• 24.11.2018 00:00
  • (1100)

 Hizip kavramına çoğu zaman olumsuz bir anlam yüklense de siyaseti dinamik tutan bir işlev görür. Zira siyasete yön veren partiler siyasi hiziplerin ürünüdür.

1950-60 arası 27 Mayıs darbesine kadar ülkeyi kesintisiz yöneten Demokrat Parti, CHP'nin içinden çıkan bir harekettir.
Merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları, içinde siyaset yaptıkları partiden bambaşka politik önermelerde bulunarak ayrılmışlardır. Yani bir anlamda siyasi reddi mirasyapmışlardır...
Kimi zaman, yeni parti kuracak kadar ayrışılsa da bu reddi miras -DP örneğindeki kadar keskin olmayabilir. Ama sonuçta yeni hedefler taşıdığı için geriye değil ileriye doğru bir perspektife sahiptir.
Örneğin, DP sonrası sağdaki hizipleşmelerden doğan Refah Partisi'nin içinden çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kuruluşunda olduğu gibi...
Tayyip Erdoğan, Necmettin Erbakan'ın formüle ettiği Milli Görüş'ün birtakım temel ilkelerini muhafaza ederek "yeni şeyler" söylemiştir. Yani ideali, geçmişte değil gelecekte tarif etmiştir.

***

Bir de geleceği değil geçmişi hedefleyerek kurulan partiler vardır. Çünkü onlar için siyasi bir revizyon ya da reddi miras söz konusu değildir. Aksine, çoktan paylaşılıp kullanılmış bir siyasi mirasta yeniden hak iddia etme söz konusudur.
Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'ın dün kurduğu "yeni partisini" bu tanıma örnek olarak verebiliriz.
Zira isim olarak "Yeniden Refah Partisi"ni seçtiklerini açıklayan Fatih Bey'in "Artık vakit geldi" diyerek, geçmiş zamanları müjdelemesi kuşkusuz ki ileriye doğru bir hamle değildir.
Geçmişi gelecek diye bekleyenlere hayırlı olsun!

***

Peki, ileri veya geri, 'ın girişimi nasıl bir sonuca ulaşır?
Kimi medya aktörleri yine çok heyecanlılar.
Tıpkı SP'nin küllerinden "yeniden" doğurtmaya çalıştıkları Temel Karamollaoğlu'nun çıkışında olduğu gibi...
Siyaset bilimi teorilerini bir yana bıraksak bile, cilala Allah cilalanan Karamollaoğlu ve partisinin yüzde birleri zor gördüğüne hepimiz şahit olmadık mı?
E şimdi de yeniden, üstelik bu kez kan bağı vurgusuyla denenen bu girişimden hangimantıkla başarılı bir sonuç bekleyeceğiz?
İki geri bir ileri eder mi?