FATF TÜRKİYE’Yİ GRİ LİSTEYE ALDI

  • 8.11.2021 07:51

“Kara Para Türkiye’de Devlet Eliyle  Aklanıyor”

FATF, 21 Ekim 2021 Tarihinde Türkiye’yi GRİ listeye aldığını açıkladı.

Mali Eylem Görev  Gücü(FATF )ne?

GRİ liste ne anlama geliyor?

FATF:”Ekonomik  İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü(OECD)nin bünyesinde bulunan,1989 G7 Ülkelere  tarafından kurulan Paris Merkezli bir örgüt.”

FATF,OECD bünyesinde ancak bağımsız bir statüye sahip.

“200 den fazla ülkede insan kaçakçılığı,uyuşturucu kaçakçılığı,terör saldırıları ve kitle imha silahlarının finansmanı dahil bir dizi ciddi suçla mücadele için politikalar üretiyor ve standrtlar belirliyor.”

Hükümetler arası organizyon olan Mali Eylem Görev Gücü(FATF) “Kara para aklama,terörizmin finasmanı ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanı ile mücadele ediyor.”

FATF,Gri listeye aldığı  ülkelerin stratejik eksiklerini belirlenen zamanda gidermesi taahütünde  bulunmasını ister.

Gri listesine dahil ettiği ülkeler artırılmış bir izlemeye tabi oluyor.

Gri listeye alınmak  ülkelere  giren sermaye üzerinde “Büyük ve önemli derecede olumsuz bir etkiye” sahip olmakta...

IMF’nin yaptığı araştırmaya göre FATF’ın Gri listeye aldığı ülkelerde;o ülkeye giren   sermaye girişleri son derece olumsuz etkileniyor.

Türkiye’nin de en az 60 ile 70  milyar dolar sermaye kaybına uğrayacağı hesaplanmakta.

FATF’ın Gri listaeya aldığı ülkeleri hatılatalım:

“Arnavutluk,Bahmalar,Barbardos,Kanmboçya,Gana,İzlanda,Jamiaka,Moğalistan,Myanmar,Pakistan,Suriye,Uganda,Ürdün,Burkina Faso,Mali,Cayman Adaları,Malta,Senegal,Fas,Sudan,Haiti,Yemen,Zimbabve ile Türkiye’de FATF’ın GRİ listesine eklenmiş durumda.”

İran Ve Kuzey Kore niye Gri listede yok diye sorduğunuzu duyar gibiyim;bu ülkeler FATF’ın “Kara Listesinde.”

FATF 2019 yılında Türkiye’yi uyarmıştı...

“FATF,2019 yılında yayımladığı 238 sayfalık Türkiye raporunda,Türkiye’nin,gelecek yıllarda para aklama ve terörizm  finansmanıyla mücadelede ilerleme sağlamazsa “     Pakistan,Moğalistan ve Yemen gibi gri listeye ekleneceği” uyarısında bulunmuştu.”

Türkiye bu raporu dikkate alacağına bu iddiaları yok sayarak savunmaya geçti.

Örneğin,Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) ise raporunda,”haksız,gerçeklerden uzak ve kabul edilemez” olarak konuyu FATF yönetimine ve G20’ye iletti..

Ama MASAK’ın bu iddiası FATF tarafından ciddiye bile alınmadı.

Dikkat ettiyseniz FATF tarafından GRİ listeye alınan bu ülkelerin   hiç birinde; “hukuk ve demokrasi” yok..

Bu ülkelerde iktidarda olanlar muhaliflerine  özgürce siyaset yaptırmak şöyle dursun ,yaşam hakkı bile tanımıyorlar ve rejim karşıtı ilan ediyorlar.

Türkiye Hukuktan uzaklaşıp, hukuk devleti sıralmasında139 ülke arasında 117’ci sıraya gerilerken...

 Kendini ‘hukuk ve demokrasiyi tanımayan’ ülkeler arasında buldu.

Türkiye,Hukuka dönmeden   Gri listeden çıkamaz ,hatta “Kara listeye” alınırsa Sürpriz de olmaz.

Ülkenin FATF tarafından GRİ listeye alınmasına  muhalefetten iktidara çok ağır hem de dirhemini yiyen it kudurur misali, yenilir yutulur cinsten olmayan  ağır  iddialar da bulunuldu ama;duvardan ses çıktı da iktidar ve ortağından çıkmadı.

“KARA PARA TÜRKİYE’DE DEVLET ELİYLE AKLANIYOR”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener 27 Ekim 2021 Tarihinde TBMM’de partisinin grup konuşmasında; FATF’ın Türkiye’yi Gri listeye almasını “adeta teyit” ediyordu..

“Türkiye’nin Gri listeye alınmasına dair,”Türkiye’de gerçekten kara para aklanıyor mu?” Evet..Maalesef aklanıyor.Hem de bizzat “Devlet eliyle aklanıyor”dedi..

Eğer yurt dışında paranız varsa veya yurt içinde,kanunsuz yoldan kazandığınız parayı aklamak için ugraşmanıza hiç gerek yok.

Nasıl mı?

Hemen “Varlık Barışı” için müracat edip yüzde 1 komisyonla,bu parayı kolayca aklayabiliyorsunuz.Yani yüzde 1 komisyon ödeyince kimse size,”o parayı nereden buldun?” diye hesap soramıyor.Yani,bu ucube sistemde,iktidar diyor ki,”uyuşturucu mu satıyorsun?Getir paranı.Kaçakçılık mı yapıyorsun?Getir paranı,Türkiye’den para mı kaçırdın?Getir paranı.Yüzde 1 komisyonla,paranı da aklıyorum,seni de aklıyorum.” Bu kadar basit.

Ana amuhalefet partisi  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da buna benzer açıklamlarda bulundu...

Olay bu kadar vahimken...

Bu açıklamalara  Cumhur ittifakından iktidar çevrelerinden ve  yargıdan  olumlu veya olumsuz  hiç mi hiç, bir tepki gelmedi.

Nasıl oldu ise  FATF’ın ülkeyi GRİ listeye alınmasını iktidar ve besleme basından ‘dış ve iç güçlerin işi’ demediler?Hayret.

Uluslararası anlaşmalara uymaz,alınan kararları yok sayar,hukuku pas geçer ve kayıt dışı ekonomiyi  önleyemezseniz!..

Mafya ile iktidar ortaklığınızı sürdürmeye devam ederseniz;FATF ülkeyi GRİ listeden “Kara Listeye”  alırsa  buna da kimse  şaşırmasın.

Not:”Kürtler Varan” yazı dizime  bu hafta ara verdim  ama devam edeceğim.M.T.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.