• 21.04.2012 00:00
  • (4755)

 Irak Kürdistanı Başkanı Mesud Barzani Ankara’dan Kandil’e seslendi: PKK silahı bırakmazsa sonucuna katlanır, Irak Kürdistanı’nda barınmasına artık izin vermem 

 Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Türkiye’deki temaslarının ikinci gününde Ankara’da yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirdi. Önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile konutta bir araya gelen Barzani, daha sonra Köşk’e çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Öğle saatlerinde Köşk’ten ayrılan Barzani, daha sonra Ankara Sheraton Otel’de BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile öğle yemeği yedi. Demirtaş görüşmenin ardından “Özel bir gündemimiz yok” dedi. Temaslarının ardından basın mensuplarıyla bir araya gelen Barzani, PKK ve silahlı mücadeleye dair bugüne değin en net mesajlarını verdi. Basın toplantısının ardından Şerafettin Elçi ile kısa bir süre görüşen Barzani, otele gelen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı tarafından hava alanına uğurlandı.

 

Konferansın mesajı barışçı olacak

Barzani, basında çıkan ziyaretinin ana gündeminin yaz başında Erbil’de düzenlenmesi beklenen Kürt Konferansı olduğuna dair haberlerle ilgili sorumuzu şöyle yanıtladı: “Zaman hususunda netleşme henüz sağlamadı. Ama buradan çıkacak mesaj mutlaka barışçıl olacaktır.”

Taraf ’a konuşan Barzani’ye yakın kaynaklar ise Barzani ve BDP heyeti arasındaki görüşmede de PKK’nın söz konusu konferansa katılımının gündeme geldiğini ancak net bir sonuç alınmadığını aktardılar. Türk hükümetine “Siz Türkiye’de Kürt sorununa dair tüm adımları, yapılacakları yapın, ben de bölgemde elimden geleni yapacağım” mesajını ileten Barzani’nin Kürt Konferansı için diğer Kürt gruplarına yapacağı çağrının ayrıntıları üzerinde hassasiyetle durduğunu kaydeden kaynaklar, “Sayın Barzani sonucun işe yaraması için kırk ölçüp bir biçiyor” yorumunda bulundular. Konferans için haziran ayına tarih veriliyor ancak PKK ve diğer Kürt gruplarıyla temasların uzamasının yanı sıra, Suriye’deki gelişmeler nedeniyle konferansın tarihinin yaz sonuna doğru sarkabileceği belirtiliyor. Basın toplantısında Türk devletinin Kürt sorununda önemli adımlar attığını kaydeden Barzani, şöyle devam etti:
 

Gerekirse nasihatle gerekirse silahla

“Başbakan Erdoğan geçen sene Erbil ziyaretinde Kürt sorununda inkar döneminin bittiğine dair önemli mesajlar verdi. PKK ve BDP bu sürece daha fazla destek vermeli. Türkiye’nin Kürt politikasında yaşanan olumlu değişimler üzerinde durulmalı ve bu açılımlar daha da yükseltilmeli. Yoksa açılımlara karşı durarak sorun çözülemez. PKK beni biliyor. Silahlı mücadeleden yana değiliz. Bunu deneyimlerime ve birikimime dayanarak söylüyorum. PKK beni dinlerse iyi eder. Bu dönemden sonra PKK hâlâ silahı tercih ederse kendi kaybeder. Kendilerine kontrolümdeki bölgede silah kullandırmam. Bu savaşı bizim bölgemize çekmelerine müsaade etmeyiz” diye konuştu. Barzani bunun nasıl mümkün olacağı yönündeki sorumuzu “Gerekirse nasihatla, gerekirse zorla” diyerek yanıtladı. Temaslarında, ABD’nin resmi politikasının federe ve demokratik bir Irak’tan yana olduğunu gördüklerini ifade eden Barzani, kendilerinin arzusunun da anayasaya işlerlik kazandırılarak ülkede istikrarın sağlanması olduğunu söyledi. Habertürk TV muhabirinin “Daha önce Türkiye’ye kabul edilmiyordunuz. Şimdi Dışişleri Bakanı, Başbakan ve hatta Cumhurbaşkanı tarafından Köşk’te ağırlanıyorsunuz, ne hissediyorsunuz?” sorusu, toplantıda soğuk bir hava estirdi. Barzani muhabirin sorusunu ellerini açarak sert bir ifadeyle “Ben Kürtlerin meşru temsilcisiyim. Zaten bizi küçük görenlerle de biz görüşmeyiz” diye yanıtladı. Aynı muhabirin Barzani’ye yönelttiği “Peki Kandil’le nasıl iletişim sağlıyorsunuz” sorusu da gülüşmelere neden oldu. Barzani, muhabirin sorusunu şaşırmış bir ifadeyle “E telefonla falan işte” diye yanıtladı.
 

Silah bırakılırsa, operasyonlar biter

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Barzani ile yaptığı toplantıyı Katar’da değerlendirdi. “PKK silah bırakırsa operasyonlar da biter” diyen Erdoğan, bir gazetecinin, “Gelecek ay Kürt Konferansı’nın toplanacağı ve PKK’nın silahsızlandırılmasına ilişkin konunun ele alınacağı ifade ediliyor. Dün yaptığınız görüşmede bu konu değerlendirildi mi?’’ sorusu üzerine şunları söyledi: “Gündemimizde bu olmadı ama her zaman Kuzey Irak’la yaptığımız görüşmelerde gündemde olan bir başlık. Çünkü bölücü terör örgütü, bizim çağrımız o, silahı bırakması lazım. Silahı bıraktığı andan itibaren de tavrımız nedir, tamamıyla operasyonların durdurulması istikametindedir. Ama silahlar bırakılmadığı sürece tabii ki devletin de operasyonları durdurması söz konusu değildir.”