• 22.05.2017 00:00
  • (1553)

 Ak Parti 3. Olağanüstü Kongresi'ni dün Ankara'da gerçekleştirdi.

Partinin en önemli kurumlarından olan MKYK listesi erken saatlerde belirginleştiği için asıl merakla beklenen Genel Başkanlığa dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı konuşmaydı.

Bence, Erdoğan'ın 1 saat 45 dakikalık konuşmasında yakın döneme dair en önemli sinyal de teşkilatta yenilenme vurgusuydu.

Bu mesajı da iki başlıkta değerlendirmek mümkün.

Birincisi gençleşme.

Zira Türkiye'de kamuoyu nabzını hassas şekilde ölçüp ona göre refleks geliştirme kabiliyetine sahip nadir siyasilerden olan Erdoğan 16 Nisan analizlerini henüz masasından kaldırmış değil.

Çünkü kendisi iktidara geldiğinde henüz çocuk olan dev kitleyle iletişim kurmanın 2019'daki seçimlerin anahtarı olduğunun farkında.

Cumhurbaşkanı'nın, referandumda tabanın ve muhalefetin ciddi tepkilerine karşın seçilme yaşının 18'e indirilmesi konusundaki kararlılığı da bu perspektifin yansımasıydı.

İkinci başlıksa teşkilattaki revizyon ihtiyacı.

Çünkü sözünü ettiğimiz, 15 yıldır ülkede iktidar olan bir partinin örgütü.

Üstelik Erdoğan'ın fiilen uzak kaldığı 1000 gün boyunca zaman zaman koordinasyon sorunu yaşandığını da hepimiz biliyoruz.

Dolayısıyla 16 Nisan'da İstanbul ve Ankara gibi iki büyük kentte "hayır" oylarının gerisinde kalan teşkilatların yeniden yapılandırılması şart.

Evet, anlaşılan o ki, bugüne değin yalnız başına "terleyen" Cumhurbaşkanı 2019'a kadar partiyi de epey terletecek.

Ve bildiğiniz üzere seçmen epeydir bu enerjiye hasretti.