arasındaki farkın, uçurum derecede ciddi bir dengesizliğin var oluşundandır.

Başarılı olunmadı neden mi? Çünkü kapitalist ve emperyalist güçler, her daim savaştan yana olanlar, barış hareketlerini sürekli olarak komünistlikle suçladılar. Bütün hareketlerde olduğu gibi her zaman ve sürekli olarak en büyük silahları olan medyayı kullanarak insanları halkları yanıltmayı başardılar ve başarmaya da devam etmektedirler.

Neden mi barış gelmedi? Çünkü medya basın ve iletişim araçlarından yararlanılıp, savaşların ne kadar kötü olduğunu ve barışçıl bir dünyanın ne kadar güzel olacağını yeterince ve kasıtlı bir şekilde insanlara aktarılmadı.

Başarılamıyor neden mi? Çünkü barış eylemlerinin, birilerinin provokasyonları etkisiyle büyük ve şiddetli olaylara dönmesi, insanların gözlerinin korkutulması, barış savunucularının ve de eylemcilerinin yıpratılması sonuçları meydana gelmiştir.

Barışın meydana getirilmesi yasaklanıyor neden mi? Türkiye’de de bir dönem sıklıkla yaşandığı gibi dünyanın da birçok ülkesinde barış savunucuları, barışı destekleyenleri, sıradan suçlarla yargılayıp hapse atılıp sindirilmeye çalışmaktadırlar. Tabi ki bu da şunu gösteriyor, halkların gözünde kuşkular ile bakılır durumlara düşürüldü.

Barışın kardeşliğin meydana getirilmesi için, büyük bir barış hareketi bütçesi oluşturmak özellikle sempatizan olan orta sınıflara yönelik yardım kampanyalarının hiçbir zaman oluşturulmaması. Böylelikle mali sıkıntıların meydanda olmasıyla barış hareketlerinin gelişmesine ve büyümesine hiçbir zaman olanaklar verilmedi.

Savaşların bitirilmemesi ve barışın kardeşliğin meydana getirilmemesi neden mi? Çünkü barış hareketleri, toplumda önemli olan bilim sanat camialarını ve din kurumlarını yeteri kadar kendi içlerine dahil edemediler. Bu sayede bütün toplumları, bütün halkları etkileyecek büyük etkinlikler gerçekleştirilemedi.

Şöyledir ki hepimizin bilmesi gereken şudur.

Yenilgilerin nedenlerini bilmezsek, araştırmazsak, üzerinde çalışmazsak, daha çok mücadeleler vermezsek bundan sonrasını da asla ama asla başaramayız.

Savaşların yaşanmadığı, kan ve gözyaşının akmadığı, açlığın olmadığı, sevginin kardeşliğin öldürülmediği ve bütün problemlerin barış yoluyla çözüldüğü bir dünya için!..

Yaşasın Barış…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar