BİLECİK Söğüt’te saatçilik yapan kişiye, Galata Kulesi'ni çok yüksek fiyatla sattı...

İstanbul Üniversitesi’nin heybetli kapısını bir bankta oğlu ile seyretmekte olan “Çorlulu Emin”e de Üniversitenin bahçesini…

Bankadan parayı çektirip cebine koyduktan sonra, öküzleri getirip bahçeyi sürmesi için genç çocuğu memleketine yolladı…

Bahçedeki ağaçları kesmek amacıyla balta hediye etmek istediği Emin Bey'den de izin alıp bir daha gelmemek üzere ortadan kayboldu...

Çünkü Galata Köprüsü’nü satacağı kişi bir başka bankta oturmuş kendisini beklemekteydi…

Sülün Osman yaptıklarıyla tarihe damga vurdu…

Sonrasında çok sayıda “Sülün Osman” çıktı; kendisi gibi tapu sahteciliğini gelir kapısı haline getirenler oldu.

İstanbul’un göbeğinde arazi aldığını sanırken, arazinin aslında Kocaeli veya Tekirdağ yakınlarından bir yerlerde olduğunu yer tespitine gittiğinde anlayanlara çok rastlandı.

Veya aldığı binanın arka cepheden çekilen görüntüsünde 7’nci katta olduğu sunulurken, aslında kot altında kaldığını apartman dairesine vardığında anlayanların sayısı da oldukça çoktu.

Getirilen sistemlerle sahteciliğin önüne ciddi oranda geçildi.

ÜÇKAĞITTAN ÜÇÜNCÜ BOYUTA

Ancak yeni sistem bütün bunları ortadan kaldıran, hatta aldığı evin iç mimarisine kadar detayına hakim olacak bir sistemi getiriyor.

Çünkü üçkağıdı bir daha yapmalarına olanak vermeyecek şekilde üçüncü boyuta geçiliyor…

Bundan böyle alınacak arazinin veya apartman dairesinin ya da bir konutun üç boyutlu görüntüsüne önceden sahip olunacak sistem geliyor.

 

QR KODLU TAPU

Yenilikten ben de “Kamudan Vatandaşa e-Hizmet Ödülü”nün de sahibi olan, Tapu Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı ile sohbetimizde haberdar oldum…

Aktardığına göre yakın zamanda tapuların üzerinde QR kodu da bulunacak.

Cep telefonu veya bilgisayarınızdan girip okuttuğunuzda her türlü bilgisine hem de üç boyutlu görüntüsü ile sahip olacaksınız.

Genel Müdür Zeki Adlı, şu an iki boyutlu tapu sisteminin hazır olduğunu belirtti.

Yani bir kişi tapu kaydına girdiğinde sokak, cadde veya konum olarak bulunduğu coğrafi konumu iki boyut halinde görme olanağına sahip olacak.

 

 

Şimdi buna bir diğer çalışma ile yükseklik ile konutlarda iç planlarını eklemeye başlamışlar.

Bunun da yakında hazır olacağını bildirdi.

Genel Müdür V. Mehmet Zeki Adlı, hazırlıkları süren yeni tapularla ilgili şu bilgileri aktardı:

“Apartmanı, hatta dairenin içini de gösterecek bir sistem getirmek için çabalarımız sürüyor. Yeni tapular QR kodlu olacak. Önce iki boyutlu tapu sistemini getiriyoruz, ardından üçüncü boyutu da ekleyeceğiz. Uçaklarımız 40 bin kilometrekareyi taradı, eğik görüntü aldı. Bu sayede üçüncü boyuta da ulaşmış olduk. Bizim web sitemizden girince önünüze üç boyutlu tapunuz gelecek.”

 

DAİRENİN İÇ PLANI DA DAHİL EDİLECEK

Adlı, bunun nasıl bir fayda getireceğini anlatırken, geçmişte yaşanan olumsuzluklara işaret edip ekledi:

“Getirdiğimiz yeni sistemde binaya veya apartmana gidip bakmanıza da gerek kalmayacak, tüm boyutları ve planları ile önünüzde olacak. Çünkü dairelerin iskan alırken teslim edilmiş iç planlarını da tapu ile ilişkilendirdik, oradan görme imkanı getiriyoruz…”

 

 

Aslında yaptıkları önemli bir hizmet, çünkü gerçek plan üzerinden sahan aralıkları, apartman boşlukları dahil edilmeden dairenin gerçekte kaç metre kare olduğunu öğrenme imkanı olacak.

DEPREM HALİNDE ÖNEMLİ

Bunun özellikle deprem sırasında yaşanan bazı olumsuzluklara katkısı da büyük olacak.

Çünkü yıkılan birçok apartmanın daire planları olmadığı için o binada oturan veya bilen varsa onların anlatımıyla bir yerlere gidilmeye çalışılıyor veya planlara ulaşmak için çaba gösteriliyordu.

 

Bu sistemde ise o binanın ada parseli girildiğinde veya sokak adresi verildiğinde bina ile ilgili tüm veriler önünüze sergilenecek.

Daha ilerisi o binanın deprem dayanıklığını yaptırıp yaptırmadığından tutun da konumu ve durumuna ilişkin tüm verilere önceden sahip olunacak.

İÇİNDE YAŞAYAN SAYISI DA EKLENDİ

Deprem sürecinde ortaya çıkan kargaşayı önlemiş olacak.

Genel Müdür Mehmet Zeki Adlı, “Bir önemli yeniliği daha olacak” deyip devam etti:

“Tapularımızı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verileriyle de buluşturuyoruz. Yani o tapuya sahip evde kaç kişi kayıtlı olarak oturuyor görünüyor. Mülkiyeti ve hak sahibi başka kişilerden mi oluşuyor bunlar kargaşaya neden oluyordu. Yeni düzenlememizi Merkezi Kayıt Sistemi (MAKS) ile buluşturacağız ve tüm veriye anında sahip olacağız…”

Dolayısıyla bir kişi inşaat kullanım ruhsatı aldığı anda hem Tapu Kadastro hem de İçişleri Bakanlığı anında her türlü bilgiye sahip olacak.

Kiraya verdiği andan itibaren de yine içinde kaç kişinin yaşadığı, kime kiralandığı verilerine ulaşma olanağı da olacak.

Adlı, pilot uygulamanın TKGM Daire Başkanlığı tarafından uygulandığını ve iyi çalıştığına ilişkin sonuç alındığını da belirtti.

Sisteme bir başka yenilik olarak bölgedeki tüm emlak varlığının genel rayiç bedelini gösteren bir uygulama da ekleme kararı almışlar.

Aktardığına göre Türkiye’de ortalama değer değişimi 2-3 yılda bir oluyormuş.

 

 

 

FİYATINI DA ÖĞRENEBİLECEK

Bölgedeki emlakçılar ve belediye bedelleri üzerinden alınacak veriler tapu ile ilişkilendirilip bir ortalama değerin sunulması hedefleniyor.

Genel Müdür, “Yani o arazi veya binanın ada parselini girip ya da sokağını yazıp baktığında orada ortalama fiyatın ne olduğunu görecek” dedi.

Böylece bir cadde, sokak veya bölgedeki bina, arazi değerlerinin ortalama değeri artı/ eksi %15 gibi bir oynama ile gerçek değerine yakın olarak önceden görme olanağına kavuşulacak.

Genel Müdür Adlı, bunun fazla fiyattan arazi satın almanın önüne de geçeceğini belirtti.

Dinlediğimde beni heyecanlandırdı.

Türkiye e-devlet sisteminde birçok ülkenin önünde…

Bunu son dönem PCR testi uygulamasından tutun da sağlık sisteminin birçok aşamasında görme olanağına kavuştuk.

O gün Sağlık Bakanlığı’nda gördüğüm dijital merkez beni ne denli heyecanlandırdıysa, bugün de Tapu’da üç boyut çalışmasını dinlediğimde aynı oranda heyecan duydum.

Bu sayede Türkiye çok önemli bir sorununu daha çözdüğünü ve bu alanda birçok batılı ülkesinde dahi olmayan önemli seviyeye ulaştığını söyleyebilirim.

*

ALIP SATILAN TAŞINMAZ SAYISI

ÜNİVERSİTE yıllarında öğretilen bir genelgeçer veri vardır.

Buna göre bir ülkedeki tapu faaliyeti genel ekonomik durumun da göstergesidir…

Tapu müdürlüklerine gitmeden, sadece web üzerinden yapılan işlem sayısı 10 bini geçmiş.

Her yıl düzenli olarak bir önceki yıla göre başvuru sayısında da bin artış olmuş.

Verilere göre geçmiş 10 yılda 10.4 milyon parselin güncellenmesi yapılırken, 5.3 milyonda da çalışmalar sürdürülüyor.

Kadastrosu yapılmış tescilli orman alanı ise 195 bin kilometrekare…

Bu arada 2 boyutlu tapu işlemi 9 bin 451 köyde de tamamlanmış, 900 bin 946 parsel iki boyutlu tapuya kavuşmuş.

Toplam 55 bin kilometrekarede de tescil harici alan harita üzerinde belirlenmiş.

KKTC DE DAHİL

Burada da kalınmamış, KKTC’de de 508 bin 985 parsel tamamlanmış, 21 bin 708 parseldeki çalışmalar da devam ediyormuş.

Bu aşamada önemli bir veri de paylaşıldı.

Aktarıldığına göre Mekansal Bilgi Sistemi ile 1305 kamu kurumu ile online veri paylaşımına geçilmiş.

Dünyanın her tarafından da günde 2 milyonun üzerinde tapu sorgu işlemi gerçekleşir olmuş.

ÜÇ BOYUTLU DİJİTAL RÖNTGENİ ÇEKİLDİ

Gelelim işin en önemli noktasına…

Dijital hava kamerası donanımlı 2 uçak ile Türkiye’nin yarısından fazlası, 480 bin kilometrekare taranmış ve üç boyutlu görüntüsü oluşturulmuş; fotogrametrik temel harita üretimi ve sayısal renkli ortafoto üretimi bitirilmiş.

Bu demektir ki Türkiye’deki ilçe boyutundaki yerleşim yerlerinin hemen hepsinin üç boyutlu yerleşim yerleri haritası çıkarılmış.

TAKBİS (Tapu Kadastro Bilgi Sistemi) ve MAKS (Merkezi Adres kayıt Sistemi) eşitlemesi ile bağımsız bölümler ve kayıt dışı binaların tespiti gerçekleşmiş.

Yani 22 milyon tapu ile 52 milyon adres buluşturulmuş, kaçak yapı sorununun çözümünün en önemli adımı atılmış.

*

5 MİLYON LİRANIN ÜSTÜ ARAZİ SAYISI

Bu arada 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı aracılığıyla da arazi ve bina değer tablosu çıkarılmış.

Buna göre 5 milyon liranın üzerindeki taşınmazlardan İstanbul’da 21 bin 374, Muğla’da 854, Ankara’da 224, İzmir’de 216, Antalya’da 39, Balıkesir’de 17, Kocaeli’nde 8, Bursa’da 7, Denizli’de 7 olmak üzere Türkiye toplamında sadece 22 bin 746 adet bulunuyor…

*

EN ÇOK ARAZİYİ IRAKLI ALIYOR

Taşınmazların yabancılara satışına ilişkin veriler de dikkat çekici…

Vatandaşlığa geçebilmek için gayrimenkul değeri en az 250 bin Dolar olan taşınmazlardan alan yabancı kişi sayısı 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla 13 bin 805 kişi…

Vatandaşlığa geçmemekle birlikte yabancıların maliki olduğu taşınmaz adedi ise 274 bin 159…

İSTANBUL İLK SIRADA

En çok sahip olunan kent 87 bin 37 taşınmaz ile İstanbul; onu 60 bin 336 ile Antalya, 10 bin 853 Bursa, 10 bin 208 ile Muğla, 9 bin 263 ile de Ankara takip ediyor.

Bu kadar talep artınca, İngilizce, Arapça, Fransızca, Rusça hizmet vermeye ve 10 ülkede de 12 temsilcilik açmaya karar verilmiş, Dışişleri Bakanlığı ile çalışma başlatılmış.

İKİNCİ RUS, ÜÇÜNCÜ İRANLI

Dikkat çeken ise Türkiye’de en çok arazi alanlara ilişkin veriler.

Taşınmaz mal edinenlerin uyrukları ve sayıları da şöyle:

Irak: 29 bin 349/ Rus: 18 bin 918 / İran: 18 bin 154/ Suudi Arabistan: 14 bin 267/ İngiltere: 13 bin 524 / Almanya: 12 bin 552 / Kuveyt: 12 bin 202 / Afganistan: 8 bin 370 / Azerbaycan: 6 bin 855 / Ürdün: 5 bin 485…

İlk 10 sırada bulunanların taşınmaz mal edinme oranı ise %60’ını oluşturuyor…

  • Abone ol