DARBENİN BEŞ BİLEŞENİ

  • 26.05.2015 00:00

 Başlığa bakıp da seçimlere 10 gün kalmış sen hala neyin peşindesin diyenleri duyar gibiyim. Siz de zannediyorsunuz ki paralel yapının marifeti ile darbeye teşebbüs edenler derdest edildi yaşın yanında kurularda yanarak darbe bitti sanıyorsunuz. Hiç de sizin zannettiğiniz gibi değil.

Darbe yapmak her baba yiğidin karı değil, sizin anlayacağınız kalay bir zenaat da değil. Öyle kuru kuruya sabahın körüne kalkıp Afrika veya Latin Amerika ülkelerdeki çakma devletlerde olduğu gibi ha deyince darbe yapamasın. Yalnız silahla iş bitmiyor,Polisi arkana alacaksın, yargıyı arkana alacaksın, sermayeyi arkana alacaksın medyayı arkana alacaksın o da yetmez 70 yıldır seninle yatıp kalkan yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmeyen Amerika dan da izin alacaksın.

Beşi bir araya gelmezse darbeye eksik teşebbüs olur, ne olduğunu beş sene evvel Ergenekon ve balyoz darbe planı ile eline yüzüne bulaştırırsın, bir çok masum subayı da bedavadan yakmış olursun.

28 Şubat darbecileri olsun, balyoz ve Ergenekon darbecileri olsun darbe girişimleri darp edildi diye darbe tehlikesi geçti mi sanıyorsunuz, hiç öyle sanmayın bu güne kadar ordu ayağı, emniyet ayağı, yargı ayağı ıslah edilmeğe çalışıldı, sermaye ayağı medya ayağı (televizyon ve basın) ayağına dokunan oldu mu? Taş gibi ayaktalar bir umut direniyorlar.

İstanbul sermayesinin en büyükleri “KOÇ’”lar, medya dünyasının patronları “Aydın Doğan’lar” direnirken her türlü şer odakları ile işbirliği yapmaktan geri kalmıyorlar. Kim bu şer odakları, Sabancı lara silah sıkan DHKP-L, terör örgütü ile işbirliği yapmakta bir sakınca görmüyorlar, Milli güvenlik kurulunda “FETO” terör örgütü kapsamında değerlendirilen “Paralel” yapı ile işbirliği yapmaktan geri durmuyorlar.

Hiç merak ettiniz mi bu bahse konu sermaye çevreleri acaba terör örgütlerinden ne beklentileri olabilir. Çünkü kurt sisli havayı sever hesabı kaos dan kargaşadan gelirlerine gelir katarlar, 12 Eylül darbesinden sonra demediler mi TÜSAD örgütü, biraz da biz gülelim diye.

Ne kadar direnirlerse dirensinler, ordu olsun yargı olsun emniyet olsun hesap verdiler ise “KOÇ”lar da medya patronları da hesap vereceklerdir. Bilesiniz ki bu beşi bir yerde ler in tamamı hesap vermedikleri sürece darbe tehlikesi her zaman var demektir.

 

Gelelim 7 Haziran seçimlerine, sizde gayet iyi biliyor ve görüyorsunuz, görünen köye kılavuz istemez, iktidarı ile muhalefeti ile seçimin galibi AKP olduğunda hem fikirler, bizim deprem uzmanlarının ifade ettikleri gibi “ deprem olacağı muhakkak ama ne zaman ve şiddetini hesaplayamadıkları gibi.

İsterseniz 7 Haziran seçimlerinden sonra nelere şahit olacağız biraz da onlara bakalım. 1.) Gerekli Milletvekili sayısına ulaştıklarında yeni bir sivil Anayasa yapılacak 2.)Başkanlık sistemi ile birlik de bürokrasi ve oligarşiden ülke yakasını kurtarmış olacak. Seçilen milletvekillerinin görevi sadece yasa çıkarmak olacak, Başbakan olmayacak, bakanlar seçilmişlerden olmayacaklar. Bütün sorumluluk başkanda olacak, başkan parlamentonun 3 de 2 si ile yüce divanda yargılanabilecek.

Benim kanaatim tüm demokratik ülkelerde de sorun olmağa başlayan, 80 yıldır yüz güldürmeyen parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiliyor.

Adetten olduğu üzere bende seçim tahminimi yapayım.

AKP  %47-48 CHP %25- 26 MHP 12-13 HDP 7-8 Diğerleri %5 gibi tahmin ediyorum.  Ülkeye ve tüm halklara hayırlı ve uğurlu olsun.  Sağlık mutluluk esenlikler dilerim.  [email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar