Mümtazer TÜRKÖNE
Mümtazer TÜRKÖNE Gazete: Zaman GAZETESİ

Nerede kalmıştık?

  • 31.03.2014 00:00

 Savaş, bir dizi muharebeden meydana gelir. Başbakan, bu yerel seçimleri bir savaş ilanı şeklinde yürüttü.

17 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının, kendisini yok edecek sonuçlar doğurmasını engellemek üzere kıyasıya bir savaşa girişti. Bir ölüm-kalım savaşı yürüttü. Savaş mahallini seçim sandıklarına, en iyi bildiği alana taşıdı. Kazandı mı? Hayır. Kaybetti mi? Yine hayır. Kazanmadığı veya kaybetmediği şey, bir dizi muharebeden sadece ilki. Sonucu belirleyecek muharebeye varana kadar sürdürmesi gereken bir savaş var önünde. Sürdürebilir mi? Siyasî soluğu, yürüttüğü savaşın sonunu görmeye yeter mi? Bu sorunun cevabını, “Nerede kalmıştık?” diye soranlar verecek. Kim bunlar?

Erdoğan'ın hemen yanı başından başlayalım. Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk'un dediği gibi, sandıkta oyların sayıldığını, yargıda ise tartıldığını bilen AK Parti'nin ana kadroları Başbakan'ın miting meydanlarında yürüttüğü savaşa çok düşük profille katıldılar. Bütün seçim boyunca, Başbakan'ın saldırgan ve ayrıştırıcı üslubunu tekrarlayan kaç önemli isim var? Bakanlar Kurulu'nda ve AK Parti'nin merkez heyetinde yer alan isimlerden kaçından “paralel devlet” lafını işittiniz? Kaçı bu ülkenin gerçekten bir İstiklal Savaşı yürüttüğüne inanıyor? Yerel seçimlerde kaç politikacı, yolsuzluk suçlamalarına karşı İstiklal Savaşı yürüten başkumandanın peşinde yalın-kılıç yer aldı? Erdoğan, bizlere, tıpkı Nasreddin Hoca gibi, samanlıkta kaybettiğimiz anahtarı dışarıda aydınlıkta aratmaya kalkıyor. Seçim gündemi kalktıktan sonra, yürümeyen yolsuzluk soruşturmalarının akıbetini bütün dikkatimizle mahkeme kapılarında aramamıza engel olmaya gücü yetecek mi? Demokrasiler yavaş ve masraflı işleyen yönetimlerdir. Sabra ve zamana ihtiyacımız varsa, bekleriz.

Gece geç vakte kadar seçim sonuçları hakkında hâlâ birbiriyle çelişen haberler geliyordu. Sadece seçim sonuçlarını değil, kampanya dönemi boyunca eşit ve adil rekabet koşullarına aykırı işleri de uzun uzadıya tartışmamız lazım. AK Parti, sizce bu seçim boyunca ne kadar para harcadı? Seçim adına yapılan harcamaları, ilanlardan afişlere kadar alt alta yazıp topladığınız zaman ortaya ne çıkıyor? Diğer partilerin seçim harcamaları ile iktidar partisininki arasında nasıl bir fark var? Muhalefet partilerinden biri çetele tutmuşsa, yaklaşık bir rakama ulaşmak ve böylece yolsuzluk soruşturmaları ile seçim yolsuzluğu arasında bir ilişki kurmak imkânına sahip olabiliriz. Seçim boyunca AK Parti haksız ve orantısız bir kampanya gücü kullandı. Siyasetin finansmanı çok önemli. Mindere eşit şartlarda çıkmayan rakiplerin performansı, taraftarlık gayreti ile gözden kaçabilir. Demokrasinin ön şartı, siyasi aktörlere eşit ve adil rekabet imkânı sunmaktır.

Seçim sonuçlarına yapılan itirazlarla, bir on günü daha bu seçim etrafındaki tartışmalarla geçireceğiz. Hemen arkasından cumhurbaşkanlığı seçiminin denklemleri oluşmaya başlayacak. Seçim sonucu Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına fırsat verir mi? Erdoğan, bu fırsatı, sandıktan aldığı oydan önce, yürüttüğü savaşta kaybetti. Bir savaşı kazanabilmeniz için, önce bir savaş vermeniz lazım. Savaş verebilmeniz için ise karşınızda bir düşman bulunması gerekir. Erdoğan, kazanabilmek için bir savaş ilan etti. Savaş ilan edebilmek için ise kendisine oy vermeyeceğini hesapladığı kesimleri toptan düşman safına yerleştirdi. Bu kadar düşmanın içinde cumhurbaşkanlığı yapmak çok mümkün mü? Malum cumhurbaşkanlığı makamı halkın bir kısmını değil tamamını temsil ediyor. Sizce Erdoğan'ın bu temsili üstlenme yeteneği, yolsuzluk soruşturmalarını engellemek için yürüttüğü savaşın içinde yer alan 30 Mart muharebesinde ortadan kalkmadı mı?

Bir dönemeç daha geride kaldı. Türkiye'nin 17 Aralık öncesine dönme ihtimali mevcut değil. Önümüzde yeni dönemeçler var. Onlar da geçilecek ve geride ne kalacak? Geride kalanlar arasında, hâlâ uygulanmayan mahkeme kararlarının, yürütülemeyen soruşturmaların yer alması ihtimali var mı? Kaldığımız yer, başladığımız yer. Hâlâ 17 Aralık'tayız.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar