BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ? PARLAMETER SİSTEM Mİ?

  • 23.06.2015 00:00

                                                                               

“Bir musibet bin nasihatten iyidir” derler ya, ülkemizdeki bu kaçıncı musibet, 1945 yılında çok partili parlamenter sisteme geçildiğinden bu yana 70 yıl içinde kaç tane istikrarlı bir hükumet sayabiliriz, parmakla sayılabilecek kadar az, ama bölüm pörçük kurulan hükumetlerin sayısını hatırlayanız var mı?

70 yılda istikrarlı 4 hükumet kurulmuş onların da kimini astık, kimini darbe ile devirdik, kimini zehirledik,  kimine de yapmadığımız zulüm bırakmadık. Son seçim neticeleri ile kara kara düşünüyoruz şimdi, bu tablodan nasıl bir istikrarlı bir hükumet çıkar diye. Hiç kafanızı yormayın bu tablodan hükumet falan çıkmaz, geçen yazımda belirttiğim gibi çıksa çıksa “Kaos” çıkar.

Bir de şuna bakalım, gerçekten istikrarlı bir hükumetin çıkmasını isteyen var mı? Bakmayın siz “kaos” tan beslenmeyi ilke edinmiş şer güçlerin aman nasıl olursa olsun bir hükumet kurulsun yaygarası yaptıklarına, o yaygarayı kim yapıyor, TÜSİAD yapıyor, AYDIN DOĞAN medyasıyapıyor, bir zamanların beşli çetesi olarak bilinen TESSK, DİSK, TÜRKİŞ, KESK, TOBB gibi sözde sivil toplum kuruluşları yapıyor.

Hatırlamanız lazım bir zamanlar ECEVİT hükumetini yıkmak için boy boy, sayfa sayfa, çarşaf çarşaf, ilanlar verip ECEVİT hükumetinin yıkılmasını isteyenler, “AYDIN DOĞAN” medyası değil miydi, “KOÇ” lar değiller miydi, daha dün 28 Şubat cuntacılarını da arkalarına alıp ERBAKAN- ÇİLLER KOALİSYONUNU yıkan DOĞAN’LAR, KOÇ’ LAR değiller miydi? Bu gün ne oldu da bir an önce hükumet kurulsun diye kendilerini parçalıyorlar.

Sizin de şahit olduğunuz gibi, parlamenter sistem yukarıda sıraladığım şer güçlerin dışında hiç kimsenin işine yaramıyor. O halde ne yapmamız lazım, aklıselim sağ duyulu partiler bir araya gelip “Başkanlık sisteminde” anlaşması lazım. Başta İtalya ve Fransa koalisyonları yasaklayan yasalar çıkarmağa uğraşırken bizim parlamenter sistemde ısrarımız ülkeye ihanettir.

Bu arada CHP yi anlayan beri gelsin, 19 Milyon oy almış, kendisine 8 milyon fark atmış AKP karşısında tutturmuş %60 ı biz temsil ediyoruz diyor, birileri de demiyor ki, yahu biz sana vekâlet mi verdik bizim hesabımıza niçin konuşuyorsun demiyorlar.  Daha iğrenci, MHP ye rüşvet teklif eder gibi başbakanlığı sen yap diyor. Bunun altında ne yatıyor acaba bir proje olmasın sakın.

Düne kadar AKP HDP ile bir oldular ülkeyi bölüyorlar diyen CHP, bu gün 7 Haziran seçimlerinde HDP ye verdikleri %3,5 oranında emanet oyların hesabını yapıyorlar. Dün mebus pazarları ile siyasetin içine edenler bu gün emanet oylarla siyasetin içine ettiler.

Halkların demokratik partisi HDP ye gelinceevler şenlik bir 7 Haziran seçimi geçirdiler, bölgelerinde kendi halkına “Jitem”i aratmayan yöntemler uyguladılar, halkına yönelik baskı, şiddet, kaba kuvvet, tehdit, silahla korkutma aklınıza gelebilecek her türlü rezilliklerle oy devşirdiler, CHP ve malum çevrelerin desteği ile %13 oy aldılar. BU övünülecek bir durum değil, utanılacak bir durumdur.

Buradan sesleniyorum KÜRD oğlu KÜRD kardeşlerime; Suriye sınır bölgesinde ABD destekli bir oyun oynanıyor,IŞİD in boşalttığı yerlere Türkmen’leri ve Arap’ları kovarak Kürdistan bölgesi diye size yer tahsis ediyorlar, bilesiniz ki o petrol bölgesini Osmanlıya yar etmediler ki size yar etsinler. Bilesiniz ki “Domuzdan post, ABD den de dost olmaz”.Kendi topraklarına ABD yi İsrail’i ortak ediyorsun. Kalın sağlıcakla.    [email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar