HALKIN PARTİLERLE İMTİHANI

  • 23.04.2015 00:00

 Bildiğiniz gibi genel seçimlere iki aydan az bir zaman kaldı, seçim atmosferine girildi, partilerin milletvekili adayları kendilerini genel merkeze kabul ettirme daha sonra kendilerine oy verecek seçmene beğendirecekler. Milletvekili adayları seçim takviminin başlaması ile birlikte halkın karşısına geçecekler, ne için aday olduklarını, halkı ve yöresi için neler yapacaklarını sıralayacaklar ikna olanlar seçim sandığında oyunun rengini belli edecekler.

Gene bildiğiniz gibi üç dönemdir her seçim oy oranını artırarak bu günlere gelen AKP,büyük olasılıkla 7 Haziran 2015 genel seçimin galibi, çok büyük bir hata yapmazlar ise.

Gene bildiğiniz gibi çok partili seçim sistemine geçildiğinden bu yana bıkmadan usanmadan pes etmeden “yenilen pehlivan doymazmış misali”, 70 yıldır her seçimi ikinci bitiren CHP de yarıştan kopmuş değil.

CHP nin birinci olduğu dönemlerini de göz ardı etmemek lazım, mesela 1920 de 1946 ya kadar babalar gibi memleketi yönetmişlerdir. Ama ne yönetme, muhaliflerini  “İstiklal mahkemeleri” yolu ile susturmuşsun, “ Takriri sükûn yasası” ile basını susturmuşsun, birinci “Osmanlı mebus anmeclisini” devre dışı bırakıp ikinci meclisle ortalığı dikensiz gül bahçesine çevirmişsiniz, halk dediğin nedir ki vur ensesine yedikleri ekmeği bile alırsın.

BiliyorsunuzCHPnin altı okundan birinin karşılığı “halkçılık” düşünebiliyor musunuz halkçılığı ilke edinmiş bir parti, sabah akşam o halkı aşağılıyor, hakir görüyor, “göbeğini kaşıyan adam diyor, birpaket makarnaya oyunu veren zavallı diyor, ekmek çok yediğinden kafası çalışmayan beyinsiz diyor”, ondan sonra da beğenmediği o halktan oy istiyor.

Bu halktan ancak AKP çıkar diyorlar, onun için seçim her şey değildir diyorlar, dağdaki çobanla şehirlinin oyu bir olur mu diyorlar, seçimin iradesine saygı göstermek lazım dediğimiz de, Hitler de seçimle geldi diyorlar, bu lafı eden koca koca adamlar o dönem Almanya da Hitler yanlılarının oynanan oyunları görmezden geliyorlar. Kenan Evren faşisti de 1981 anayasasını %90 ile kabul ettirdi diyorlar, darbe aşamasına gelinceye kadar oynanan oyunları ölümleri işin olgunlaşması için beklendiğini söylemiyorlar, velhasıl şark kurnazlığı yapıyorlar.

İster istemez CHPyi yazmak zorunda kalıyoruz, biline ki CHP ye olan hasma ne tutumdan değil, yetersiz ve başarısız olmasındandır benim derdim. Bu günCHPnin seçim bildirgesini,Kılıçtaroğlunun kendi ağzından dinledim, inanın hiçbir şey yok, 20 yıl önce söylese belki geçerli olabilecek konular, “sosyal hukuk devletinden, sosyal devletten bahsediyor, yapılan son yargı reformu ile nedir eksik olan söylemiyor, sosyal hukuk devletinden bahsediyor, Cumhuriyet tarihinde belki de ilk defa sosyalleşme uğruna her yıl 19 milyar dolar pay ayrılıyorsa hangi sosyal hukuk devletinden bahsediyorsun.

Muhalefet yeni bir sistem öneremiyor, “statüko” denilen böyle başlanmış böyle devam etsin anlayışı CHPyi kilitliyor, keşke başkanlık sistemini kendisi önerebilse idi, kendi düşünemediği gibi başkasının ortaya attığı başkanlık sistemine de karşı çıkıyor.

Türkiye artık eski Türkiye değil yenilik istiyor, bakmayın siz CHP nin felaket tellallığı yaptığına, konut patlaması yaşandığını, Türkiye de ne kadar araç satıldığını bilmiyor. Eski klasik söylemlerle politika yapılmıyor,sayınKılıçtaroğlu, ya parti ismini deniştir, ya kendini deniştir. Saygı ve hürmetlerimle.

[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.