Mehveş EVİN
Mehveş EVİN

Gazete: Artı Gerçek

Sarı yazmalılara terörist diye saldıran karanlık

  • 22.12.2017 00:00

 Buraya niçin mi geldim? İnsandan, toplumdan yıldığım, korktuğum, kaçtığım için değil. Tükendiğime inandığım için hiç değil. Belki de yeniden başlamak, yeniden doğup yaşamak, büyüyüp yaşlanmak için... Gerilere doğru daha bilinçli bakıp tadını çıkarabilmek için...” (Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz, Çınar Yayınları)

Yazar Rıfat Ilgaz, doğup büyüdüğü Cide’ye dönüşünü ‘Sarı Yazma’ kitabında bu sözlerle anlatır.

Kitabın adı, Cide’nin mücadeleci kadınlarının simgesi haline gelen, üzeri rengarenk çiçek motifleriyle bezeli sarı yazmadan esinle konmuş. Rivayete göre Kurtuluş Savaşı sırasında Cideli kadın kaptan Halime, İnebolu’ya küçük teknesiyle silah taşırken sarı yazmayı takarmış. Katır tırnağından yapılan kök boyayla, kendine has bir rengi olan sarı yazma, günümüzde artık bir başka kurtuluş savaşının simgesi:

Üç kuruş rant için doğayı, kültürü talan edenlere karşı Kastamonuluların yaşam mücadelesi.

Küre Dağları Milli Parkı’nın tampon alanında, ülkenin ekolojik olarak en zengin, en verimli noktalarından biri olan Loç Vadisi’nde planlanan HES projesi, uzun bir hukuk mücadelesi sonunda durdurulmuştu. En son Danıştay’ın kararıyla artık bu utanç verici projenin bir daha ağza alınmayacağı sanılıyordu.

Loç Platformu üyeleri, Çevre Bakanlığı’ndaki ÇED süreçlerini takip etmeseydi, Orya Enerji’nin projeyi mahkeme kararlarına rağmen tekrar gündeme soktuğu da görülmeyecekti.

İşte Loçlular, çevre gönüllüleri bu yüzden tekrar ayağa kalktı.

AKP’Lİ VEKİL: BAŞBAKAN YAPILACAK DEDİ; GELMEYİN

Dün Açık Radyo’da, Pelin Cengiz’le hazırladığımız ‘Ekonomi & Ekoloji’ programına katılan Loç Platformu üyesi Zafer Keçin’in anlattıkları karşısında yine şaşırmayı başardık.

Zira haftasonu Loçluların düzenlediği eylem ve basın açıklaması sonrası başını Cideli AKP milletvekili Murat Demir’in çektiği bir grup, bir takım sosyal medya forumlarında ’Bunlar PKK yanlısı, FETÖ’cü, Sorosçu’ diye Loçluların ana sütü gibi helal mücadelesini karalamaya kalkmış. HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun basın açıklamasına katılması üzerine malum troller yine harekete geçmiş.

Loçlular’ın, AKP Milletvekili Demir’i basın açıklamasına çağırdıklarını ancak karşılığında şu cevabı aldıklarını da belirteyim:

‘Bana bu konu için gelmeyin, Başbakanla görüştüm HES yapılacak.’

Bu kadar basit. ÇED süreçlerini hem idari mahkeme iptal etmiş, hem Danıştay, ama ‘Başbakan’ yapılacak deyince ne hukuk dinleniyor, ne ahlak...

Orya’nın başvurusu üzerine Cide HES için ÇED yolunun açılması bekleniyor. Tıpkı Artvin Cerrattepe’de yapıldığı gibi hukuki süreci tamamlanmış projeler, OHAL ortamından faydalanılarak tekrar tekrar dayatılıyor halka.

VALLA KANYONU YILDA 904 MİLYON DOLAR KAZANDIRABİLİR

Loçlular dün Ankara’da yapılan toplantıya katıldı, şirketin ek raporuna ve yalanlarına itiraz etti. Misal, Orya sadece ilk etapta 300-400 ağaç kesiyoruz derken, BİMER’den konuya dair yeni gelen cevap, en az 7 bin ağacın katledildiği.

Binlerce ağaçtan, inşaat pisliğinden ibaret değil HES belası. Elektrik üretmek için su tutulacak ve zamanla, kuraklıktan koca bir alanda yaşam kalmayacak.

Loç Vadisi öyle olağanüstü zenginlikte bir yer ki, bırakın HES yapmayı, suyunun damlasına dokunmazsınız. Ha bu kadar paraya düşkünseniz, sağlam bir koruma planı ve alternatif turizm uygulamasıyla dünyanın en popüler doğa parkurlarının arasında sokar, acayip para kazanırsınız. Bölgedeki Valla Kanyonu, dünyanın en çetin ikinci kanyonu.

Grand Kanyon’un 2016’da ne kazandırdığını söyleyelim, belki akılları başına gelir:

Bir yılda toplam 904 milyon dolar! Yere yatırılan 1 dolara karşılık 10 dolar kazanç sözkonusu, doğayı korumanın kazancından hiç bahsetmiyoruz.

İktidar partisi, turizme, ülkenin geleceğine yatırım yapıp korumaktansa kısa vadeli, eş dosta yarayan ihalelere, projelere yol veriyor. Sarı yazmayı dahi ayaklar altına almaya kalkmaları bu yüzden...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar