Mümtazer TÜRKÖNE
Mümtazer TÜRKÖNE Gazete: Zaman GAZETESİ

Yargıç rüşvet ister mi?

  • 5.09.2014 00:00

 “Yargı’da Birlik Platformu” üyelerinin Başbakan’ı ziyareti, 12 Ekim’de yapılacak HSYK seçimleri öncesi, yargı camiasına mesaj vermek için olmalı.

Bu platform mensupları, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarını hükümete yönelik bir “darbe” olarak görüyorlar. Bu platform mensubu Hukuk ve Değişim Derneği Başkanı Samir Altunkaynak’ın söyledikleri, bekleneceği üzere bu “darbe” tezinin “paralel yapı”ya dayandırıldığını gösteriyor. Şu sonuca varabilirsiniz: Bu platform seçimleri kazanır ve HSYK’da kontrolü ele geçirirse, bu yolsuzluk soruşturmalarını unutmamız gerekecek ve daha ötesi yargı her konuda Hükümet’in yedeğinde iş görecek. Yargı üzerinde çoğunluk partisinin siyasî vesayeti işleyecek. Muhtemelen kritik soruşturma ve davalarda bu platform mensupları görevlendirilecek. “Dönemin başbakanı” Çankaya Köşkü’nde geceleri rahat uyuyacak.

Peki bu platform seçimi kazanamazsa ne olacak? Muhtemelen Hükümet, yargı bağımsızlığını ve yargıçlık teminatını bir adım daha gerileten bir kanun çıkartacak. HSYK biraz daha yolunmuş kuşa çevrilecek. İktidar, seçimle alamadığını kanunla almaya kalkacak. Bu sefer muhalefet ayaklanacak, Anayasa Mahkemesi devreye girecek. Hukuk hiçbir zaman pes etmeyecek ve savaş sürecek.

Sonucu sebepten çıkartmayı deneyin. Yolsuzluk soruşturmaları olmasaydı yargı tartışmaların merkezine bu kadar yerleşir miydi? HSYK’nın yapısı değişir miydi? Sulh Ceza hakimlikleri tesis edilir miydi? Yolsuzluk iddiaları olmasaydı şu “darbe” ve “paralel” lafları edilir miydi? Sebebe bağlı her sonucu ve türevlerini o zaman kaynağında çözmek lazım. Hukuk sistemimiz, yolsuzluk soruşturmalarını buharlaştırmak için kaynatılıyor. Yargı yolsuzlukları ört-bas etmek için rehin alınıyor. Bunun için hedefte HSYK ve 12 Ekim’de yapılacak seçimler var.

HSYK, savcı ve yargıçların özlük haklarını dışardan gelecek müdahalelerden korumak için var. Bu müdahaleler Yürütme’den geldiği için, fiilen HSYK kuvvetler ayrılığı prensibini ve yargı bağımsızlığını tek başına temsil ediyor. HSYK’daki rekabet, bu kurumu siyasî vesayet altına almak için yapılıyor. Ölçü HSYK’nın yargı bağımsızlığını taşıyan konumda kalması. Bu bağımsızlığı zedeleyecek her adım hukuk adına bir cinayet.

Yargı’da Birlik Platformu üyelerinin Başbakan’ı ziyaret edip, doğrudan savcı ve yargıçların özlük haklarına dair taleplerde bulunması işte bu yüzden yargı bağımsızlığına aykırı. Özlük hakları iyileşecek, disiplin affı gelecek ve idarî yargıda hukuk fakültesi mezunu olmayan hakimlere bu okulları bitirme fırsatı verilecek. Bu taleplerin hepsi açıkça yargı camiası adına bir rüşvet talebi. Bunların içinde en tehlikeli olanı ise disiplin affı. Yargı, nisbeten özerk yapısı içinde mesleki standartlarını bu soruşturmalarla koruyor. Yürütme veya yasama organına disiplin affı talebiyle gitmek, yargı üzerine doğrudan siyasî vesayeti davet etmek anlamına geliyor. Hesap ise çok tehlikeli: Bir şekilde disiplin cezası alan yargı mensuplarına havuç uzatarak HSYK seçimlerinde desteklerini sağlamak.

Pazarlık, yargıçlık teminatı ve yargı bağımsızlığı üzerinden yapılıyor. Yolsuzluk soruşturmalarını durdurmak için yargı üzerinde oluşturulan siyasî vesayetin kaderi HSYK seçimlerine bağlı. Seçimi bu platform kazanırsa, olacağı belli. Peki bu platformun dışındakiler kazanırsa yolsuzluk soruşturmaları ne olacak? Sorulacak en doğru soru bu. Dosyalarda ne var ise o olacak. Delillere, tanıklara göre yargıç kararını verecek. Bir şeylerin üstünü örtmeyeceği kesin, hükmünü ise temyize açık şekilde dosyaya ve vicdanına göre verecek. Yolsuzluk soruşturmalarının üstünün kapatılması ihtimali ortadan kalkacak. Sadece bu mu? Evrensel hukuk kurallarına göre işleyen, adalet dağıtan bir yargı sistemine dair umudumuzu sürdüreceğiz.

Düğümü kim çözecek? 17 Aralık’tan bugüne yargıçlar ve savcılar bir meslek grubu olarak çok ağır saldırılara uğradılar. En hafifinden “atanmış”, “memur”, “millî irade hırsızları” olarak küçümsendiler. “Alçak”, “casus”, “paralel”, “ajan”, “hain” yaftalarına ayrım gözetilmeden maruz kaldılar. Bize düşen, bu ülkeye güvendiğimiz gibi yargı mensuplarına da güvenmek. Yargıç rüşvet almaz. Delil, ufukta bekleyen sandıkta.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar